Przemysł Zbrojeniowy
Teldat z czterema gwiazdkami od Raytheona

Firma Teldat po raz drugi z rzędu otrzymała od Raytheon Integrated Defense Systems nagrodę „4-Star Supplier Excellence Award”. Wyróżnienie to przyznawane jest najlepszym dostawcom amerykańskiego koncernu za spełnianie wysokich kryteriów jakościowo-technicznych i proceduralno-wykonawczych. Bydgoska spółka jest jedyną polską firmą, którą uhonorowano tym laurem.
21 maja w Bostonie odbyła się uroczystość wręczenia nagród „Supplier Excellence Award”, którymi Raytheon Integrated Defense Systems od wielu lat honoruje swoich dostawców, którzy najlepiej wypełniają kryteria jakościowo-techniczne i proceduralno-wykonawcze stawiane przez koncern.
W 2019 roku jedną z firm, które otrzymały nagrodę „4-Star Supplier Excellence Award” został spółka Teldat z Bydgoszczy - firma, która od 2016 roku dostarcza Raytheonowi routery, zapewniające zestawom przeciwrakietowym i przeciwlotniczym Patriot sieciocentryczną łączność. - To dla nas ogromny zaszczyt, że doceniana jest praca jaką wkładamy w nasze wyroby, ich opracowanie, produkowanie w najwyższej możliwej jakości oraz ciągły rozwój – podkreśla Henryk Kruszyński, prezes Teldatu. Dodaje też, iż dzięki współpracy z Raytheon wyroby Teldat wraz z systemami Patriot są wykorzystywane w wielu armiach sojuszniczych i wdrażane w kolejnych.
Bydgoska spółką zaczęła współpracę z Raytheonem w 2011 roku. Co bardzo istotne, to Amerykanie zgłosili się do polskiej firmy. – Pierwsze spotkanie miało miejsce na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach – wspomina prezes Kruszyński, dodając, że produktem, który przyciągnął uwagę koncernu zza oceanu, była Sieciocentryczna Platforma Teleinformatyczna Jaśmin, dostarczany wówczas polskiej armii głównie w postaci Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych.
Prezes Kruszyński nie ukrywa, że droga od zainteresowania do kontraktu na produkcję routera (bazującego na rozwiązaniach Jaśmina) na potrzeby zestawów rakietowych Patriot, była długa i niełatwa. – Nasz partner chciał mieć pewność, że nie tylko jesteśmy w stanie opracować i zaprojektować poszukiwane przez niego rozwiązanie, ale przede wszystkim produkować je później seryjnie, według wysokich amerykańskich norm dotyczących m.in. jakości, spraw technicznych (w tym bezpieczeństwa teleinformatycznego) oraz procedur zarówno samego Raytheona, jak i U.S. Army – wspomina prezes Teldatu.
Amerykanie wnikliwie prześwietlili Teldat nie tylko od strony możliwości technicznych i produkcyjnych, a także finansowych, ale również dostawców z których korzysta bydgoska firma. Sprawdzano np. spółkę, która na potrzeby Jaśmina pokrywa żywicą układy scalone, albo poddostawcę elementów galwanicznych. Aby móc dostarczać komponenty dla Patriotów, każdy z nich musiał uzyskać specjalną certyfikację wg. amerykańskich norm obronnych.
Wszystkie sprawdzenia, audyty, weryfikacje oraz biznesowe rozmowy, trwały ponad dwa lata. Dopiero we wrześniu 2014 roku Raytheon zlecił opracowanie routera, w lutym 2015 odebrał jego partię próbną, a w listopadzie tegoż roku, po serii badań i testów, zlecił ich produkcję seryjną. Pierwsze seryjne routery zostały dostarczone wiosną 2016 roku.
Tekst powstał w oparciu o materiały firmy Teldat.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.