Przemysł Zbrojeniowy
„Wirtualny” obraz na realnym polu walki. Systemy rozszerzonej rzeczywistości
Koncern BAE Systems prowadzi prace nad zaawansowanym systemem zobrazowania przeznaczonym dla żołnierzy, pozwalającym na łączenie obrazu wirtualnego i realnego (w tym z systemów transmisji danych), przeznaczonym do wykorzystania również w sytuacjach kryzysowych i warunkach bojowych.
Prace nad systemem „rozszerzonej rzeczywistości” realizowane są wspólnie przez przedstawicieli BAE Systems i Uniwersytetu Birmingham. W ich wyniku powstają rozwiązania, pozwalające na wyświetlanie za pomocą specjalnych gogli obrazu generowanego przez systemy komputerowe, połączonego z istniejącym w rzeczywistości (w tym przekazywanym z pomocą urządzeń służących do transmisji danych).
Jedną z koncepcji „rozszerzonej rzeczywistości” jest „wirtualna kabina”, przeznaczona między innymi dla obsług statków powietrznych, w której dzięki zobrazowaniu za pomocą specjalnych gogli będzie istnieć możliwość dowolnej konfiguracji wskaźników i innych elementów. W założeniu ma to znacznie zwiększyć elastyczność prowadzonych działań. Jednocześnie zgodnie z zapewnieniami BAE Systems wdrożenie „wirtualnej kabiny” pozwoliłoby na uzyskanie oszczędności, z uwagi na brak konieczności modyfikowania wyposażenia w wypadku zmiany konfiguracji.
Brytyjska spółka wraz z naukowcami z Birmingham pracuje również nad stworzeniem „przenośnego centrum dowodzenia” – systemu zobrazowania, pozwalającego na stworzenie wirtualnego obrazu trwającej sytuacji kryzysowej. BAE Systems zapewnia, że omawiane rozwiązanie pozwoli np. na zmiany widoku, dołączanie elementów zwiększających świadomość sytuacyjną (jak wyświetlanie obrazu z bsl, czy transmisji mediów relacjonujących trwający kryzys).
„Przenośne centrum dowodzenia” ma w założeniu mieścić się w walizce i pozwalać na wykorzystanie w dowolnym miejscu, również w warunkach polowych. Brytyjski koncern zapewnia, że w ramach rozwiązania będzie możliwe wprowadzenie jednostek sztucznej inteligencji, które będą nadzorować prowadzone działania i sygnalizować uznany za optymalny schemat zachowania.
Bazą dla technologii „rozszerzonej rzeczywistości” stały się gogle Oculus Rift, które mogą być wykorzystywane do zwiększenia świadomości sytuacyjnej dowódców i żołnierzy, m.in. wyświetlając obraz z sensorów znajdujących się poza zasięgiem wzroku. Według dostępnych informacji były one testowane m.in. przez norweskie wojska pancerne, w celu umożliwienia obserwacji terenu dookoła pojazdu (znajdującego się w zasięgu kamer pracujących w pełnym zakresie kątów) żołnierzom znajdującym się wewnątrz.
Przedstawiciele BAE Systems podkreślają, że w przyszłości prawdopodobnie będzie istnieć możliwość wykorzystania do zobrazowania sytuacji w „rozszerzonej rzeczywistości” zamiast gogli okularów, czy nawet soczewek kontaktowych.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie