Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wspólny zakup bomb kierowanych dla krajów NATO

fot. USAF
fot. USAF

Amerykański Departament Stanu zaaprobował sprzedaż amunicji precyzyjnej za 231 milionów dolarów dla kilku europejskich krajów NATO.

Zgoda Departament Stanu na sprzedaż amunicji kierowanej oraz wsparcie logistyczne w ramach programu FMS (Foreign Military Sales) została przesłana 9 sierpnia br. do Kongresu. Uwzględnia ona zapotrzebowanie, jakie złożyła agencja ds. wsparcia i zaopatrzenia NATO w imieniu Belgii, Czech, Danii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Norwegii i Portugalii.

Państwa te chcą otrzymać między innymi 2040 zestawów do budowy bomb precyzyjnych JDAM (Joint Direct Attack Munition), a także czujniki DSU-38A/B, pozwalające dodatkowo na użycie do bomb tego typu naprowadzania laserowego. Zamówienie obejmuje również elementy bomb kierowanych GBU-12 i GBU-49 o masie 500 funtów (227 kg) oraz 1000-funtowych Enhanced Paveway II (dwa ostatnie typy mają kombinowane naprowadzanie - laserowe i INS/GPS), w tym systemy sterowania lotem oraz komputery kontrolne.

Ewentualne zamówienie ma też obejmować dostawę zapalników uderzeniowych i programowalnych. Amerykanie mają również pomóc w montażu zestawów, jego obsługiwaniu i instalacji systemów na statkach powietrznych. Głównymi wykonawcami zamówienia mają być koncerny Raytheon i Boeing. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Guest01

  Ja sie pytam gdzie w tych zakupach jest Polska?

  1. Dawo

   Polska ? A po co ? Przecież dla 48 F-16 to uzbrojenia powietrze- ziemia mamy aż nadto... Powinniśmy zwiększyć zapas AIM-9 i AIM-120... Chyba nie liczysz, że nasze F-16 w wypadku pełnoskalowego konfliktu będą miały czas atakować cokolwiek na podłodze. Ważniejsze będzie lotnictwo nieprzyjaciela. Przypominam że Jastrzębie to jedyny nowoczesny system przeciwlotniczy w naszych siłach zbrojnych. Uzbrojenie powietrze- ziemia mamy na wypadek udziału w misjach sojuszniczych i go wystarczy.

 2. ppp

  Zdaje się, że my też planowaliśmy coś w tym zakresie za ponad ponad 500 mln $. Czy nasz zakup został zrealizowany?

Reklama