Reklama

Siły zbrojne

Wozy Hawkei jadą na wojnę

Dwa pojazdy Hawkei należące do australijskiej armii zostaną po raz pierwszy wysłane w rejon działań wojennych. Wozy trafią do jednostki Task Force Taji stacjonującej w Iraku, w ramach australijskiego wkładu w walkę z Państwem Islamskim.

Australijska minister obrony Senator Marise Payne i minister ds. przemysłu zbrojeniowego Christopher Pyne poinformowali oficjalnie o wysłaniu dwóch pojazdów Hawkei na Bliski Wschód. Jest to element testów związanych z wprowadzaniem tego typu uzbrojenia do służby w australijskich siłach zbrojnych. Próby na Bliskim Wschodzie mają potrwać do połowy 2018 roku.

Dwa wozy Hawkei będą stacjonować w Taji Military Complex, który położony jest ok. 27 km na północ od stolicy Iraku – Bagdadu. Stacjonują tam żołnierze z Australii i Nowej Zelandii zaangażowani we wspieranie władz irackich w działania mające na celu zwalczanie Państwa Islamskiego.

Jak podkreśliła australijska minister obrony testy związane są z planowanym rozpoczęciem pełnej produkcji pojazdów w 2019 roku: „Najnowocześniejsza technologia i design pojazdów Hawkei oznacza, że ​​jest on w stanie stawić opór poważnym zagrożeniom związanych z eksplozjami czy atakom balistycznym. Ochroni on naszych żołnierzy przed ogniem z broni strzeleckiej i odłamkami.”- powiedziała Marise Payne

Podpisany w 2015 roku kontrakt zakłada dostawę 1100 pojazdów opancerzonych typu Hawkei wraz z 1058 jednoosiowymi przyczepami dla australijskich sił zbrojnych. Pojazdy będą wytwarzane w zakładach Thales Australia w Bendigo. Zamówienie ma zostać zrealizowane do 2022 roku. Wartość umowy wynosi 1,3 mld dolarów australijskich (ok. 3,53 mld złotych)

Wozy opancerzone Hawkei weszły do służby w siłach zbrojnych Australii w listopadzie 2017 roku Wprowadzenie pojazdu ma pozwolić na zwiększenie ochrony australijskich żołnierzy, pojazdy charakteryzują się również wysokim poziomem mobilności, co pozwola im na prowadzenie działań na obszarach wysokiego ryzyka. W bazowym wariancie Hawkei charakteryzuje się ochroną balistyczną na poziomie I według STANAG 4569, ale istnieje możliwość montażu dodatkowego, modułowego opancerzenia, co trwa 30 minut. 

Maksymalna prędkość Hawkei wynosi 115 km/h, a zasięg 600 km. Pojazd może być uzbrojony w wielkokalibrowy karabin maszynowy 12,7 mm, granatnik automatyczny 40 mm bądź karabin maszynowy 5,56 mm lub 7,62 mm. Istnieje też możliwość montażu zdalnie sterowanego stanowiska strzeleckiego.

Hawkei jest oferowany Siłom Zbrojnym RP w ramach programu Pegaz i był prezentowany w Polsce podczas zeszłorocznego salony MSPO w Kielcach. 

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (2)

  1. Nick

    A może warto przyjrzeć sie rodzimej produkcji z AMZ Kutna?

  2. Gort

    Te pojazdy to powinny już być w produkcji. WP nie stać na utrzymywanie starych i kosztownych konstrukcji. Pegaz to kolejny prosty program, który przerasta możliwości organizacyjne IU Mon.

Reklama