Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Roketsan OMTAS. Fot. CeeGee/CC BY-SA 4.0

Najnowsze tureckie wozy bojowe strzelają pociskami kierowanymi

Turecka Prezydencja Przemysłu Obronnego (SSB) poinformowała o pozytywym zakończeniu kolejnego testu dwóch najnowszych tureckich wozów bojowych — transportera opancerzonego FNSS Pars 4 × 4 oraz czołgu średniego Kaplan-MT (MMWT) w wersjach samobieżnych rakietowych niszczycieli czołgów. Tym razem wykonały one strzelania z wykorzystaniem najnowszych tureckich przeciwpancernych pocisków kierowanych OMTAS.

Badania przeprowadzone z ppk wystrzeliwanym z pojazdowej wyrzutni zakończyły się pomyślnie, wszystkie pociski trafiły w cel. Przeciwpancerny pocisk kierowany średniego zasięgu OMTAS (Orta Menzilli Tanksavar Sistemi)/Mizrak-O został skonstruowany przez spółkę Roketsan, a po raz pierwszy publicznie zaprezentowany na targach iDEF  2015 w Stambule. W sierpniu br. turecki resort obrony podjął decyzję o przyjęciu ich na uzbrojenie tureckich wojsk lądowych i rozpoczęcie ich produkcji seryjnej.

SSB przekazała także informację, że badania i testy kwalifikacyjne czołgu średniego Kaplan-MT mają zakończyć się do końca br., co pozwoli na rozpoczęcie ich produkcji seryjnej na rzecz tureckiej armii. Czołg Modern Medium Weight Tank (MMWT), bo tak brzmi jego anglojęzyczna wersja, powstał w wyniku kooperacji pomiędzy indonezyjską spółką PT Pindar i turecką FNSS Savunma Sistemleri. Tureckie wojska lądowe chcą zakupić 206 egzemplarzy tych czołgów pod lokalną nazwą Kaplan-MT.

Turecka spółka FNSS zaprojektowała także rodzinę kołowych transporterów opancerzonych Pars 4 × 4, który również został ujawniony po raz pierwszy na targach IDEF 2015 w Stambule. Docelowo ma on się stać podstawowym kołowych transporterem opancerzonym w tej klasie w tureckiej armii.

FNSS ściśle śledzi zarówno rozwój, jak i wymagania użytkowników na całym świecie, i przedstawiliśmy koncepcję PARS 4 × 4, która był wynikiem tych wysiłków, po raz pierwszy zaprezentowana na IDEF'15. Po podpisaniu umowy z użytkownikiem przygotowaliśmy koncepcję, w tym wieżę przeciwpancerną, do testów kwalifikacyjnych od zera w ciągu zaledwie 18 miesięcy. Dzięki wprowadzeniu PARS 4 × 4 do służby jesteśmy pewni, że stanie się on mnożnikiem siły, który zmienia wszystkie równania, najpierw dla tureckich sił lądowych, a później dla przyjaznych i sojuszniczych narodów.

- dyrektor generalny i dyrektor generalny FNSS K. Nail Kurt

Tureckie wojska lądowe już w lipcu 2016 roku poinformowały o zawarciu kontraktu ze krajową spółką FNSS na opracowanie 262 egzemplarzy samobieżnych rakietowych niszczycieli czołgów na podwoziu wozów Kaplan-MT i Pars 4 × 4 (odpowiednio 184 i 78 egzemplarzy).

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Ryszard 56

    Kuzwa ręce opadają Turcy mogą i mają A My nic masakra

  2. Marek1

    Przyznam szczerze, ze juz NIE mogę spokojnie czytać o kolejnych sukcesach tureckiego przemysłu zbroj. Turcji w kontekście polskiej BEZNADZIEI konsekwentnie utrwalanej przez szkodników z IU/MON/PGZ.

  3. Geo

    Bułgaria i Grecja powinni się gotować na atak Turcji, bo jakoś im po drodze z Rosją.

  4. Turecki

    CiekAwa konstrukcja omtasa paliwo i głowica Turcy chwalą sie 600mm -na 2km z pół sfery Ale bez reaktywnego

Reklama