Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Systemy przeciwko broni masowego rażenia dla robotów mobilnych na Roboscope 2016

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Fundacja „Sprzymierzeni z GROM” zorganizowali trzecie Międzynarodowe Seminarium RoboScope 2016. Tematem tegorocznego spotkania były zagrożenia CBRNE oraz możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii do ich rozpoznawania i neutralizacji.

Podczas tegorocznego wydania imprezy, funkcjonariusze zajmujący się na co dzień zagrożeniami bombowymi i CBRNE, mogli poznać technologie i trendy oraz wziąć udział w dyskusji nad praktycznymi rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo pracy w tego typu działaniach.

RoboScope®2016, tak jak w poprzednich latach, skupił się na praktycznych ćwiczeniach z wykorzystaniem robotów mobilnych. Podczas imprezy zaprezentowano nie tylko nowe konstrukcje robotyczne, ale również akcesoria wspierające operacje CBRNE. 

[OBRAZ-35025]]

Odbywające się później ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności obejmujących współpracę dwóch robotów, niszczenie i neutralizację za pomocą robota improwizowanych ładunków wybuchowych, rozpoznanie terenu w warunkach ograniczonej widoczności, współpracę robota z akcesoriami CBRNE oraz ewakuację rannego pirotechnika za pomocą robota. Współorganizator ćwiczeń – Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT – zaprezentował Mobilną Platformę Ewakuacyjną i Wielofunkcyjny Pojazd do Zadań Specjalnych. Uczestnicy imprezy mogli również wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej.

RoboScope PIAP
Fot. PIAP

W ramach RoboScope zorganizowano również sesję wykładową, dotyczącą zagrożeń CBRNE, którą poprowadzili przedstawiciele m.in. Komendy Głównej Policji, Centrum Szkolenia Policji, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii, Drug Enforcement Administration (DEA) czy Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

W Seminarium RoboScope® 2016 udział wzięło 140 osób, głównie specjaliści ze służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i obronę oraz eksperci reprezentujący czołowe ośrodki badawcze.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Obrony Narodowej, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Komendant Główny Policji, Komendant Główny Straży Granicznej, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Minister Rozwoju, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama