Przemysł Zbrojeniowy
US Army kupiło amunicję dla kołowych Dragonów
US Army przyznała koncernowi Northrop Grumman kontrakt na dostawy amunicji kal. 30 mm dla kołowych bojowych wozów piechoty Dragoon z rodziny kołowych transporterów opancerzonych Stryker o wartości 24,8 mln USD.
Zamówiona amunicja średniego kalibru powstanie w zakładach Northrop Grumman w Wirginii i Wirginii Zachodniej i zostanie przetworzone przez państwową spółkę Lake City Army Ammunition Plant w Independence w stanie Missouri. Na początku br. US Army zamówiło w tej ostatniej amunicję małokalibrową za kwotę 194 milionów USD.
Przedmiotem zamówienia są naboje 30x173 PGU 46/B HEI do armaty automatycznej Mk. 44 Bushmaster II kal. 30 mm. Nabój ten jest modyfikacją naboju PGU-13 HEI, w którym to dodano nieulegający samozniszczeniu zapalnik Northrop Grumman Low Drag, który jest produkowany jedynie przez Northrop Grumman i ma zapewniać odpowiednie osiągi nawet na maksymalnych zasięgach. Pociski te mogą zasilać dowolne armaty automatyczne kal. 30 x 173 mm i razić lekko opancerzone wozy bojowe i różne rodzaju cele nieopancerzone.
Amunicja ta trafi na wyposażenie najnowszej bojowej wersji rodziny Stryker — kołowych bojowych wozów piechoty M1296 Infantry Carrier Vehicle — Dragoon (ICV-D). Stryker Dragoon został wyposażony w nowy bezzałogowy system wieżowy Kongsberg Protector MCT-30, która jest uzbrojona w armatę automatyczną M813 kal. 30 mm, która jest sprzężona z czołgowym karabinem maszynowym M240 kal. 7,62 mm. Zapas amunicji do armaty wynosi 158 naboi (po 78 dwóch typów), a do karabinu maszynowego 400 naboi.
Załoga składa się z dwóch osób — kierowcy-mechanika i dowódcy-operatora uzbrojenia oraz dziewięcioosobowy desant co odpowiada standardowej amerykańskiej drużynie piechoty. Pierwsze kilkadziesiąt egzemplarzy (powstałych w wyniku przebudowy standardowej wersji ICV) tego typu wozu w ramach programu pilotażowego trafiło na wyposażenie operującego w Europie 2 Pułku Kawalerii.
Pim
Jak się ma nasza bezzałogowa wieża? Już za czery lata, już za cztery lata zaczniemy testy poligonowe? Potem jeszcze tylko integracja ze Spike. I już mamy!