Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Szwedzkie władze aresztowały Rosjanina współpracującego z GRU

Fot. Mil.ru/Wikimedia/CC BY 4.0
Fot. Mil.ru/Wikimedia/CC BY 4.0

Sąd w Sztokholmie aresztował w piątek Rosjanina pod zarzutem współpracy z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU, która mogła trwać przez niemal 10 lat. Żona mężczyzny została zwolniona z aresztu, ale pozostaje podejrzana o pomoc w przestępstwie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Małżeństwo Rosjan mieszkających w Szwecji od końca lat 90. zostało zatrzymane we wtorek rano w swojej willi na przedmieściach Sztokholmu. W spektakularnej akcji służb specjalnych SAPO brały udział wojskowe śmigłowce, z których po linach zjechali policjanci.

Czytaj też

Jak przekazał prokurator Henrik Olin w piątek po rozprawie za zamkniętymi drzwiami, sąd zdecydował o aresztowaniu 60-letniego Rosjanina na miesiąc w związku z podejrzeniem, że prowadził nielegalną działalność wywiadowczą przeciwko Szwecji oraz USA. "Ogólnie mogę powiedzieć, że chodzi o pozyskiwanie technologii dla rosyjskiego przemysłu wojskowego. Mężczyzna ma powiązania z rosyjskim GRU" - ujawnił Olin.

Reklama

Jak dodał, śledztwo prowadzone jest we współpracy z amerykańskimi władzami oraz FBI.

Czytaj też

Para zaprzecza, jakoby prowadziła działalność wywiadowczą. Wcześniej prokuratura odmawiała podania informacji, na rzecz jakiego kraju mieli współpracować podejrzani.

Gazeta "Expressen" podała w środę, że w 2001 roku małżeństwo Rosjan otrzymało w Szwecji prawo stałego pobytu. W 2014 roku mężczyzna kupił działkę na przedmieściach Sztokholmu, na której wybudował dwupoziomową willę o powierzchni 120 metrów kwadratowych.

Czytaj też

Para prowadziła dwie firmy zajmujące się importem oraz eksportem elektroniki, m.in. dla przemysłu lotniczego. Jedna ze spółek zbankrutowała w 2020 roku. Działalność biznesowa Rosjan była przedmiotem dochodzenia Urzędu Skarbowego w związku z podejrzeniem, że ich firma jest częścią międzynarodowego mechanizmu mającego na celu uniknięcie płacenia podatku VAT. Jak zauważa gazeta, "roczne dochody mężczyzny oraz kobiety były raczej skromne".

W piątek rozpoczął się również przed sądem w Sztokholmie proces dwóch braci pochodzenia irańskiego oskarżonych o mającą trwać 10 lat współpracę z GRU. Starszy z braci zajmował wysokie stanowiska w służbach SAPO oraz w wywiadzie wojskowym MUST. Pierwszy dzień rozprawy odbywał się w większości za zamkniętymi drzwiami z zachowaniem specjalnych środków bezpieczeństwa. Według szwedzkich mediów jest to jedna z największych afer szpiegowskich ostatnich lat. Obaj mężczyźni zaprzeczają zarzucanym im czynom.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama