W Gdańsku powstają hełmy. Fabryka Kanadyjczyków już otwarta.

Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24.pl
W Gdańsku odbyło się oficjalne otwarcie fabryki należącej do kanadyjskiego producenta hełmów, systemów zarządzania energia i danymi - firmy Galvion. W uroczystości, która odbyła się w dniu 23 czerwca 2025 r., wzięli udział m.in.: Catherin Godin, Ambasador Kanady w RP, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Jonathan Blanshay, założyciel i prezes wykonawczy Galvion.
Goście zaproszeni na otwarcie nowego obiektu w Gdańsku uczestniczyli w ceremonii inauguracji, a następnie zwiedzili fabrykę. Zorganizowano prezentację szerokiego portfolio firmy Galvion, obejmującą zarówno hełmy, jak i zintegrowane systemy zarządzania energią oraz danymi. Uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami Galvion Warfighter Lab, przedstawionymi podczas prezentacji demonstrującej integrację systemów człowiek-technologia oraz człowiek-maszyna przy użyciu symulowanej rzeczywistości rozszerzonej.

Autor. Galvion
Gdańsk - infrastruktura i kapitał ludzki
Otwarty w Polsce obiekt stanowi ważną inwestycję, która znacząco wzmocniła obecność firmy Galvion na rynku europejskim. Dzięki osiągnięciu pełnej operacyjności zarówno w zakresie produkcji, jak i wsparcia w cyklu życia, gdański zakład jest obecnie w stanie obsługiwać klientów w Europie, w tym państwa członkowskie NATO.
Prace adaptacyjne na obiekcie o powierzchni 3,6 tys. m², zlokalizowanym na terenie 7R City Flex Airport Gdańsk, rozpoczęły się we wrześniu 2023 r. Natomiast w kwietniu 2025 r. zakład osiągnął pełne zdolności produkcyjne i operacyjne, dołączając tym samym do pozostałych lokalizacji Galviona w USA (New Hampshire, Vermont i Massachusetts), Kanadzie (Montreal) oraz Wielkiej Brytanii (Bristol).
Czytaj też
Jak poinformowali redakcję Defence24.pl przedstawiciele firmy Galvion, 100% zespołu nowo otwartego zakładu pochodzi z Polski, w większości z Gdańska i okolic Trójmiasta. Obecnie zatrudnionych jest około 70 pracowników (w tym również personel nieprodukcyjny), a maksymalna wydajność fabryki wynosi 450 hełmów dziennie, co pozwala sprostać obecnemu zapotrzebowaniu. Wraz ze wzrostem zamówień moce produkcyjne mogą się podwoić dzięki pracy na drugiej i trzeciej zmianie oraz zatrudnieniu dodatkowych pracowników. Przyszła ekspansja może również objąć produkty inne niż hełmy, np. systemy zarządzania energią i danymi.
Jeśli chodzi o lokalizację, przedstawiciele Galviona podkreślili: „Strategicznie wybraliśmy Gdańsk nie tylko ze względu na połączenia logistyczne, ale także dostęp do wykwalifikowanych kadr z Politechniki Gdańskiej, które mogą wspierać przyszłe działania R&D w zakresie zaawansowanych technologicznie produktów”. Co ciekawe, podczas rekrutacji nie brakowało chętnych. Jedyną barierą są wymogi formalne, które muszą spełniać kandydaci do pracy w zakładzie produkcji specjalnej, jakim jest gdańska fabryka.

Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24.pl
Obecność Galvion potwierdza, że nasz region jest nie tylko centrum nowoczesnych usług biznesowych, ale także miejscem, które oferuje możliwości rozwoju dla firm z wielu sektorów - w tym tych krytycznych dla bezpieczeństwa Europy. Inwestycje w przemysł obronny wzmacniają potencjał gospodarczy regionu poprzez tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy i przyciąganie zaawansowanej wiedzy technologicznej. Jako zarząd województwa konsekwentnie budujemy warunki, które wspierają pomyślną realizację takich projektów.
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
Według informacji przekazanych przez Galvion, choć przy otwieraniu inwestycji w Polsce firma korzystała z pomocy prawnej, finansowej i regulacyjnej – m.in. Ambasady Kanady, różnych ministerstw oraz wojskowych instytutów technicznych – nie zdecydowała się na wsparcie finansowe z programów regionalnych, samorządowych ani funduszy UE. Wszystkie dotychczasowe inwestycje są finansowane wyłącznie przez Galvion Company.

Autor. Galvion
Jak podkreślali w swoich komentarzach podczas ceremonii zarówno Jonathan Blanshay prezes, jak i Todd Stirtzinger, dyrektor generalny, Galvion zamierza w nadchodzących latach rozszerzać i zwiększać swoje możliwości i potencjał w rejonie Gdańska, zapewniając utrzymanie relacji ze wszystkimi lokalnymi instytucjami, w tym uniwersytetami i szkołami technicznymi, władzami itp.
To moment dumy dla całej organizacji Galvion. Budowa obiektu od podstaw w nowym kraju wymaga dużo czasu, energii i zasobów, dlatego jestem wdzięczny za poświęcenie globalnego zespołu Galvion, a także wsparcie ze strony naszej lokalnej i regionalnej sieci partnerów, z których tak wielu świętowało z nami ten kamień milowy”. Dodał: „To szczególny zaszczyt, że ambasador Godin i marszałek Struk byli na miejscu, aby oficjalnie otworzyć obiekt, reprezentując zarówno dumne kanadyjskie fundamenty firmy, jak i ekscytujący przyszły rozwój, który toruje drogę naszej polskiej działalności. Obecnie posiadamy obiekty i sieci w czterech krajach, z zespołem ponad 500 pracowników. Zastanawiając się nad naszą 23-letnią historią, jest to dla mnie znaczący i głęboko satysfakcjonujący moment.
Jonathan Blanshay, założyciel i prezes Galvion
Czytaj też
Obecnie gdańska fabryka zajmuje się montażem hełmów, których czerepy w stanie surowym dostarczane są z zakładów Galviona w USA i Wielkiej Brytanii. W Polsce hełmy są lakierowane (nakładany jest podkład i zewnętrzna warstwa farby kamuflażowej) oraz wyposażane w akcesoria, takie jak mocowania do gogli noktowizyjnych, szyny montażowe, rzepy oraz system nośny. Cały proces odbywa się ręcznie, z niewielkim udziałem maszyn. Przy montażu pracuje około 50 osób.
Hełmy dla Szwecji powstają z czerepów z USA, a dla Finlandii – z Wielkiej Brytanii. Brytyjski zakład, będący efektem partnerstwa z firmą NP Aerospace, produkuje nie tylko czerepy serii Caiman, lecz także dostarcza hełmy Galvion Cobra dla brytyjskiej armii w ramach programu Virtus.
Jeśli chodzi o plany związane z rozwojem mocy produkcyjnych w Polsce, to kierownictwo fabryki z jednej stronie planuje większą mechanizację/autonomizację produkcji, jak i wytwarzanie na miejscu także czerepów w technologii opracowanej przez Galviona. Na pytanie o plany kanadyjskiego producenta w zakresie współpracy z polskimi poddostawcami, otrzymaliśmy odpowiedź, że „zaczęliśmy już pozyskiwać wiele naszych materiałów od polskich partnerów w celu wsparcia naszych europejskich operacji i spodziewamy się, że ten trend będzie się utrzymywał”.

Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24.pl
Hełmy dla NATO i nie tylko
Po otrzymaniu kolejnych kontraktów od państw europejskich (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Dania), w tym umowy ramowej z Agencją Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA), Galvion spodziewa się, że do końca 2026 r. blisko 2 miliony hełmów będzie w służbie NATO i innych krajów europejskich. Kontrakt dla NSPA poprzedziły intensywne testy prowadzone w Norwegii, kraju wiodącym w tym procesie. Na wystawie podczas uroczystości w Gdańsku można było też zobaczyć hełmy dostarczane m.in. do USA, Kanady i Izraela.
Ze względu na doświadczenia związane z epidemią COVID-19, obecnymi konfliktami i zmianami taryf celnych, ważne są lokalizacja produkcji oraz długość i stabilność łańcuchów logistycznych. Działalność Galviona w czterech krajach oraz sieć dostaw w Ameryce Północnej, Europie i Wielkiej Brytanii stanowią korzystną sytuację dla europejskich odbiorców.

Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24.pl
Ten globalny ślad zarówno dla produkcji Galvion, jak i naszych źródeł zaopatrzenia zapewnia Galvion maksymalną elastyczność. Wielu naszych europejskich, regionalnych i polskich dostawców, partnerów i dystrybutorów było obecnych w Gdańsku podczas naszego otwarcia. Galvion wierzy, że regionalizacja naszej produkcji i łańcucha dostaw jest najlepszym modelem obsługi naszych klientów w regionach im najbliższych, co pozwala nam z powodzeniem radzić sobie z wszelkimi wyzwaniami geopolitycznymi.
Wronek
Czyli zwykła montownia, a nie zakład produkcyjny. Czemu Gdańsk, no cóż, zawsze znajdzie się tania siła robocza.
Future
Brawo. Miła niespodzianka 👍