Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Świdnik utrzymuje wojskowe śmigłowce

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

3. Regionalna Baza Logistyczna Wydział Techniki Lotniczej zawarła z należącymi do koncernu Leonardo Helicopters zakładami PZL-Świdnik szereg umów związanych z dostawami materiałów eksploatacyjnych, wyposażenia jednorazowego użytku, technicznych środków materiałowych oraz remont podzespołów do śmigłowców eksploatowanych przez siły zbrojne. Łączna wartość tych umów przekroczyła 2,26 mln zł.

Zamówienia zostały udzielone z pominięciem procedur konkurencyjnych, gdyż jak czytamy w uzasadnieniu:

W wyniku przeprowadzonej przez Zamawiającego analizy rynku potencjalnych wykonawców ustalono, że jedynym podmiotem gospodarczym uprawnionym do realizacji przedmiotu zamówienia jest Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-ŚWIDNIK” S.A., Al. Lotników Polskich 1, 21-045 Świdnik. Podmiot ten jest jedynym właścicielem dokumentacji technicznej (na zasadach praw wyłącznych w zakresie produkcji) […] Ponadto Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-ŚWIDNIK” S.A. dysponuje niezbędną wiedzą oraz przeszkolonym personelem do realizacji ww. zamówienia i nie istnieje alternatywne/zastępcze rozwiązanie umożliwiające realizację przedmiotowego zamówienia.

Łącznie dwie zbiorcze umowy dotyczą dostaw środków materiałów eksploatacyjnych, wyposażenia jednorazowego użytku, technicznych środków materiałowych dla śmigłowców Mi-2, SW-4 i W-3 wszystkich wersji. Odrębna umowa dotyczy naprawy głównej piasty wirnika nośnego typu 50.21.000.00.02 do śmigłowca Mi-2, której koszt stanowi 273 tys. zł. Łączna całkowita wartość wynosi 2,265 mln zł.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (11)

 1. ew

  a "posiadajace kompetencje" WZL-2 w Łodzi to pryszcz ???

 2. kolonializm

  Polska to kraj prawie 40 ml. ludności . Nie ma już własnego samochodu i też śmigłowca. To jest rezultat przemian prywatyzacyjnych przez kolejne byłe Rządy RP.

  1. Gnom

   A obecny to nie - pokaż jego sukcesy w tworzeniu i promowaniu polskich marek.

  2. Tylwa

   35 milionów, nigdy nie było 40milionow.

  3. Kamil

   37 jeszcze z rok lub dwa pantemi i będzie 35

 3. gnago

  Eeee, to przecież oczywiste że producent zapewnia serwis swoich wyrobów

 4. Smuta was nie opuszcza

  Ci rosjanie są komiczni, zamiast ruszyć do przodu gospodarkę, to oni ruszają wojska, zamiast zarabiać na gazie w dobrej cenie to oni straszą wstrzymaniem dostaw, wszystko robią na opak, świat się z nich śmieje, a oni myślą że się boi, jakie to typowo „ruskie”, turański mentalitet , biedny naród żyjący w wiecznym strachu przed kolejnymi carputinami w tych swoich siołach, gdzie najbliższy asfalt leży na drodze kołowania dla bombowców w pobliskiej bazie lotniczej…

  1. gnago

   ale łykacz propagandy , sprzedają temu kto daje więcej , a o giełdzie gazu w UE propagandzista słyszał. O wolnym gazie do wzięcia w gazociągu na Bałkanach. Oczywiste kombinacje plandemi

 5. Andrzej polskiego brzegu

  Naprawa piasty wirnika to tyle? A ja z wygrzebku ( w necie) mam o wycofywanych "cywilach" H225, wycenianych na 4 mln , w dolarach us, sztuka. Za ile To kupili na Ukrainie, dla Gwardii? -nasciie milionu erro? PO remoncie

  1. Gnom

   Sprawdź jakie, z jakiego roku, z jakim nalotem i z jakim wyposażeniem. H-225 innym H-225 nie jest równy.

 6. Roshedo

  a może zrobić im moderne do standardu Mi-2 MSB? Bo na nowe śmiglaki to jeszcze z 10 lat poczekamy...

  1. Prof. Gazmajster

   Haha.....dobre. Ja mam lepszą propozycję na MLU bo poczekamy nie 10 ale 50 lat.

  2. Adam

   Bez żartów

  3. Gnom

   Dlaczego nie, w końcu także Mi-2MSB spełni twa wersje wymagań minimalnych na Perkoza.

 7. Adam

  A co się stało z modernizacją Anakond które miały być dostarczone w zeszłym roku?

  1. Gnom

   Anakondy dostarczono już wszystkie. Coś ci się zatem pomieszało ...

 8. mxxa

  Gdzie jest kilkadziesiąt nowych śmigłowców zapowiadanych przez pana Macierewicza w 2017 roku ??? A te zabytki typu Mi-2 już dawno powinny stać w muzeum.

  1. R

   A po co nam smiglowce jak bedziemy mieli F-35.

  2. Davien

   Ciekawe, ale Rosji nikt r-ciu F-35 nie sprzeda wiec po co płaczesz?

  3. GG23

   Komputery niech sobie KUPIĄ A nie śmigłowce

 9. Ra

  Jak można było sprzedać takie zakłady.

  1. BUBA

   jak by nie sprzedano to nie bylo by kontraktow ... proste ...

  2. Gnom

   Wcale nie było to takie proste. Jak Rząd RP nie zamawia prze kilka lat nawet remontów, a program modernizacyjny bez powodu wstrzymuje to zakład musi mieć mniejsze zyski. Tak, tak w latach poprzedzających sprzedaż Świdnik był na plusie pomimo sypania piachu w tryby przez MON. A bez Świdnika, to włosi mieliby poważny problem w wytworzeniu swego sztandarowego AW-139, który na początku sprzedaży (gdyby włosi wycofali produkcje ze Świdnika) zaliczyłby niezłe wpadki z terminową dostawą. Przy lekko 2 letnich opóźnieniach włosi nie mieliby takiej pozycji jak dziś. No ale ich rząd ich wspierał, a polski (podobno) rząd blokował i wyprzedawał.

  3. Davien

   Gnomie, bez Świdnika Włosi by zwyczajnie przenieśli produkcje kadłuba AW139 do jakiegoś innego swojego zakładu. A Świdnik nawet z tymi kadłubami nie byłby w stanie sie rozwijac, bo i za co, ledwo by wegetował bo NIKT inny by nie kupował ze Świdnika bo nie było zwyczajnie co. Włosi by sobie poradzili , a po Świdniku zostałoby wspomnienie

 10. prawda

  Leciwe śmigłowce Mi 2 są wyznacznikiem stanu naszej armii. Doprawdy wstyd! Toż to Ukraińcy zrobili z nich niezły sprzęt o bardzo dobrych parametrach.

  1. Irek Mrugała

   Tak się dzieje, kiedy mitologizuje się historię i ignoruje technologię. Chociaż mamy rację w sporze o historię np. ze Szwecją, to oni mają wiele dóbr naszej kultury a oprócz tego mają Saaba JAS39 Gripen, Volvo, Ericssona i m.in. Electrolux

 11. asd

  Rząd powinien odkupić PZL Świdnik od Leonardo!

  1. 123 abc

   Po co? Żeby swoich co pół roku nowego prezesa i zrujnować zakład - wydrenować kasę na olbrzymie odprawy i pieniądze na budowę nietrafionych projektów? Lepiej jakby rząd przygotował ustawę, że zakłady zbrojeniowe mogą należeć tylko do Polaków. w USA wszystkie prawie zakłady zbrojeniowe są prywatne w rękach Amerykanów - oprócz DARPA, która jest państwowa.

  2. Davien

   I nie będziesz miał zadnej fabyki śmigłowców w Polsce, bo i Mielec i leonardo sie zwyczajnie wyniosa zabierając to co ich czyli maszyny i plany. Zostaniesz z dwoma pustymi halami.

  3. 123 abc

   Bardzo możliwe, a fabryki by przenieśli wraz ze specjalistami do Czech, Słowacji i na Węgry. Na razie niech rząd wybuduje wreszcie fabrykę elektryków i nie dopłaca do nich stale z naszych podatków ( dodatni EBIT).

Reklama