Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

T-72 i Leopardy z Bumaru idą do wojska

Leopard 2PL / Fot. PGZ
Leopard 2PL / Fot. PGZ

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy opublikowały tegoroczne podsumowanie swoich dokonań, w którym czytamy m.in. o dostarczeniu ponad 30 czołgów do Wojska Polskiego (Leopard 2PL i T-72M1R) czy podpisaniu umów na remonty wozów zabezpieczenia technicznego WZT-2 oraz czołgów PT-91.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Gliwickie przedsiębiorstwo w tym roku dostarczyło do Wojska Polskiego 17 zmodernizowanych czołgów podstawowych Leopard 2PL/PL M1, a kolejne trzy są aktualnie w trakcie odbiorów przez użytkownika, zatem mogą one do końca roku także być przyjęte na stan wojska. Liczba dostarczonych maszyn jest większa, względem roku poprzedniego, kiedy to wojsko otrzymało raptem 13 wozów. Oznacza to, że niebawem polskie Wojska Pancerne będą posiadać łącznie 45 z 142 zamówionych Leopardów 2PL/PL M1.

Czytaj też

Jak pisaliśmy na Defence24.pl, termin zakończenia prac modernizacyjnych został po raz kolejny przesunięty z roku 2025 na 2027. Pierwotnie podpisana w grudniu 2015 roku umowa miała być sfinalizowana do 2021 roku, jednak dostawy czołgów z różnych przyczyn się opóźniły.

Reklama

Czytaj też

W kwestii dostarczenia wyremontowanych i modyfikowanych czołgów T-72M/M1 do standardu T-72M1R na bazie umowy z lipca 2019 roku, to w tym roku wojsko otrzymało od gliwickiej spółki 22 pojazdy. Rok wcześniej do odbiorcy trafiło 29 pojazdów wyremontowanych przez Bumar. Prace w zakresie remontu realizowane są w konsorcjum, w którym uczestniczą też Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, również prowadzące dostawy czołgów.

Warto dodać, że część z wozów T-72M1R przekazano Ukrainie w ramach pomocy wojskowej. Program ma być jednak kontynuowany w kolejnych latach.

Czytaj też

W tym roku Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy otrzymały także, zamówienie na remonty wozów zabezpieczenia technicznego WZT-2, których Wojsko Polskie posiada na stanie 40 egzemplarzy. Dodatkowo przedsiębiorstwo podpisało kontrakt na remont czołgów PT-91 Twardy, który to będzie realizowany w latach 2022-2024. Podczas prac remontowych możliwe, że wymianie zostaną poddane pewne elementy czołgów jak kamery termowizyjne.

Czytaj też

PT-91 Twardy.
PT-91 Twardy.
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl
Reklama

Komentarze (17)

 1. Wuc Naczelny

  Powiedzmy że to niedobrzy Niemcy blokują modernizację Leo 2A4 do 2PL. W jaki sposób ci sami zli Niemcy zmniejszyli ilość modernizowanych T72M1 rok do roku? A może problemem są jednak niezwykle zorganizowani i pracowici Polacy?

 2. Filemon66

  Pomyśleć Bumar master klepka będzie robił K9 🦀🦀🦀 Czekam niecierpliwie na transfer technologii zHSW I tej słynnej frezarki bramowej do produkcji podwozia hydropneumatycznego SAMA NAZWA BUDZI POSTRACH W BUMARZE

  1. Był czas_3 dekady

   Poczytaj w sieci: "W cieniu amerykańskich czołgów umiera polski zakład pancerny" oraz "Koniec Bumaru cz. 5. Zakłamywanie Andersa" i nie hejtuj, nie trolluj, nie...

 3. Prawdziwy

  Ale (...) jeden " Kolega ze Wschodu" robi przytyki drugiemu" koledze ze Wschodu" i o co ? O politykę pieniężną PO - PSL!!!

 4. LMed

  No cóz, lament niezorientowanych przebija wszystko. Ale Leo 2PL zgrabnie sobie wygląda. Niezły czołg wyszedł. Modernizacja w Polskiej fabryce, Polska optyka, niezła wartośc bojowa no i wiele razy tańszy od takiego K2 nawet przed "apgrejdem". Sukces jak na stan Polskiego Przemysłu Obronnego można stwierdzić z przekąsem.

  1. Polak Mały

   już wiadomo, że pierwsze K2 ok 180 sztuk trzeba zmodernizować jak Leo . Trzeb wzmocnić pancerz zarówno z przodu jak i z boków. Ciekaw jestem jak będzie cena końcowa po wzmocnieniu pancerza. Pewnie kosmiczna . No cóż wydawać pieniądze to my umiemy....

  2. wert

   Polak Mały@ wydawac to trzeba "umić". Coś niecoś o tym wiedzą Twoi idole miliardy zwracając do budżetui oszczędzając na wojsku ile się dało i jak się dało. Zgodnie z wytycznymi IV Rzeszy

  3. LMed

   Już lekko gonisz w piętkę wert? Po pierwsze piszesz, że oddawali do budżetu (dobrze że nie kradli), po drugie oszczędzać na wojsku zawsze trzeba , bo to dziura bez dna ( nawet tych sławnych " piniędzy" które teraz SĄ może zabraknąć przecież).. Pozdrawiam.

 5. bc

  Przekształcić w filię HSW pod ich nadzorem i z ich związkami zawodowymi bo to już nie jest śmieszne.

 6. rwd

  To rzemiosło a nie produkcja seryjna.

 7. Filemon66

  Pilny update Bumar żąda kolejne 525mln PLN na remont 35 sztuk A4 Czyli 15 mln sztuka . Czyżby stalowe blachy z Niemiec podrożały o 700%

 8. DDR

  Ukraina czeka na te zmodernizowane Leopardy gdzie są bardziej potrzebne niż w Polsce

 9. oko węża

  słabo z tymi moderkami Leo do standardu 2PL. Widać że przyjaciele z za rzeki nie bardzo się speszą. z dostawami części. WZT2 do remontu, to jakie typy WZT będziemy mieli? WZT2, WZT3, Bergerpanzer, Herkules, koreańskie WZT i coś jeszcze? trochę duża mozaika typów. A może tak ma być i jest to sytuacja korzystna?

  1. Wywarzony

   Zastanawiam się, gdzie takie WZT byłyby najbardziej potrzebne ? Otrzymując od Amerykanów MRAP-y czy M1A1 FEB, dostajemy je po przeglądzie i remoncie !

  2. wert

   "przyjaciele" zwyczajnie nie mają mocy produkcyjnej a dodatkowo chęci na jej zwiekszenie. Renk na remont przekładni każe ponad rok czekać. W 2021 gebelsy "wyprodukowali"/zmodernizowali do A7 aż 40 Leo. Dorzucili 20 transporterów Boxer A2, 3 BWP Puma, 6wyrzutni MLRS II Amunicję dopiero planują. Nie są w stanie wystawić jednej pełnej brygady do walki. Jedną pełną dywizję planują wystawić do 2032 roku. I niech tego się trzymają. My róbmy swoje

  3. DIM1

   @Wert. To co Pan pisze, to jednak wcale nie jest zła wiadomość. Oznaczałoby, że Niemcy nie przewidują w nadchodzącym 10-15 leciu żadnej dużej, wielonarodowej wojny. Czyli, że zdążymy i my z wystarczającą dla odstraszania modernizacją Wojska Polskiego.

 10. youkai20

  Chyba najbardziej niekompetentne przedsiębiorstwo w PGZ. Ledowe dają radę wyremontować/zmodernizować kilkanaście czołgów na rok. Przy ich tempie datę zakończenia remontu PT-91, spokojnie można przełożyć na 2030 rok.

  1. Był czas_3 dekady

   Zadaj sobie trud i poczytaj https://defence24.pl/przemysl/leopard-2pl-rosna-opoznienia-i-koszty-pgz-wojsko-dostaje-praktycznie-nowe-czolgi-wywiad

 11. szczebelek

  Bumar jest zakładem remontowym jeśli nie ma wystarczającej ilości części to wszystko będzie tak wyglądać. Jedyna szasa to linia produkcyjna oraz rozbudowany serwis danego sprzętu.

 12. Deff

  Tutaj potrzeba konkretnych danych o stanie posiadania T72 i PT91 i zweryfikować czy modernizacja ta ma sens w czasie wprowadzania na stan K2 i M1. T72 powinien już zakończyć służbę w WP a moce produkcyjne przenieść na PT lub LEO.

 13. Kong

  Co za sensacja.WOW. Polska jest w stanie zmodernizować zaledwie 40 czołgów rocznie. I to tylko modernizacja, a nie produkcja. A Polska sama chce w najbliższych latach zbudować ponad 800 czołgów? To może być tylko żart na koniec roku!

 14. Filemon66

  Bumar master klepka już zjadł 3,5 mld pln które dostał od MON

 15. Ma_XX

  czyli wliczając opóźnienia za 25 lat będzie komplet zmodernizowanych

 16. GulianP

  Szybciej jednostki nasycą się K2 niż oni zmodernizują te Leopardy. Trzeba porządnie zrestrukturyzować i zmodernizować ten zakład, z możliwością włączenia pod agendę HSW.

 17. Ogame

  Teciaki przekazać dla pułku Kalinowskiego, który powinien się rozrosnąć. Do tego trochę innego uzbrojenia... jak i wyposażenia osobistego.

Reklama