Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turecka modernizacja M60 na nowych ujęciach

M60A3 MZK.
M60A3 MZK.
Autor. Roketsan

Tureckie przedsiębiorstwo Roketsan poinformowało o pomyślnym zakończeniu testów poligonowych systemu wieżowego MZK 105. Może on znaleźć zastosowanie w procesie modernizacji czołgów rodziny M60 i Leopard 1, a nawet… T-72.

Komunikat z Roketsan wskazuje, że osiągnięto kluczowy etap na drodze do wdrożenia do produkcji nowego systemu wieżowego. Pakiet ma być oferowany użytkownikom czołgów rodziny M60, Leopard 1 oraz T-72. Zestaw zademonstrowano na początku ubiegłego roku, zaś już w czerwcu pokazano pierwsze nagranie z testów poligonowych, gdzie wieżę osadzono na podwoziu M60A3.

Reklama

Obecnie zestaw jest wyposażony w armatę kalibru 105 mm (zapewne amerykańską M68 lub jej pochodną), jednak może ona zostać wymieniona uzbrojenie główne kalibru 125 mm tożsame ze standardem radzieckim, z amunicją rozdzielnego ładowania. Pierwotnie nową wieżę dla tureckiego M60, która koncepcyjnie przypomina rozwiązanie opracowane w rosyjskim projekcie Burłak, przewidziano także jako propozycję modernizacji dla krajów użytkujących czołgi rodziny T-72. Tak skonfigurowany system wieżowy nosi nazwę MZK 125 i posiada automat ładowania.

Również wersja z klasyczną „stopiątką” jest wyposażona w zmechanizowany układ zasilania armaty w amunicję, dzięki czemu liczebność załogi jest zredukowana o jednego żołnierza. Zapas amunicji pierwszego rzutu wynosi 18 naboi. Nowa wieża ma ważyć o 1,5 tony mniej względem oryginalnej, której masa wynosiła 14,5 tony. To zwiększa zapas nośności pojazdu, który można wykorzystać do zastosowania dodatkowego opancerzenia kadłuba czołgu lub innego wyposażenia.

YouTube cover video

Według informacji producenta moduły wybuchowego pancerza reaktywnego mają zapewnić ochronę przez przeciwpancernymi pociskami kierowanymi wyposażonymi w tandemową głowicę kumulacyjną, choć stwierdzenie to budzi pewne wątpliwości w kontekście skuteczności wielu współczesnych środków rażenia (choćby najnowszych wariantów rosyjskiego ppk 9M133 Korniet). Modułami osłonięto strop wieży, co zwiększy poziom ochrony choćby przed amunicją krążącą czy uzbrojonymi dronami FPV. Ponadto, zastosowano nowoczesny system kierowania ogniem, a także układ ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką lasera.

Reklama

Nie wiadomo, ile egzemplarzy zmodernizowanych M60A3 zamierzają zamówić sami Turcy. Tamtejsze Wojska Lądowe (tur. Türk Kara Kuvvetleri) posiadają ponad 600 oryginalnych M60A3 obok 166 czołgów zmodernizowanych do standardu M60T. W służbie znajduje się też ok. 350 egzemplarzy M48A5T2, jednak te maszyny najpewniej będą w pierwszej kolejności zastępowane nowymi czołgami Altay, których produkcja seryjna ma ruszyć w najbliższych latach.

Producent pokłada duże nadzieje związane z eksportem nowego systemu wieżowego do obecnych użytkowników M60, choćby Egiptu, Jemenu, Arabii Saudyjskiej czy Maroka. Jednak nie jest wykluczone, że większą popularność zdobędzie pakiet modernizacyjny przewidziany do T-72, gdyż grono użytkowników radzieckiego wozu jest bardzo liczne.

M60A3 MZK.
M60A3 MZK.
Autor. Roketsan
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (10)

  1. Ein

    Ciekawy pomysł, chyba pierwszy taki, znaczy wieża na zachodnie jak i na wschodnie tanki. Ciekawe jak rozwiązali kwestie automatu (pewnie przeniesiona cała karuzela - no właśnie ciekawe jak?) w 125-ce? Automat w zachodnim wariancie to fajna opcja, bo nie tylko -1 ale jeszcze, przy mniejszym zapasie amunicji, całkowita separacja od załogi. Także rozwiązanie naprawdę kompleksowe i pomysł na zapewne skokowo tańsze uzyskanie nowoczesnego czołgu od zakupu nowego. Oczywiście coś, za coś. Osłona pancerna słabsza, 105 to też nie to samo co 120 (choć nowe wzory amunicji dają naprawdę dobre efekty). Przydałaby się szwajcarska plujka, ta gładkolufowa, lekka, o bardzo zredukowanym odrzucie byłaby w sam raz dla tego tureckiego rozwiązania.

    1. Kobuz

      Normalnie, koncepcyjnie to jest to samo co Rosyjski Burlak. W przypadku T-72 będzie miał dwa automaty jeden w wieży i karuzelę w kadłubie. Swoją drogą bardzo ciekawe rozwiązanie, łącznie 30-40 pocisków i to wszystko w automatach.

    2. Davien3

      Kobuz a jak chcesz pogodzić ze sobą dwa całkowicie odmienne autoloadery?? Bo akurat to jest niemozliwe.

    3. Kobuz

      No popatrz a w Obiekcie 640 się udało.

  2. patriota39

    24-22 lata temu w Polsce się nie opłacało. MON postawił twardy warunek, aby wszystkie czołgi w wojskach lądowych uzbrojone były w armatę 120mm. Powód: zgodność amunicji ze standardami NATO. Armata 120mm, nowe SKO, łączność, systemy samoobrony, ZSMU wymuszały opracowanie nowej wieży do PT-91 i (?) T-72. Koszty produkcji i wymiany wieży okazały się zbliżone do ceny zakupu używanego czołgu produkcji zachodniej. Pomysł tzw. leopardyzacji PT-91 i (?) T-72 uznano za nieopłacalny, pozbawiony ekonomicznego uzasadnienia. W innych państwach jak widać tok myślenia jest odmienny i opracowuje się programy kompleksowej modernizacji czołgów...

    1. Pucin:)

      @patriota39 - po drodze był PT-16 - OBRUM - MASPO2016 - również uwalony przez słuszną władzę wieszcząca wojnę z Rosją!!!! :) Nie wspomnę o umowie spółki H. Cegielski-Poznań SA wspólnie z koreańskim Hyundaiem na produkcje K2 z 2018 roku!!!! :)

  3. Pucin:)

    Wieża MZK 105 pasuje do Lepoard 1 i T-72!!!! :) A gdyby tak wsadzić do niej 120 mm RUAG??? - Co jest we włoskiej Hitfact 2 - rewelacja!!! :)

    1. Davien3

      Pucin Hitfact 2 jest przeznaczona dla pojazdów wsparcia, tu masz wieżę czołgowa wiec po co wsadzac tam RUAG-a jak mozna zwykła L55 od Rheimetalla czy innego producenta.Tu nie masz ograniczeń masy.

    2. Pucin:)

      @Davien3 - a no po to chłopcze cytat - "Nowa wieża ma ważyć o 1,5 tony mniej względem oryginalnej, której masa wynosiła 14,5 tony. To zwiększa zapas nośności pojazdu, który można wykorzystać do zastosowania dodatkowego opancerzenia kadłuba czołgu lub innego wyposażenia." :)

    3. Pucin:)

      @Davien3 - nie wspomnę o kompatybilności amunicji i sile rażenia - 120 mm - RUAG!!! :)

  4. Kamyl

    Może kilka trafi do tureckiego wojska, ale tak na prawdę to jest to szykowane na eksport dla 3-go świata! Przecież Turcy nie potną swoich M60 na żyletki jak My!

    1. Davien3

      Kamyl, a to Polska miała jakieś M60?? Oj chyba nie:))

  5. user_1050711

    re: przewidziany do T-72, gdyż grono użytkowników radzieckiego wozu jest bardzo liczne.///// - i tu tkwi jedna z głównych przyczyn, dla których wojna na Ukrainie ma trwać dalej. Aż zniknie z rynków broń standardów byłego UW. Biznes to biznes. Czy nawet jeśli "do ostatniego Ukraińca" ? - A czemu nie. Jest jeszcze trochę narodów poza Ukraińcami i jest jeszcze trochę czołgów T-72 i T-80 do zmielenia w tej wojnie. To samo dotyczy systemów artyleryjskich, lufowych i rakietowych. Biznes ! A teraz spójrzmy inaczej: Oto jeśli to my sami siebie będziemy się w systemy zaopatrywać, nie staniemy się tak atrakcyjni dla zachodniego biznesu, jako nowe mięso armatnie. Niemniej trzeba po temu mieć fabryki także poza Polską. Polskie zostaną raz-dwa unieszkodliwione, w razie...

    1. ruffii

      Bo przecież nie ma lepszych metod zarabiania pieniędzy...

  6. Tani2

    Podobne wieże ma w ofercie Pakistan. Więc wybòr jest.

  7. Franek Dolas

    Dla krajów których nie stać na najnowsze czołgi może to być ciekawa propozycja. Wieża całkiem fajnie wygląda ale jaka jest jej rzeczywista wartość nie wiadomo. Na filmie widać że jakoś słabo jest ze stabilizacją armaty.

  8. mobilnyPL

    Chyba wzorowali sie na chińskich systemach wieżowych.

    1. xdx

      Chyba nie. To dzieło Rheinmetall i firmy córki bo oficjalnie nie mogą ze względu na embargo

  9. Rusmongol

    I tym zmodernizują swoje czołgi? Armata 105 lub 125 mm serio?

    1. Ein

      105-ką, która nadal jest popularna i nadal powstają na nią nowe wzory skutecznej amunicji. 125 na eksport.

  10. Stefan1

    To nie jest modernizacja. To jest produkcja nowego typu czołgu z wykorzystaniem dostępnych podwozi. Idąc tym tokiem rozumowania można by powiedzieć, że Krab jest modernizacją K9.

Reklama