Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Sentinel - nowy aktywny system obrony aktywnej

System aktywnej ochrony Iron Curtain, zainstalowany na KTO Stryker.
System aktywnej ochrony Iron Curtain, zainstalowany na KTO Stryker.
Autor. Domena Publiczna

Amerykańska firma Artis poinformowała o swoim najnowszym aktywnym systemie obrony dla pojazdów wojskowych.

Reklama

Nosi on nazwę Sentinel (pol. strażnik) i jest to system typu rozproszonego, który składa się z sensorów elektrooptycznych i radarowych oraz modułów zawierających wybuchowe ładunki przechwytujące, rozmieszczonych na kadłubie pojazdu.

Czytaj też

Jak się wydaje, Sentinel jest dalszą ewolucją systemu Iron Curtain (pol. żelazna kurtyna), który został opracowany przez firmę Artis w roku 2005. Oba systemy są konstrukcyjnie zbliżone i działają podobnie do systemów Trophy LV, StrikeShield czy Diamant.

Rysunek prezentuje zakres ochrony oferowany przez system aktywnej ochrony Sentinel.
Rysunek prezentuje zakres ochrony oferowany przez system aktywnej ochrony Sentinel.
Autor. Artis

System Iron Curtain, opracowany był głównie z myślą o rodzinie kołowych transporterów opancerzonych Stryker. Jednak w trakcie jego testów okazało się, że nie spełnia on wszystkich wymagań. Sentinel jest bardziej dopracowanym systemem, który być może zdobędzie uznanie amerykańskich wojskowych.

Reklama

Sentinel może zwalczać szerokie spektrum zagrożeń, zarówno atakujących pojazd z poziomu ziemi jak i od góry. Wśród nich są: granaty wystrzeliwane z ręcznych granatników przeciwpancernych, przeciwpancerne pociski kierowane, pociski dział bezodrzutowych.

Rysunek prezentuje rozmieszczenie elementów systemu aktywnej ochrony Sentinel, w tym wypadku na kołowej platformie Patria AMV.
Rysunek prezentuje rozmieszczenie elementów systemu aktywnej ochrony Sentinel, w tym wypadku na kołowej platformie Patria AMV.
Autor. Artis

Co więcej Sentinel ma być także zdolny do zwalczania amunicji krążącej, a także systemów bezzałogowych w postaci dronów FPV czy różnego typu amunicji zrzucanej przez drony. Producent twierdzi także, że system jest zdolny do przechwytywania amunicji wystrzelonej z armat czołgowych w tym także amunicji kinetycznej.

Reklama

Sentinel składa się z dwóch modułów: A-Kit oraz B-Kit. Pierwszy z nich (A-Kit) zawiera elementy mocujące oraz okablowanie, które mogą być zainstalowane w pojeździe. Natomiast tzw. B-Kit to centralna jednostka sterująca, sensory radarowe i elektrooptyczne oraz moduły z ładunkami przechwytującymi.

YouTube cover video
Nagranie wideo prezentujące testy systemu Iron Curtain, protoplasty systemu Sentinel.

Sentinel może być instalowany na pojazdach, takich jak: czołgi podstawowe, bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone, armatohaubice samobieżne, ciężarówki itp. Co więcej, wedle producenta, Sentinel może być montowany zarówno samodzielnie, jak również z uzupełnieniem w postaci modułów wybuchowego pancerza reaktywnego.

Czytaj też

System aktywnej obrony Sentinel może być także wykorzystywany jako osłona budynków, fortyfikacji itp. Bezpieczeństwo działania systemu, zapewniają dwa typy sensorów, a więc radary oraz sensory elektrooptyczne, które pozwalają na ograniczenie fałszywych alarmów i niepożądanego zdetonowania ładunków przechwytujących.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Monkey

    Prekursorami ASOP byli tak naprawdę Rosjanie. Ale to Izraelczycy rozwinęli je do poziomu na dziś niedoścignionego. Ale świat się uczy, nawet Amerykanie.

    1. Chyżwar

      Akurat Amerykanie pracują nad takimi rozwiązaniami, że jeśli im wyjdzie dzisiejsze ASOP uznamy za zabawki.

  2. Jason_PL

    Dobry sprzęt

  3. farfozel

    Sentinel to chyba bardziej wartownik niż strażnik .

Reklama