Przemysł Zbrojeniowy

„Wirtualny” obraz na realnym polu walki. Systemy rozszerzonej rzeczywistości

Fot. BAE Systems.
Fot. BAE Systems.

Koncern BAE Systems prowadzi prace nad zaawansowanym systemem zobrazowania przeznaczonym dla żołnierzy, pozwalającym na łączenie obrazu wirtualnego i realnego (w tym z systemów transmisji danych), przeznaczonym do wykorzystania również w sytuacjach kryzysowych i warunkach bojowych.

Prace nad systemem „rozszerzonej rzeczywistości” realizowane są wspólnie przez przedstawicieli BAE Systems i Uniwersytetu Birmingham. W ich wyniku powstają rozwiązania, pozwalające na wyświetlanie za pomocą specjalnych gogli obrazu generowanego przez systemy komputerowe, połączonego z istniejącym w rzeczywistości (w tym przekazywanym z pomocą urządzeń służących do transmisji danych).

Jedną z koncepcji „rozszerzonej rzeczywistości” jest „wirtualna kabina”, przeznaczona między innymi dla obsług statków powietrznych, w której dzięki zobrazowaniu za pomocą specjalnych gogli będzie istnieć możliwość dowolnej konfiguracji wskaźników i innych elementów. W założeniu ma to znacznie zwiększyć elastyczność prowadzonych działań. Jednocześnie zgodnie z zapewnieniami BAE Systems wdrożenie „wirtualnej kabiny” pozwoliłoby na uzyskanie oszczędności, z uwagi na brak konieczności modyfikowania wyposażenia w wypadku zmiany konfiguracji.

Ilustracja: BAE Systems.

Brytyjska spółka wraz z naukowcami z Birmingham pracuje również nad stworzeniem „przenośnego centrum dowodzenia” – systemu zobrazowania, pozwalającego na stworzenie wirtualnego obrazu trwającej sytuacji kryzysowej. BAE Systems zapewnia, że omawiane rozwiązanie pozwoli np. na zmiany widoku, dołączanie elementów zwiększających świadomość sytuacyjną (jak wyświetlanie obrazu z bsl, czy transmisji mediów relacjonujących trwający kryzys).

„Przenośne centrum dowodzenia” ma w założeniu mieścić się w walizce i pozwalać na wykorzystanie w dowolnym miejscu, również w warunkach polowych. Brytyjski koncern zapewnia, że w ramach rozwiązania będzie możliwe wprowadzenie jednostek sztucznej inteligencji, które będą nadzorować prowadzone działania i sygnalizować uznany za optymalny schemat zachowania.

Bazą dla technologii „rozszerzonej rzeczywistości” stały się gogle Oculus Rift, które mogą być wykorzystywane do zwiększenia świadomości sytuacyjnej dowódców i żołnierzy, m.in. wyświetlając obraz z sensorów znajdujących się poza zasięgiem wzroku. Według dostępnych informacji były one testowane m.in. przez norweskie wojska pancerne, w celu umożliwienia obserwacji terenu dookoła pojazdu (znajdującego się w zasięgu kamer pracujących w pełnym zakresie kątów) żołnierzom znajdującym się wewnątrz.

Przedstawiciele BAE Systems podkreślają, że w przyszłości prawdopodobnie będzie istnieć możliwość wykorzystania do zobrazowania sytuacji w „rozszerzonej rzeczywistości” zamiast gogli okularów, czy nawet soczewek kontaktowych. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.