Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wodowanie Suffren, pierwszej atomowej Barakudy

Wodowanie Suffren. Fot. Naval Group
Wodowanie Suffren. Fot. Naval Group

Francuski koncern stoczniowy Naval Group zwodował w stoczni w Cherbourgu atomowy wielozadaniowy okręt podwodny Suffren. To pierwsza jednostka typu Barracuda spośród sześciu zamówionych dla francuskiej marynarki wojennej. Wodowanie odbyło się w obecności Prezydenta Francji i zaproszonych delegacji z całego świata.

Okręt tego typu składa się z 800.000 elementów, a przy jego budowie zatrudnionych jest 2500 specjalistów z Naval Group i współpracujących firm. Suffren jest sto siódmym okrętem podwodnym zbudowanym w stoczni w Cherbourgu od 1899 r. i zarazem szesnastą jednostką o napędzie atomowym.

Dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii, Suffren to okręt trudny do wykrycia, a jednocześnie uzbrojony w rakiety manewrujące. Jak podkreśla w komunikacie Naval Group, inne zastosowane na okręcie innowacje technologiczne to m.in. peryskopy optoelektroniczne, usterzenie w układzie X, czy hangar na pojazdy dla wojsk specjalnych. Prezes Zarządu Naval Group Hervé Guillou wyraził zadowolenie z możliwości prezentacji okrętu prezydentowi Francji. 

Okręty podwodne Barracuda opracowane zostały w oparciu o doświadczenia operacyjne francuskiej marynarki wojennej, jednej z czołowych flot w NATO. Nowe okręty podwodne będą zdolne do prowadzenia rozpoznania, do wykorzystania wojsk specjalnych, a jeśli zajdzie taka potrzeba, do zwalczania okrętów lub uderzeń na cele lądowe przy pomocy rakiet manewrujących.

image
Wodowanie Suffren. Fot. Naval Group
image
Wizja okrętu typu Barracuda. Rys. Naval Group

Spółka Naval Group jest zdolna do projektowania i budowy zarówno atomowych jak i konwencjonalnych okrętów podwodnych, tak w stoczni we Francji, jak i we współpracy z przemysłem zamawiających je państw. Okręty podwodne Scorpène budowane są dziś w Indiach (6) i w Brazylii (4), a 12 konwencjonalnych Barracud zamówionych zostało przez Australię. Zbuduje je australijska stocznia z pomocą francuskich specjalistów. Naval Group proponuje na bazie tych doświadczeń budowę w Polsce okrętów podwodnych uzbrojonych w rakiety manewrujące w programie Orka. Spółka jest też gotowa do budowy w polskich stoczniach okrętów nawodnych dla Marynarki Wojennej, w programie Miecznik.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.