Przemysł Zbrojeniowy
Turcja testuje rakiety naprowadzane przez drony
Turecka firma Roketsan przeprowadziła udany test nowego pocisku rakietowego TRLG-230, który naprowadzany był na odbity promień lasera. Cel został wskazany przez bezzałogowiec taktyczny Bayraktar TB2, który znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych Turcji. Pocisk może zostać zastosowany w wyrzutniach M270 lub opracowanym przez Roketsan systemie Kaplan, zdolnym do strzelania rakietami od kalibru 122 mm po balistyczne pociski Bora kalibru 610 mm.
Turecki system Kaplan, oznaczany też CMRS (tur. Cok Maksatlı Roket Sistemi – Wielozadaniowy System Rakietowy) opiera się na uniwersalnej wyrzutni, która dostosowana jest do użycia rakiet o różnym kalibrze i zastosowaniu. Podobna koncepcja została wykorzystana w izraelskim systemie IMI Lynx, który był oferowany również Polsce w programie Homar. Turecka wyrzutnia CMRS może wykorzystywać rakiety 122 mm, 230 mm i 300 mm oraz pociski balistyczne typu Bora kalibru 610 mm. Oznacza to, że pasuje do niej zarówno amunicja standardu rosyjskiego (BM-21 i BM-30) jak i zachodniego (MLRS/HIMARS) ale przede wszystkim szeroka gama pocisków tureckich, zarówno w wersjach niekierowanych jak i kierowanych.
W lipcu 2020 firma Roketsan poinformowała o zakończeniu i wdrożeniu do produkcji pocisków TRG-230, czyli precyzyjnej wersji rakiet TR-230 kalibru 230 mm naprowadzanej z wykorzystaniem nawigacji GPS/INS. Dokładność tych pocisków o zasięgu 70 km to CEP 10 m. Głowica odłamkowo-burząca o masie 50 kg może zostać zdetonowana na zadanej wysokości lub po uderzeniu w cel. Wyrzutnia CMRS/Kaplan zabiera dwa kontenery startowe po 6 pocisków każdy, podobnie jak w przypadku wersji niekierowanej.
30 sierpnia koncern Roketsan opublikował nagrania i informacje na temat testu nowe wersji pocisku kalibru 230 mm oznaczonej jako TRLG-230 w której do systemu nawigacji GPS/INS dodano możliwość naprowadzania rakiety na odbity promień lasera. Podczas testu cel został podświetlony przez bezzałogowiec taktyczny Bayraktar TB2. Maszyny tego typu są m.in. na wyposażeniu sił zbrojnych Turcji i Ukrainy.
Zastosowanie modułu laserowego umożliwia systemowi artylerii rakietowej rażenie celów ruchomych na maksymalnej donośności 70 km, co znacznie zwiększa możliwości operacyjne. Podczas testu wykorzystano wyrzutnię lądową i cel znajdujący się na morzu, gdyż jest to jedno z głównych zastosowań tej aplikacji o jakiej myśli Ankara. Turcja liczy też na zainteresowanie klientów zagranicznych, szczególnie takich jak Azebejdżan, który jest już odbiorcą tureckiego uzbrojenia i rozważa zakup systemu Bayraktar TRB2.