Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowe wieże dla tureckich czołgów M60

Tureckie M60 po modernizacji (zdjęcie ilustracyjne)
Tureckie M60 po modernizacji (zdjęcie ilustracyjne)
Autor. Türk Silahlı Kuvvetleri

Turecki portal SavunmaSanayiST poinformował o projekcie nowej wieży, jako propozycji modernizacji starszych czołgów znajdujących się na stanie tureckich sił zbrojnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

SavunmaSanayiST informuje że firma Roketsan opracowała nową wieżę MZK przeznaczoną do modernizacji czołgów M60A3 znajdujących się na uzbrojeniu armii tureckiej. Wieża uzbrojona jest w 105 mm armatę M68/L52, która ładowana jest przez automat ładowania z magazynem amunicji w tylnej niszy wieży. Z armatą sprzężony jest najprawdopodobniej karabin maszynowy kaliber 7,62 mm.

Przód oraz burty wieży chronione są prawdopodobnie pancerzem kompozytowym oraz z przodu modułami wybuchowego pancerza reaktywnego, które opracowane zostały przez firmę Roketsan. Dowódca dysponuje zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia, który pełni również rolę panoramicznego przyrządu obserwacyjno-celowniczego, najprawdopodobniej wyposażonego w kamerę dzienną, termowizyjną oraz dalmierz laserowy.

Reklama

Działonowy dysponuje celownikiem głównym, wyposażonym w kamerę dzienną, termowizyjną oraz dalmierze laserowy. Wieża wyposażona jest również w system czujników ostrzegających przed podświetleniem czołgu wiązką laserową, system ten najprawdopodobniej sprzęgnięty jest z wyrzutniami granatów aerozolowych.

Czytaj też

Przy opracowaniu wieży MZK wykorzystano doświadczenia zdobyte przy modernizacji czołgów Leopard 2A4 oraz M60T. Celem programu TİYK-M60A3 jest modernizacja pozostających na uzbrojeniu tureckiej armii, około 600 czołgów M60A3, i doprowadzenie ich w zakresie zdolności bojowych do poziomu czołgów M60TM.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Ein

  Bardzo nisko wyprofilowana ta wieża, wygląda jak naleśnik. Tam się zmieściło co trzeba, w sensie stabilizator, cały mechanizm odrzutu itd? Widać szczególnie na tym stelażu, co pracownik przed coś tam dłubie. Chyba nie widziałem jeszcze tak nisko-płaskiej wieży. To wygląda na bezzałogówkę i to taką też nadzwyczajnie kompaktową (bo bezzałogówki dla MBT potrafią być w opór duże, z tego co do tej pory zaprezentowano). Ciekawa rzecz, aż sobie sprawdzę co oni tam namodzili.

  1. Adr

   Bardziej chyba wieża szczątkowa z załogą poniżej pierścienia oporowego,w tedy można uzyskać niskiprofil tak jak w niektórych niezrealizowanych propozycjach OBRUM. Ale podzielam Twoje wątpliwości choć pewnie jest to możliwe. Tutaj zastosowano armatę 105mm nie 120/125 co pewnie ułatwia zadanie.

  2. Pucin:)

   @Adr-to fakt mieliśmy ciekawe projekty w OBRUM - miedzy innymi Leopardyzacji T-72 lecz jak to w postperelowsko-pisowskim (UMPAG-Anders-2015) państwie wszystko poszło do kosza.

  3. Jeremiasz

   @Pucin ... taaa, dobrze że armia nie poszła do kosza. Ruski przy realizacji Armaty14 całą masą pomysłów "wyrucili do kosza" (nad nowym czołgiem już zaczęli pracować w latach 80-tych), chociaż jak się przypatrzeć to wiele z tych koszowych pomysłów jednak znalazło zastosowanie w produkcie finalnym. Innym pytaniem jest czy ten ruski cud techniki, "najlepszy" czołg na świecie w ogóle jest skończony, albo czy nie jest tak kosztowny, że nieopłacalny.

 2. kaczkodan

  Być może część wieży przyda się jako zapasówki na Ukrainę, do ex-Jordańskich.

Reklama