Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ppk NAG i samobieżny rakietowy niszczyciel czołgów NAMICA. Fot. Ajai Shukla/CC BY 2.5

Zbliża się koniec testów nowego indyjskiego ppk NAG

Jak poinformowała Organizacja Badawczo-Rozwojowa Obrony (DRDO) w niedzielę 7 lipca przeprowadzono trzy udane próby wystrzelania nowego przeciwpancernego pocisku kierowanego NAG na strzelnicy poligonowej w Pokhan.

"Pociski zostały odpalone podczas testów zarówno w dzień, jak i w nocy w niedzielę, podczas prób" - poinformowali przedstawiciele DRDO. Dodatkowa seria testów tych pocisków miała odbyć się w poniedziałek 8 lipca w celu potwierdzenia wszystkich ich możliwości. Ppk NAG znajduję się obecnie w końcowej fazie wprowadzania do indyjskiej armii.

Ma stanowić główne uzbrojenie nowego samobieżnego, rakietowego niszczyciela czołgów NAMICA (NAg MIssile CArrier), który został opracowany przed DRDO na podwoziu używanych w indyjskiej armii bojowych wozów piechoty BMP-2 pod nazwą "Sarath". NAMICA został wyposażony w kamerę termowizyjną do wykrywania celów. Jego masa bojowa wynosi 14,5 tony, a prędkość pływania 7 km/h. Maksymalny zapas pocisków do wyrzutni ppk, jaki można przewozić w wozie, wynosi 12 sztuk, z czego 8 w gotowości bojowej. System NAMICA przeszedł wszechstronne próby już w 2008 roku. Indyjska Rada Zakupów Obronnych jeszcze w ubiegłym roku zatwierdziła zamówienie tego systemu wobec zbliżającego się końca prac nad samą rakietą.

Projekt NAG jest jednym z kilku projektów strategicznych rakietowych opracowywanych na rzecz Indyjskich Sił Zbrojnych w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Rakiet rozpoczętego jeszcze w latach 80. Pozostałe projekty to Agni, Prithvi i Akash, które zostały pomyślnie opracowane i wdrożone do służby.

Wprowadzenie systemu NAMICA pozwoli na wycofanie przestarzałych radzieckich, samobieżnych, rakietowych niszczycieli czołgów 9P148 "Konkurs" i wydatne wzmocnienie możliwości zwalczania czołgów podstawowych nieprzyjaciela przez indyjską armię.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. d

    biorąc pod uwagę filtr magnezowy naprowadzanie nie wygląda na imaging infrared a prosty IR wspomagany innym trybem

  2. devlin0

    A dlaczego u nas nie mozna w ten sposob wykorzystac kadlubow bwp1?

Reklama