Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcja: testy amfibii Zaha już jesienią

Fot. FNSS
Fot. FNSS

Jak poinformował turecka spółka joint venture FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., już na jesień 2020 roku planowane jest rozpoczęcie cyklu testów kwalifikacyjnych nowego tureckiego amfibijnego transportera opancerzonego Marine Assault Vehicle (MAV) Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA).

Informację tą przekazał główny menadżer i dyrektor generalny FNSS Nail Kurt. Pierwszym przyszłym odbiorcą tych amfibii ma być turecka marynarka wojenna, a konkretnie wchodzące w jej skład pododdziały piechoty morskiej. Według deklaracji producenta próby tego systemu mają zakończyć się do połowy przyszłego roku, a zakończenie procesu rozwoju tej konstrukcji jest przewidziane na 2022 rok.

Nowa turecka amfibia jest rozwijana w ramach programu "Opancerzone Pojazdy Szturmowe" - Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA), który jest realizowany przez spółkę FNSS na rzecz tureckiego Dowództwa Sił Morskich na podstawie umowy zawartej w marcu 2017 roku. Wstępne plany zakładają stworzenie 27 egzemplarzy tych wozów, z czego 23 w wersji transportera opancerzonego piechoty morskiej oraz po dwa w wersjach wozu dowodzenia i zabezpieczenia technicznego. Wozy te mają bazować na pokładzie amfibijnego okrętu desantowego TCG Anadolu (L-408) i wejść na uzbrojenie pododdziałów brygady piechoty morskiej tureckiej marynarki wojennej w bazie Foça.

W założeniu transportery te mają zapewnić zdolność do szybkiego i bezpiecznego pokonania odległości dzielącej okręt desantowy od brzegu, a jednocześnie zapewniać wysoką mobilność na lądzie i wystarczający poziom osłony i wsparcia ogniowego dla przewożonych, a następnie desantowanych żołnierzy piechoty morskiej. W porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami konstrukcja ta według deklaracji producenta ma charakteryzować się większymi możliwościami w zakresie liczby przewożonych żołnierzy desantu czy większą ładownością całkowitą, a także lepszą odporność balistyczną i przeciwminową.

Zaha ma mieć kadłub o długości 8,3 m i szerokości 3,3 m. Jest specjalnie zaprojektowaną, uszczelnioną i hydrodynamiczną konstrukcją wykonaną ze spawanych płyt aluminiowych. Ochronę balistyczną dodatkowo wzmacniają dodatkowe szybko wymiennego pancerza kompozytowego. Uzbrojenie w prezentowanym prototypie stanowi zdalnie sterowany moduł uzbrojony w wielkokalibrowy karabin maszynowy lub granatnik automatyczny. Napęd stanowi umieszczony po prawej stronie kadłuba silnik diesla, który przy masie 30 ton zapewnia prędkość maksymalną na lądzie 70 km/h i w wodzie 15 km/h. Wóz jest zdolny do pływania dzięki pędnikom wodnym przy stanie morza do 4 w skali Beauforta. Wnętrze składa się z przedziału bojowego dla kierowcy i dowódcy (siedzących jeden za drugim z przodu po lewej stronie kadłuba) oraz przedziału desantowego na 21 w pełni wyposażonych żołnierzy piechoty morskiej.

Reklama

Komentarze (7)

 1. highlandeer

  Jesienią to on będzie testowany w boju

  1. MONia

   Gdzie? Libia? Egipt? Cypr? Grecja? Krym?

  2. Marek1

   Krym odpada, stawiam na Libię i chwilę potem greckie wyspy. Turecki fuhrer jest gotów przy realizacji swej idee fix pt. restauracji imperium osmańskiego naprawdę wywołać III wś.

  3. Davien

   Libia lub w ostatecznosci Syria. Grecja odpada bo tego starcia Turcja zwyczajnie nie wygra a może stracić bardzo duzo.

 2. Turecki

  KOLEDZY desant na bengazi prawie gotów

 3. Co Dima na to ?

  Która wyspa grecka będzie pierwszą ? Lesbos ? Jak myślisz Dima ? Turcja gra dalej w te gre

  1. Filipidos

   RODOS tam juz wpuścili 5 tys uchodźców

 4. Pim

  Wygląda nie jak "przerośnięty Borsuk" tylko raczej jak nowa generacja LVT-7. (Obecnie amerykanie wybrali jednak inne rozwiązanie.) Borsuk przy stanie morza 4 st. B. zasilił by szeregi ubootwaffe.

  1. mobilny

   Żałosne. Borsuk prześmiewco to BWP a tu mamy amfibię. Paniemajesz czy niet....

  2. asdf

   co w tym przesmiewczego? przeciez Borsuk wyglada jak amfibia, jak go widze to zaczynam tesknic za Andersem.

  3. plusik

   Tak a to czemu? Jedna rzecz która sprawiała że Anders był lepszy?

 5. Tutejszy

  Wygląda jak przerośnięty borsuk.

  1. Marek

   Raczej jak amfibia dla desantu morskiego, którą ten pojazd przecież właśnie jest.

 6. Rlrkrrkkr

  specjalnie skontruowany.....wypisz wymaluj AAA7V

 7. KUKUŁKA

  Spokojnie kuluary decydentów szepczą że nasz Hipopotam ma być wyposażony w włoską wieże 76/62 SR Draco zaczerpniętą z Centaurów .. więc gonimy czołówki będziemy mieli uniwersalny moduł z opcją desantowania

Reklama