Reklama

Polityka obronna

MON: obie baterie Patriot w 2022 r.

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Obie baterie systemu Patriot, które Polska zamierza pozyskać w ramach pierwszej fazy programu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej Wisła trafią do Polski w 2022 r. – poinformował we wtorek wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Jak powiedział, baterie będą w „konfiguracji typowej dla armii amerykańskiej”.

Nowy, mianowany w poniedziałek wiceszef MON mówił o programie Wisła na posiedzeniu sejmowej komisji obrony, które dotyczyło najważniejszych programów modernizacyjnych.

Skurkiewicz przypomniał, że 31 marca 2017 r. przekazano rządowi i stronie amerykańskiej zaktualizowane zapytanie ofertowe. W lipcu zapadła decyzja o pozyskaniu sytemu Wisła w dwóch fazach. Natomiast w listopadzie Kongres USA udzielił Polsce zgodę na zakup systemu Patriot w pierwszej fazie programu Wisła. Maksymalna wysokość kontraktu została określona na 10,5 mld dolarów. Jednocześnie od września 2017 r. zespół MON prowadził ze stroną amerykańską uzgodnienia treści umowy LOA (ang. Letter of Offer and Acceptance). Negocjacje zakończyły się 26 stycznia 2018 r.

Ich przedmiotem było uzgodnienie treści LOA, w tym przede wszystkim konfiguracji pozyskiwanych zestawów oraz harmonogramu dostaw.

Po dokonaniu analizy kosztów oferty amerykańskiej podjęto decyzję o zmianie w fazie pierwszej konfiguracji na typową dla armii amerykańskiej i pozyskaniu przez FMS (program Foreign Military Sales – przyp. red.) jedynie kluczowego elementu systemu. Natomiast pozostałe elementy zakupione zostaną w ramach procedur krajowych od polskiego przemysłu obronnego.

wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz

Jak dodał, takie działania umożliwiłyby znaczącą redukcję kosztów umowy oraz przyspieszenie dostaw. – Obie baterie trafią do Polski w 2022 r. – poinformował Skurkiewicz.

Do tej pory MON przyjmowało założenia, że pierwsza bateria zostanie dostarczona do końca 2022 r., a druga – do końca 2023 r.

Podkreślił, że redukcja kosztów w pierwszej fazie programu Wisła nie jest związana z "nawet najmniejszym ograniczeniem zakładanych zdolności bojowych sytemu".

Obecnie MON kończy negocjacje offsetowe. Dopiero po zawarciu umowy w tym zakresie będzie możliwe podpisanie umowy na dostawę Patriotów.

Wiceminister nie podał konkretnej ceny kontraktu. Przed tygodniem jednak minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował jednak, że MON jest "na dobrej drodze", by podpisać umowę w programie Wisła z końcem pierwszego kwartału 2018 r. Podkreślił przy tym, że cena jest niższa niż 10,5 mld dolarów znane z listopadowej notyfikacji dla kongresu oraz że termin dostaw został przyspieszony.

W programie obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Polska zamierza kupić system Patriot firmy Raytheon z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS produkowanym przez Northrop Grumman.

Z informacji publikowanych już przed tygodniem przez Defence24.pl wynika, że redukcja kosztów programu nie została osiągnięta kosztem systemu IBCS, ani pocisków PAC-3 MSE, których Polska zamierza nabyć – jak napisano w listopadzie w notyfikacji dla Kongresu – 208 (plus 11 przeznaczonych do testów).

Reklama

Komentarze (32)

  1. gerd

    Co dalej z\"Narwią\"? Ten program jest równie ważny. Jeśli jest problem z Homarem, to środki od razu powinny być przekazane na kolejny program. Ze śmigłowców praktyczne zrezygnowano, z \"Orki\" także. Skoro tak, \"Narew\"dla Wojsk Lądowych jest priorytetem.

  2. Saracen

    A jeszcze nie tak dawno najlepszy minister ON Antoni Macierewicz zapewniał że Patriot będzie od 2019 roku. Brawo \"Dobra Zmiana\"

    1. Nieździwiony

      Pewnie jakby był to by tak było. A tak MON dalej sobie podebatuje

    2. Saracen

      To czemu PiS go odwołał? Przecież decyzja zapadła na Nowogrodzkiej.

  3. podatnik

    Właściwie to czemu lub komu służy ten SKON. Przecież z informacji przekazanej przez wice ministra nic nie można wywnioskować . Co MY właściwie kupiliśmy , za ile kupiliśmy to wiemy ale ile tego kupiliśmy to już nie , jakie technologie wchodzą w pakiet offsetowy tego też nie wiemy . Podatnik ma się zadowolić informacją że rząd w jego imieniu zapłacił 5 mld $ a za co to zobaczymy jak nam przywiozą za 5 lat .Są dwie możliwości , głupota negocjatorów albo całkowity brak wiedzy na ten temat nowego wiceministra . Skłonny jestem uznać za prawdziwe obydwie możliwości.

  4. gosc123

    to za dlugo ,ta za mało

  5. Życzę miłego dnia

    A czy przypadkiem do tego 2022r Rosjanie nie napadną na nas ? Nie znam się, ale na moje oko zaraz po wycofaniu wojsk z Syrii bd mieli najlepszy czas do ataku. NATO jeszcze nie gotowe do obrony, a Gospodarka Rosji jeszcze nie załamana po wyczerpaniu finansowych rezerw rządowych.

    1. Szept

      Poczytaj trochę przyjacielu o gospodarce światowej, wzroście pkb w róznych krajach i finansach, bo odnoszę wrazenie ze wiedzę o świecie czerpiesz z wypowiedzi Antoniego Maciarewicza.

  6. Saracen

    BREAKING NEWS Wczoraj miało miejsce posiedzenie sejmowej komisji obrony. Posłowie PiS chcieli je utajnić ale im się nie udało. W trakcie komisji dowiedzieliśmy się, że w tej chwili nie jest prowadzone żadne postępowanie w sprawie zakupu śmigłowca wielozadaniowego. Czyli przez dwa lata ekipa Macierewicz & Kownacki notorycznie nas okłamywała. Co ciekawe, posłowie PiS na tej komisji winą za ten stan rzeczy obciążali ... rząd PO-PSL :) Bo nie doprowadził do końca przetargu na zakup śmigłowca Caracal. Tego, który \"dobra zmiana\" uwaliła :) Tak się zastanawiam, czy w PiSie jest choć jedna dorosła osoba :)

    1. mati

      Saracen, postępowanie jest na śmigłowce dla specjalsów i do misji SAR/ZOP. do tego coś tam pewnie raczkuje ws. Kruka. tu nie ma żadnej tajemnicy, to wiadomo od dawna.

    2. Saracen

      Pierwsze dwa śmigłowce miały przelecieć do końca 2016. Tak mówił Macierewicz. W zeszłym miało się pojawić bodajże osiem. Tak mówił Macierewicz. Cały czas zresztą spółka Macierewicz & Kownacki zapewniała że w sprawie śmigłowców się dzieje. Wczoraj kurtyna opadła, nic się nie dzieje. NIC. Tak mówi obecny na komisji wiceminister ON. Stracony czas, zmarnowane pieniądze, festiwal kłamstw.

    3. zbrozło

      Jakbys mial pojecie o czyms to bys wiedzial ze to bylo JAWNE posiedzenie. Na nie jawnym prawdopodobnie zostanie poruszona kwestia HOMARA...

  7. alkaprim

    Chcieliśmy Patriota?-no to będziemy go mieli-po kosmicznych kosztach,w śladowych ilościach,nie w tej konfiguracji której chcieliśmy,bardzo drogim w eksploatacji,mało efektywnym nie gwarantującym skuteczności i niestety schodzącym powoli do lamusa systemem poprzedniej generacji. Ps -na Kima do Korei Amerykanie ściągają tylko system Thaad-to o czymś świadczy.

    1. zbrozło

      poczytaj czym jest THAAD...

  8. Voodoo

    Nie wiem po co.....na Iskandera to za słaby system nawet jak będzie miał efektory PAC- asdeswaz....to co ten Patriot będzie mógł zestrzelić SCUDA?

    1. Davien

      Tia, jasne, jakos z celami HERA o wiele szybszymi i w przeciwieństwie do Iskandera w pełni manewrowymi w całym zakresie lotu radzą sobie bez przeszkód wiec powodzenia w zmyslaniu.

    2. Hmm HERA wpelni manewrowa?

    3. Davien

      Hera uzywa głowic z Pershinga II wiec tak jest manewrowa w całym przedziale lotu.

  9. Marek1

    Dziwne. Potrzeba aż 5 lat, by w Polsce znalazły się 2 pierwsze baterie Patriot w obecnej konfiguracji PDB-8 ?!?! No bo przecież w artykule ani słowa nie ma o IBCS.

    1. prawieanonim

      Gdzie w artykule jest mowa o PDB-8? PDB-8 można wziąć od ręki tak jak to zrobiła Rumunia. Macierewicz ustalił że pierwsze dwie baterie w wersji PDB-8 mamy pozyskać do 2019 roku przy czym miały być one modernizowane do wersji NG kiedy ta wejdzie do produkcji. Z artykułu jasno wynika że zrezygnowano z tej koncepcji a dwie pierwsze baterie będą już w docelowej wersji i stąd ten 2022 rok.

    2. Dropik

      To oznacza pełna kapitulację w stosunku do pierwotnych założeń. Widać że chodzi o to by ujść zxtego z bez strat wizerunkowych. Tylko nie rozumiem dlaczego 2 baterie ma jakieś towar więcej niż 4 Rumunów. Hahaha

    3. Davien

      Dropik, rumuńskie baterie maja po jednej FU, nasze bedą mieć po dwie FU. widzisz róznicę. Będą tez znacznie nowocześniejsze od rumuńskich.

  10. Willgraf

    te 11 do testów muszą być lepsze jak zawsze u Lockheeda a reszta tych 208 ma taka sprawność jak te z Arabii Saudyjskiej co 5 sztuk ledwie daje rade staremu SCUDOWI z 1978 roku

  11. rex

    konfiguracja typowa dla armii amerykańskiej to teraz PBD8 a nie IBCS czyli spowolniono dostarczenie baterii w wersji pomostowej niestety

    1. prawieanonim

      Konfiguracja typowa dla armii amerykańskiej w 2022 roku to Patriot NG. PDB-8 to konfiguracja na teraz.

  12. Adam

    Redukcja była w liczbie baterii z 8 do 2

    1. Davien

      W pierwszej faze zawsze były 2 baterie wiec nie ma żadnej redukcji.

    2. RafałekM

      Od początku I etap zakładał 2 baterie i za te 2 baterie była cena 10,5 mld dolarów

    3. Willgraf

      Niebylo nigdy mowy w USA o wiekszej liczbie kiedykolwiek baterii dla Polski jak 2 z 8 wyrzutniami, tylko coniektorym miłośnikom USA wychodzilo po 48 lub 64

  13. niki

    Absolutnym szczytem głupoty polskiej strony jest rozdzielenie tego kontraktu na dwie części za które trzeba będzie osobno zapłacić. Jeśli wezmiemy pierwszą (2 baterie) to będziemy musieli kupić też kolejne 6 aby plan nabycia łącznie 8 baterii powiódł się. W drugim etapie zamierzamy kupić sporą ilość pocisków SkyCeptor, które są modyfikacją izraelskiego Stunnera. Przy obecnych stosunkach na linii Warszawa-Tel-Aviv może się wszystko zdarzyć i ktoś może się nie zgodzić na taki zakup. Sprawa jest bardzo śmierdząca.

    1. Dropik

      Jest to głupota. Komu to zawdzięczamy? Najlepszemu ministrowi od czasów Mieszka lub przynajmniej Bolesława Chrobrego! ;P

    2. Willgraf

      Pisałem sporo o tym ze tylko dwie stare baterie z 8 wyrzutniami a nie 8 baterii...pisalem o braku możliwości współpracy z radarem dookolnym i braku akceptacji przez pentagon obecnej konfiguracji IBCS ,a innej nie ma i nie będzie...ale także pisałem ze rakiety skyceptor nie osiagnely w modernizacji...tak sa modernizowane mimo ze nadal nie weszły na uzbrojenie USA, bo nie mają zdolności stracania samolotów, celów manewrujacych, to po jaką ch... nam te rakiety....Największa firma to MBDA nie Lockheed, system Aster 30/60 to jedyna opcja dla Polski, reszta to sabotaż

  14. hmmm

    Czyli kolejne 5 lat jesteśmy bezbronni. Sukces

  15. dropik

    pierwsze baterie w 2022 . i to jest to przyśpieszenie ? to jakaś kpina bo to nadal będzie stary system. Wygląda to coraz gorzej

    1. Rex

      Przecież nowa wersja jest dopiero na etapie opracowania więc niby jak mieliśmy ja już teraz kupić?

  16. Smuteczek

    Obie baterie beda w konfiguracji typowej dla wojsk USa... no to zapomnijmy o radarze obserwacji dookolnej jak bylo w wymaganiach. Bedzie standardowy radar sektorowy jak jest aktualnie.

    1. Rex

      Takie radary są dopiero na etapie projektowania więc niby jak byśmy mieli je dostać teraz? Od początku było wiadome że znajdą się one w drugim etapie razem z IBCS

  17. nikt ważny

    Tak dla jasności bo narracja dla gawiedzi to jedno a fakty to drugie. Nie będzie żadnych baterii Patriot w SZ RP. W tym, następnym, w2022, czy jak się \"zmieni\" po \"wyborach\", kiedykolwiek. Jeśli już to co najwyżej \"sojusznik\" będzie posiadał \"jakieś\" w ramach swojej \"sojuszniczej\" obecności i być może o ile \"Redzikowo\" ruszy to również tam choćby pozorując sprawność \"Redzikowa\". Taka wróżba :-D

  18. DyZIO

    wyjaśnijmy sobie ...w 2022 to będą komponenty nie skonfigurowane PAC-2 ..następny etap gdy \"klocki amerykańskie\" już będą to następny okres 1,5 roku konfiguracja z \" komponentami polskimi\" do wersji bojowej czyli w 2025 r będą dwie wiwatówki ..które być może dostaną w 2028 radar dookólny z PAC-3 ...( coś jak w wydaniu dla Rumunów niby już mają Patrioty ale gotowość bojowa ma być osiągnięta w 2022-24)...dla poprawy samopoczucia Polakom ...Amerykanie wypożyczą im odpłatnie swoje komponenty (wyrzutnie z 4 pociskami radar ,wóz dowodzenia ) opinii publicznej powie się że mamy wypożyczony w ramach programu \"Wisła\" bezpłatnie

  19. Willgraf

    SKANDAL irracjonalny zakup sprzętu i to niezgodnego z wytycznymi dla Wisły, dwie baterie za 4 lata, dwie stare baterie systemu Patriot ..to tak samo nowoczesny zakup jak czołgi FT-17 w 1939 roku

    1. luka

      W naszym wypadku to niestety i tak będzie postęp w stosunku do 2K12 Kub i NewaSC, które Wisła ma zastąpić.

    2. Podbipieta

      W 1920 do nas przybyly

    3. Nieździwiony

      Lepszy rydz niż nic. Od czegoś trzeba zacząć.

  20. Feliks

    Czyli obniżenie ceny \"dobra zmiana\" uzyskała w najbardziej prymitywny sposób, poprzez redukcję ilości zamawianego sprzętu. Tytani negocjacji, nie ma co.

  21. Pav

    Wg mnie. Zamiast za friko wyrzucac pieniadze i w zamian nie dostac zsdnego transferu to mozna bylo do rumunow dolaczyc a w miedzyczasie rozwijac system piorun i upgradowac newy z Ukraincami. Do tego opanowac produkcje zesp el na GaN ie i uzalezniac sie. To stworzyloby miejsca pracy oraz rozwineloby cala galaz przemyslu.

  22. Trek

    Ile to jest 2 baterie ?? 2 wyrzutnie + 2 radary + 2 pojazdy dowodzenia?? Obym sie mylil...

    1. luka

      Jedna bateria to 1 radar i dwie jednostki ogniowe po max 4 wyrzutnie w każdej (mogą być też 2 albo 3 wyrzutnie zależnie jaką konfigurację kupujący sobie wybierze) + inne towarzyszące pojazdy.

    2. Davien

      2 baterie to 4 radary AN/MPQ-65 i 12-16 wyrzutni

    3. Killer

      Dwie baterie to 16 wyrzutni

  23. dropik

    Jednak coraz bardziej wygląda na to, że nasze patrioty będą zbliżone konfiguracji rumuńskiej, a ibcs nie jest pewne. Ogólnie po wczorajszym SKON (komisja sejmowa) można było odnieść bardzo dziwne wrażenia. Otóż ponownie wracają śmigłowce wielozadaniowe o czym mówił nowy minister. W winą za ich brak została obciążona PO - nie dopięli kontraktu na Caracale. To się głowie nie mieści co oni tam opowiadają. :P

  24. muniek

    Nie wiadomo kiedy offset i jaki offset, ale jeśli ma to związek z Narwią to na obronę krótkiego zasięgu poczekamy jeszcze 6-8 lat. Prawdopodobnie ogranoczono wymagania offsetowe i stąd spadek ceny. 2 baterie miały być dostarczone między 2019-2020 a zatem zejście z ceny uzyskano także poprzez odroczenie dostaw baterii w wersji prawdopodobnie jeszcze PBD-8. Ile będzie kosztowało ich przystosowanie do IBCS ? Co jeśli w 2022 IBCS nie będzie operacyjny ? Co z radarami ? otrzymamy 4 sektorowe radary dla każdej jednostki ogniowej ? Jeśli w 2022 dostaniemy 2 baterie w wersji IBCS to jaki będzie radar ? bo na pewno nie 360. Przepłacimy za wycofywane przez USA stacje sektorowe które kupimy na 2-3 lata ? bez sensu. Co z podłączeniem naszych radarów kierowania ogniem ? a nie tylko wstępnego wykrywania celów. Dlaczego nie robimy własnej Narwi już teraz mają Bystrą i opcję Camm-a (ER) ?!

  25. Generau

    Nie uważacie że jedna bateria wyszła by jeszcze taniej? A gdyby pozyskać ją w 2025, można by zaoszczędzić więcej pieniędzy do tego czasu i zapłacić odpowiednio większą cenę.

Reklama