Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Technologie dla obronności

Autor. Defence24

7 czerwca br. w Warszawie odbyła się konferencja „Technologie dla obronności” pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Polskiego Funduszu Rozwoju.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W konferencji wziął między innymi Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej (MON) oraz wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) - Bartosz Marczuk. W trakcie konferencji podpisano również umowę dotyczącą współpracy pomiędzy MON a PFR.

Inicjatywa ta jest realizowana w ramach sojuszniczych działań akceleracyjnych DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) funkcjonujących w NATO. Minister Ociepa zwrócił uwagę, że Polska potrzebuje nie tylko licznej i świetnie wyposażonej armii, ale również nowoczesnej.

Reklama

Co więcej "nowoczesność jest nieustannym procesem, procesem zdobywania przewagi technologicznej, i jej utrzymywania". Minister Ociepa wskazał, że potrzebna jest szeroka współpraca, również z sektorem cywilnym.

Po zakończonym przemówieniu ministra Ociepy, głos zabrał wiceprezes Bartosz Marczuk, który zaznaczył że dzięki porozumieniu z ministerstwem obrony, będzie możliwe "akcelerowanie" nowoczesnych pomysłów dla potrzeb armii.

PFR obecnie skupia się czterech filarach - są to inwestycje kapitałowe w innowacyjne spółki; inwestycje w ekosystem innowacji; PFR Green Hub w ramach, którego prowadzone są inwestycje w odnawialne źródła energii oraz Tech Hub wspierający polskie przedsiębiorstwa wysokich technologii.

Wiceprezes Marczuk stwierdził, że są trzy powody, aby inwestować w innowacyjne technologie: po pierwsze kwestie związane z bezpieczeństwem i obronnością, po drugie wzrost gospodarczy i rozwój, a po trzecie przyczyny społeczne, tak aby młodzi dobrze wykształceni Polacy, postrzegali Polskę jako miejsce swojego rozwoju i tutaj poszukiwali perspektyw.

Na chwilę obecną działania te odbywają się w ramach NATOwskiego systemu DIANA, natomiast docelowo wiceprezes Marczuk, wyraża nadzieję na opracowanie krajowego systemu akceleracji rozwoju nowoczesnych technologii.

Po zakończonym przemówieniu nastąpił moment podpisania porozumienia między Ministerstwem Obrony Narodowej i Polskim Funduszem Rozwoju.

Reklama

Komentarze

    Reklama