Przemysł Zbrojeniowy

Teldat trzeci raz z rzędu wyróżniony przez Raytheon

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Już po raz trzeci bydgoska firma Teldat została uhonorowana przez Raytheon Integrated Defense Systems nagrodą czterogwiazdkowego doskonałego dostawcy czyli „4-Star Supplier Excellence Award”. Wyróżnienie to przyznawane jest najlepszym firmom dostarczającym w minionym roku komponenty dla tego amerykańskiego koncernu, producenta licznych systemów o znaczeniu strategicznym m.in. dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Teldat, także tym razem jako jedyna polska firma, został wyróżniony z szerokiego grona dostawców koncernu Raytheon działających na całym świecie, w związku ze spełnieniem zarówno kryteriów jakościowo-technicznych, jak i proceduralno-wykonawczych. W komunikacie spółki podkreśla się, że przyznanie kolejnej już nagrody odbyło się za „wzorowąrealizację dostaw rozwiązań teleinformatycznych dla zestawów Patriot w 2019 roku, które są kontynuowane także w znacznym zakresie w 2020 roku.

Współpraca Teldatu z Raytheonem zaczęła się w roku 2011, kiedy to Amerykanie zainteresowali się Sieciocentryczną Platformą Teleinformatyczną Jaśmin, dostarczaną wówczas Siłom Zbrojnym RP głównie w postaci Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych i szeregu wchodzących w ich skład wojskowych komponentów teleinformatycznych (sprzętu i oprogramowania). Amerykanie zażyczyli sobie bazującego na rozwiązaniach Jaśmina militarnego wyrobu teleinformatycznego, który mógłby zostać wykorzystany w systemach łączności do najnowszych wersji systemu obrony powietrznej Patriot.

Weryfikacja i certyfikacja polskiej spółki (m.in. testy jej rozwiązań [również w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego], sprawdzenie zdolności technicznych, kwestii bezpieczeństwa przemysłowego, produkcyjnych i finansowych) oraz jej poddostawców trwały kilka lat i odbywały się za zgodą właściwych władz polskich. Przez ponad dwa lata trwały też same rozmowy biznesowo-techniczne. Zaprojektowanie i opracowanie wymienionego wojskowego urządzenia teleinformatycznego zlecono więc dopiero we wrześniu roku 2014, a w lutym roku kolejnego Raytheon odebrał ich próbną partię. Jej testy trwały w Stanach Zjednoczonych do listopada 2015 roku, kiedy to ogłoszono sukces i zlecono ich produkcję seryjną. Dostawy ruszyły wiosną roku 2016, trwają do dziś i mają tendencję rozwojową.

Teldat został nagrodzony doroczną nagrodą „czterogwiazdkowego doskonałego dostawcy” już trzeci raz, tym razem za dostawy w minionym roku kalendarzowym (poprzednie dwie nagrody otrzymywał za lata 2017 i 2018). Rozwiązania z zakresu łączności Teldatu służą obecnie w systemach Patriot już w wielu krajach na świecie, wdrażane są oraz planowane w kolejnych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.