Przemysł Zbrojeniowy

System Uzbrojenia Lancet nie tylko dla Głuszca [DEFENCE24 TV]

Fot. Defence24

„ITWL jest twórcą najnowszej wersji Sokoła czyli Głuszca. \[...\] Pokazujemy tutaj różne odmiany i rozwój tego systemu. Dokładnie rzecz biorąc mówimy tutaj o modułowym systemie uzbrojenia kierowanego Lancet, który jest uzupełniony przez ppanc pociski kierowane stworzone przez kolegów z WITU. To system, który można przenieść na dowolną platformę powietrzną. Ponieważ ITWL jest twórcą całego rozwiązania, które lata na Głuszcu i rozwinął te rozwiązania także na Orliku, w pełni panuje nad tym rozwiązaniem, a tzw. kody źródłowe do niego po prostu napisaliśmy" – mówi ppłk rez. dr inż. Henryk Kowalczyk z Zakładu Awioniki ITWL.

Jak dodaje na Głuszcu pokazana jest jego adaptacja w ramach systemów Lancet kierowanych pocisków przeciwpancernych Moskit, ale także przeciwlotniczych pocisków Piorun. Rozwiązanie może zostać zaimplementowane nie tylko na Głuszcu, ale także na nowych platformach kupowanych obecnie dla Sił Zbrojnych RP.

Komentarze (7)

 1. jamarwisnia

  Klawo. A już się bałem o Moskita, że w amoku zakupów z półki pójdzie w zapomnienie.

 2. raf4

  Może w końcu wystrzela 2-3 moskity i wrzucą na YouTube.....bo na razie poruszamy się w oku makiet, niech w końcu zrobią pokaz zdolności!

 3. nyx

  Ciekawe czy testowali odpalenie Pioruna ze śmigłowca, bo dawno, dawno temu próbowano to zrobić z rakietami Grom (wyrzutnia GAD-G) i jakoś nie wyszło albo nie wiedzieć czemu z tego zrezygnowali

  1. X

   Dlaczego "nie wyszło" ? Ze Strzałami wyszło, a z Gromem miałoby nie wyjść... Raczej "wojsko nie wyraziło zainteresowania", jak prawie ze wszystkim przed 24 lutego.

  2. Powiślak

   Wyszło, wyszło. Tylko MON jak zwykle uznał , że pilniejsze i ważniejsze są śmigła transportowe, łącznikowe, sanitarne, rozpoznania skażeń, obserwacyjne czyli NIEUZBROJONE. MON mając ponad 220 śmigieł, w tym ok 70 Sokołów/W3 DOPILNOWAŁ, aby ŻADEN z nich NIE był na tyle UZBROJONY aby wykonać zadanie BOJOWE na współczesnym polu walki, choć Leonardo oferował modernizację i silnie uzbrojonego (w Spike) Głuszca! Podobnie MON NIE chciał UZBROJONEGO w ppk BH!

  3. Extern.

   @Powiślak: Niestety prawda, ktoś od wielu lat dbał by Polska armia miała tylko "śrut" na stanie. Jako państwo do przehandlowania za pomoc w sprawie Chin nie mogliśmy przecież być uzbrojeni. Teraz wyraźnie widać że koncepcja się już zmieniła. nie mamy być towarem, tylko zderzakiem. Z dwojga złego to lepsza opcja.

 4. DIM1

  No właśnie ! A gdzie podziewa się ten Moskit ???

  1. X

   Moskit i Pirat, to chyba jednak nie są produkty wystarczająco odpowiadające współczesnym wymaganiom. Tak odczytuję tę "ciszę"..., może jednak niesłusznie.

  2. Chyżwar

   X Jak najbardziej są odpowiednie. Pirat jest ukończony. Moskit niestety jeszcze nie.

  3. nyx

   @X O Moskicie mało się mówi i pisze - jest już po jakiś próbnych strzelaniach - parametry niższe niż SPIKE, ale lepsze niż Pirat - na ruskie czołgi powinien wystarczyć - tylko że nasi rządzący wolą wydawać kasę za granicą zamiast wreszcie dofinansować polskie projekty B+R...

 5. Luunapark7Marek

  Mam dość tych samych wiecznych malkontentów ekspertów Powiślaki, Chyżwary i inne gady; towarzystwo wzajemnej adoracji pozjadało wszystkie rozumy

 6. MAK

  Najwyższa pora na na laserowe naprowadzanie rakiet 70 mm , na co czekają ? na oklaski ? technologia w Polsce już jest opracowana . Mamy kupić z półki od Turcji ? Taka rakietka ma szerokie zastosowanie do platform lotniczych do różnych pojazdów bojowych mniejszych i większych , do zwalczania dronów czy bwp tanio celnie i skutecznie . Wszyscy już zaczynają przerabiać te tanie rakiety na naprowadzanie w wiązce lasera bo to skuteczne niedrogie i lekkie systemy , a my? czekamy , analizujemy , ustalamy założenia taktyczne . Panowie do roboty bo technologia jest .

 7. Olender

  Szkoda, że państwo nasze nie buduje strategi obronnej w oparciu w pierwszej kolejności o nasze pociski. Wojna na Ukrainie pokazuje, że tak naprawdę to rodzime pociski są koniami roboczymi walki

  1. Powiślak

   Nasze (?) państwo? Hm. MON np. twierdził aż 13 lat (2007-2019) że "integruje" Spike na Rośku! Podobnie "trwają" prace ws Kryla, MON "pracuje" też nad Orką, by zamówić Miecznika? A latami "pracowali" nad 32-36 Krukami, by histerycznie zamówić...96!?!? Mieli lata na "prace" a potem paniczne decyzje o zakupie z półki? I wszystko horrendalnie drogie, bez negocjacji? Kto TAK działa? Ano "nasze" państwo! Najpierw "nic-nie-robienie" a potem bezczelne "pilne" zakupy z półki , zazwyczaj solidnie przepłacone. A polskie firmy poza jedną - ledwo dysza!

  2. Chyżwar

   Ale wiesz o tym, że Moskit najpierw musi być gotowy do produkcji? Pirat to inna liga. Ale jest gotowy do produkcji i tutaj powinny być podjęte odpowiednie kroki. Brimstone natomiast powinniśmy kupić, ponieważ odpowiednika tego PPK nie ma w polskiej "menażerii". @Powiślak Zamiast się pieklić sprawdź co wyszło z Rośkiem i ZSSW-30. Ciesz się raczej, że ktoś wreszcie zmądrzał i odpuścił sobie integrację PPK z włoską wieżą. Po takim zabiegu zrobiłaby się ciężka jak jasna cholera i dlatego Rośki na bank trzeba by było wydłużać. Dodaj se do tego konieczność wymiany napędów do wieży i dodatkowych opłat na rzecz Włochów. A późnij policz se chłopie koszty takiej zabawy. Ze śmigłowcami szturmowym pojechałeś już totalnie. Nikt w Polsce nie był w stanie takich zrobić. Zapoznano się z dwoma ofertami z USA i wybrano AH-46. Gdzie chciałbyś jeszcze szukać? Odpowiedni włoski śmiglak nie jest gotowy. Niemiecki w ogóle odpada.

  3. Powiślak

   #Chyżwar. Po pierwsze CAŁKOWICIE pomijasz clue posta czyli MYDLENIE oczu przez aż 13 lat tzw integracją! Po roku , dwóch badań średni inżynier JUZ WIE, że Spike jest za ciężki. Wiec ODRZUCA ten zły pomysł i ZMIENIA koncepcję! A ty? Ty jak MON wieża, wieża wieża? Wieża, napędy, kadłub? Inżynier myśli!! A ty? MON t a k "integrował" aż 13lat! Zero efektów! Po drugie spójrz na ppk na rosyjskim Tigrze! Nad kadłubem na kolumnie. Wieża zbędna! A ty myślisz coś? Po trzecie. Najpierw MON pozbył się ppk na Mi24 NIE dając zamiennika! Po drugie jak nie dali rady 15 lat z Krukiem, to trzeba było zmodernizować Sokoły do Głuszca ze Spike, zamiast Kruka brać 24 BH z ppk, i dać NOWE ppk na Mi24 zapominając o Kruku na zawsze. Połowa kosztów i MAMY 80-100 śmigłowców z ppk. PROSTE jak drut!