Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Sukces rosyjsko-indyjskiego pocisku manewrującego

Odpalenie pocisku BrahMos - fot. Indyjskie ministerstwo obrony
Odpalenie pocisku BrahMos - fot. Indyjskie ministerstwo obrony

Sukcesem zakończyła się próba najnowszej wersji rosyjsko-indyjskiego pocisku manewrującego BrahMos. Odpalony z lądowej wyrzutni trafił precyzyjnie w silnie ufortyfikowany cel, niszcząc go całkowicie. Test miał miejsce na poligonie Pokhran w północno-zachodnich Indiach. 

Próbie poddano najnowszą wersję pocisku - BrahMos Block III, wyposażoną w bardziej precyzyjny system naprowadzania i głowicę przeznaczoną do penetracji umocnionych celów. 

Pocisk BrahMos powstał w rosyjsko-indyjskiej kooperacji dla której stworzono firmę BrahMos Aerospace Ltd. Osiąga on prędkość 2,8 Macha, czyli niemal trzykrotnie więcej niż amerykański Tomahawk. Przy tym BrahMos ma zasięg 280 km i może lecieć na pułapie od 10m, przenosząc głowicę konwencjonalną o masie 300kg.  

Obecnie pociski są dostosowane do odpalania z wyrzutni naziemnych i morskich. Oba typy przyjęto już na uzbrojenie indyjskiej marynarki i armii. Trwają obecnie prace nad wariantem lotniczym tego pocisku. Do jego przenoszenia będą przystosowane indyjskie samoloty Su-30MKI. Powstanie też lżejszy wariant.

Rosja i Indie porozumiały się już w kwestii opracowania nowej generacji pocisku BrahMos II, o prędkości 5-7 Macha. 

 

Reklama

Komentarze (6)

 1. tak_to_juz_bywa

  Rosjanie znacząco się zbroją - doskonała obrona przeciwlotnicza, rozbudowane siły rakietowe i desantowe - mocne kombo - w zamian my stawiamy na wojska lądowe i ich mobilność. Nie ma co ukrywać - Tarcza Polski to bardzo potrzebny program i dzięki Komorowskiemu go mamy.

  1. Oleg

   "Tarcza Polski to bardzo potrzebny program i dzięki Komorowskiemu go mamy. " A już tarczę zrobili? O, to news dnia :-) Nie wiedziałem że gajowy działa tak sprawnie.

 2. Ito

  Te 2,8 Ma to chyba nie 10 m nad ziemią? Wyobrażacie sobie korytarz długości 280 km wyrąbany ciągniętą przez taką rakietę falą uderzeniową? Choć to Ruscy, u nich każde szaleństwo jest możliwe...

 3. Artwi

  A my, dzięki współpracy z USA umiemy już: 1. zdzierać lakier z F-16. 2. kłaść nowy lakier na F-16. Wielkie Sahiby z USA powiedzieć, że biała murzyn z Polska bardzo ładnie kłaść lakier! Czekam na kolejne sukcesy współpracy wojskowej z USA!

  1. Zgryźliwy

   @Artwi, już kiedyś chyba Ci napisałem - nie "żołądkuj" się tak, bo Ci wrzody pękną. Szkoda Twojego zdrowia. Pozdrawiam.

 4. rodak szczerze wkurzony

  a my odpowiemy im ostrzalem propagandowym, acz pewnie te pociski podczepimy do gołębia ale moze dadzą sie przekonać ze mamy zieloną wyspe i wszyscy jesteśmy tacy fajni

 5. tom

  A my będziemy do nich strzelać z Zu-23-2.

 6. sorbi

  I Właśnie takimi m.in. - jeśli nie daj boże dojdzie do wojny - pociskami zrobią porządek z naszym centrum sterowania bezzałoogwymi dronami, kóre mają zastąpić samoloty załogowe.

  1. xyz

   oraz rozwalą lotniska i infrastrukturę w Poznaniu i Łasku, przez co uziemią F-16

Reklama