Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Teldat z czterema gwiazdkami od Raytheona

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Firma Teldat po raz drugi z rzędu otrzymała od Raytheon Integrated Defense Systems nagrodę „4-Star Supplier Excellence Award”. Wyróżnienie to przyznawane jest najlepszym dostawcom amerykańskiego koncernu za spełnianie wysokich kryteriów jakościowo-technicznych i proceduralno-wykonawczych. Bydgoska spółka jest jedyną polską firmą, którą uhonorowano tym laurem.

21 maja w Bostonie odbyła się uroczystość wręczenia nagród „Supplier Excellence Award”, którymi Raytheon Integrated Defense Systems od wielu lat honoruje swoich dostawców, którzy najlepiej wypełniają kryteria jakościowo-techniczne i proceduralno-wykonawcze stawiane przez koncern.

W 2019 roku jedną z firm, które otrzymały nagrodę „4-Star Supplier Excellence Award” został spółka Teldat z Bydgoszczy - firma, która od 2016 roku dostarcza Raytheonowi routery, zapewniające zestawom przeciwrakietowym i przeciwlotniczym Patriot sieciocentryczną łączność. - To dla nas ogromny zaszczyt, że doceniana jest praca jaką wkładamy w nasze wyroby, ich opracowanie, produkowanie w najwyższej możliwej jakości oraz ciągły rozwój – podkreśla Henryk Kruszyński, prezes Teldatu. Dodaje też, iż dzięki współpracy z Raytheon wyroby Teldat wraz z systemami Patriot są wykorzystywane w wielu armiach sojuszniczych i wdrażane w kolejnych.

Bydgoska spółką zaczęła współpracę z Raytheonem w 2011 roku. Co bardzo istotne, to Amerykanie zgłosili się do polskiej firmy. – Pierwsze spotkanie miało miejsce na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach – wspomina prezes Kruszyński, dodając, że produktem, który przyciągnął uwagę koncernu zza oceanu, była Sieciocentryczna Platforma Teleinformatyczna Jaśmin, dostarczany wówczas polskiej armii głównie w postaci Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych.

Prezes Kruszyński nie ukrywa, że droga od zainteresowania do kontraktu na produkcję routera (bazującego na rozwiązaniach Jaśmina) na potrzeby zestawów rakietowych Patriot, była długa i niełatwa. – Nasz partner chciał mieć pewność, że nie tylko jesteśmy w stanie opracować i zaprojektować poszukiwane przez niego rozwiązanie, ale przede wszystkim produkować je później seryjnie, według wysokich amerykańskich norm dotyczących m.in. jakości, spraw technicznych (w tym bezpieczeństwa teleinformatycznego) oraz procedur zarówno samego Raytheona, jak i U.S. Army – wspomina prezes Teldatu.

Amerykanie wnikliwie prześwietlili Teldat nie tylko od strony możliwości technicznych i produkcyjnych, a także finansowych, ale również dostawców z których korzysta bydgoska firma. Sprawdzano np. spółkę, która na potrzeby Jaśmina pokrywa żywicą układy scalone, albo poddostawcę elementów galwanicznych. Aby móc dostarczać komponenty dla Patriotów, każdy z nich musiał uzyskać specjalną certyfikację wg. amerykańskich norm obronnych.

Wszystkie sprawdzenia, audyty, weryfikacje oraz biznesowe rozmowy, trwały ponad dwa lata. Dopiero we wrześniu 2014 roku Raytheon zlecił opracowanie routera, w lutym 2015 odebrał jego partię próbną, a w listopadzie tegoż roku, po serii badań i testów, zlecił ich produkcję seryjną. Pierwsze seryjne routery zostały dostarczone wiosną 2016 roku.

Tekst powstał w oparciu o materiały firmy Teldat.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Wawa

  To są fakty a nie mity i marketing

 2. Żołnierz

  To jeden z licznych dowodów na to że jest to najlepsza polska firma w dziedzinie militarnego IT

 3. ZZZ

  To kolejne potwierdzenie solidności, fachowości i wysokiej jakości produktów tej znanej polskiej firmy.

 4. Andrzej

  Czyli firma odkrywa wszystkie karty,łącznie z dostawcami. Po przecież poufne dane.

 5. Podziwiający

  Jest to kolejne potwierdzenie tego że Polacy potrafią. Jeżeli rzeczywiście tak jest to inni to dostrzegają

 6. Ja

  Gratulacje dla Bydgoszczaków - zawsze byli i są klasą samą dla siebie

 7. Podatnik

  A Pis z uporem maniaka ślepo brnie w słabsze rozwiązanie proponowane przez PGZ. Już dawno mielibyśmy BMS dla Rosomaków od Teldata i nie tylko. Nie dość że ta prywatna firma proponuje sprawdzone to jeszcze najlepsze z możliwych rozwiązań, tylko nasz rząd woli gorsze państwowe systemy. Państwo powinno wspierać krajowy przemysł obojętnie czy to jest państwowy czy prywatny. Podobnie wyglądała sytuacja z marynarką i stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. Która pomimo kilkukrotnie wygranych przetargów na holownik musiała walczyć o swoje w Krajowej Izbie Odwoławczej. Podobna sytuacja wygląda z pozostałymi Kormoranami. Pis na siłę wcisnął do łańcucha produkcyjnego państwową stocznie, podniosło cenę.

  1. marcin

   bardzo trafna analiza!!!

  2. Zły

   100% zgody. Ja dorzucę tylko zeszłoroczny utajniony zakup dronów z PGZ. Mamy na szeregu dział system Topaz, którego nawet Amerykanie nam zazdroszczą. Topaz jest zintegrowany z dronami FlyEye, ale zamiast FlyEye MON kupuje 40 niezintegrowanych z Topazem dronów z PGZ. A te "artyleryjskie" zintegrowane drony MON kupuje w mikroskopijnych ilościach czyli... 3 zestawy, razem 12 szt. tyle że dla WOT!!! Zatem artyleria na skutek tego zakupu nie będzie mieć zintegrowanych z naszym zautomatyzowanym systemem Topaz dronów, co ostro obniża nasze zdolności bojowe. Sabotaż artylerii, żeby wesprzeć finansowo jakąś pojedynczą spółkę. Na pewno nie jest to czysta gra, bo nie było przetargu a tylko "cicha" decyzja. Ale ta decyzja na 100% osłabia naszą artylerię. Ewidentnie!!

  3. styropian

   tak, na pewno zazdroszcza. skad ty to wiesz? jakby byl im potrzebny ten topaz to zakupili by go razem z firma, ktora go produkuje bo ich stac.

 8. men

  PGZ innowacyjna, prężna, mężna i ach i ech, no właśnie niech ktoś podrzuci jakis super hiper wytwór ich spółek który robi furrore na rynkach światowych?, bo jakoś nie jarzę

  1. tak myślę

   "niech ktoś podrzuci jakis super hiper wytwór ich spółek który robi furrore na rynkach światowych" 2x23mm Wróbel

 9. Wesolek

  Wow!! Jestem pod wrażeniem!! Znaczy nie mają nic wspólnego z MON!! To mają szansę i na rozwój i na dalsze sukcesy! Oby tak dalej. I oby jak najdalej od MON i Inspektoratu Uzbrojenia!! Najdalej jak się da!!! Trzymam kciuki!!!

  1. Obserwator

   Szkoda tylko, że MON w osobie Macierewicz zakazał kupowania wyrobów z Teldetu i WB Elektronics. Pretekstem jest to, że nie są państwowe i w związku z tym zagrażają bezpieczeństwu Państwa. Jakoś Amerykanom to nie przeszkadza (zresztą od WBE kupili systemy łączności), A jaka jest prawdziwa przyczyna zakazu? Sami sobie odpowiedzcie.

  2. asc

   Bez jaj przeciez za jego czasow kupiono sprzet z WB do WP - w tym dla WOT.

  3. Zax

   I był to jak widać ostatni zakup, i to mimo wykupu przez państwo części udziałów w WB!! Więc niestety to chybiony argument.

 10. X

  Szacunek !

 11. Fala

  Cieszy sukces Polaków i cieszy to że potrafią

  1. Davien

   A to ciekawe bo PAC-3 to 20-sto letni pocisk i balistyczne zestzreliwał juz w 2003r:)) Oj panie halny wtopa dekady:)

  2. Davien

   Halny i spółka notorycznie myla PAC-3 z SM-3Block IIA ale przy ich poziomie wiedzy to nic dziwnego.

  3. Rafal

   Odezwal sie specjalista rodem z Pentagonu.

Reklama