Reklama

Siły zbrojne

Sebastian Chwałek wiceministrem obrony. Powrót z PGZ do MON

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Jak poinformował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak za pośrednictwem swojego oficjalnego konta na Twitterze funkcje wiceministra w resorcie obejmie dotychczasowy wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek, który zastąpi na tym stanowisku Marka Łapińskiego.

Sebastian Chwałek już wcześniej sprawował funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, na które to stanowisko został mianowany przez Mariusza Błaszczaka 22 stycznia 2018 roku. W resorcie obrony odpowiadał za modernizację armii i wojskową służbę zdrowia, a także sprawował nadzór nad spółkami przemysłu zbrojeniowego.

30 września 2018 roku zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami złożył rezygnacje z pełnionego stanowiska i dzień później, 1 października 2018 roku objął stanowisko wiceprezesa zarządu PGZ S.A., które pełni do dziś. Informacja przekazana przez Ministra Obrony Narodowej oznacza powrót Chwałka do MON po ponad rocznej przerwie.

Wcześniej media donosiły o możliwości objęcia teki wiceministra MON przez byłego wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego. 25 listopada br. zakończył on sprawowanie tej funkcji w MSWiA, którą to pełnił od momentu powołania na to stanowisko w dniu 18 listopada 2015 roku.

Sebastian Chwałek jest bliskim współpracownikiem obecnego szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Po wyborach parlamentarnych w 2015 r., Chwałek w listopadzie tego roku został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, kierowanym wówczas przez Mariusza Błaszczaka. 10 maja 2017 roku objął funkcję sekretarza stanu w MSWiA oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Repatriacji. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zajmował się sprawami administracji publicznej, w tym nadzorował wojewodów i współpracował z samorządami. Odpowiadał także za kwestie prawne i legislacyjne oraz problematykę dotyczącą wyznań religijnych i mniejszości narodowych. Nadzorował też resortową służbę zdrowia i pracę departamentu obywatelstwa i repatriacji.

Sebastian Chwałek urodził się 2 maja 1977 r. w Krakowie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2013 r. otworzył przewód doktorski na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Reklama

Komentarze (11)

  1. xiom

    Jakiś kłopot? Te niby niefachowe kadry PiS znalazły miliardy w budżecie na podwyżki, zakupy sprzętu i podnoszenie liczebności wojska, a poza tym wyciągnęły PGZ z wiecznych miliardowych strat (dziś to grupa dochodowa) i przyspieszyły wiele kluczowych programów zbrojeniowych. Czego nie można było powiedzieć o "superfachowcach z PO" dobrych tylko w robieniu strat i niegospodarności (nie wyrażając się dosadniej) i od "polskich kłów", które istniały głównie w excelu i zapowiedziach PR, gdyż - jak były superfachowy minister finansów stwierdził - "piniędzy nie ma i nie będzie".

  2. nico

    Żadne zaskoczenie, nadzór nad PGZ ma przejąć MAP, który i tak obsadziłby zarząd swoimi ludźmi, wiec lepiej odejść w chale samemu niż zostać odwołanym.

  3. lef

    Od tasowania kart asów nie przybędzie. Znam firmę zbrojeniową, gdzie najpierw 4 lata temu, na wiceprezesa, przyszedł człowiek z Polmosu, a obecnie funkcję tą pełni architekt.

  4. Pol

    Człowieku, skad masz takie informacje??? Masz na to dowody? Jak nie, to nie pisz bredni wyssanych z palca i zamilcz... Akurat Chwałek jest uczciwym człowiekiem i do głowy by mu nie przyszło robienia takich zakupów!!!

  5. dim

    ze służby zdrowia, na obywatelstwa, następnie na zbrojeniówkę... MATKO BOSKA ! Superfachowość ! A miało być tak pięknie... pamiętam w 1981 te obietnice, druga Japonia... dog's blood, że tak powiem !

  6. dim

    Kiedyś nazywało się to "karuzela stanowisk". Ale wtedy była to oczywiście brzydka, naganna, nieefektywna, niekompetentna komuna. Gdy dziś w PGZ wszystko idzie świetnie, produkt jest skrajnie nowoczesny - nowatorski (wszyscy z zagranicy się o niego pytają i ustawiają w kolejce) więc i zysk jest potężny, a eksport w ogóle przyprawia nas o dumę. A to ponieważ komuny już w obecnym MON i PGZ wcale nie ma. Ani systemu kolesiowsko-związkowo-stołkowego.

  7. asdf

    w koncu ekspert od tego co ma kupowac MON zeby jak najlepiej zrobic PGZ a nie wojsku

  8. matrioszka

    No to siła MON wzrośnie niebotycznie . Pan Chwałek urzędując w tej instytucji w 2018 roku i odpowiadając za modernizację armii mógł się pochwalić zakupem sprzętu do siłowni którą sobie urządził w budynku ministerstwa . O innych zakupach dla wojska było jakoś cicho ....

  9. Niutek

    Wow!!! Od razu mi lepiej i czuję się bezpieczny. To tak, jakby przybyło nam z 60 F-35 i ze 100 śmigłowców uderzeniowych! Mam też nadzieję, że Panu Chwałkowi krzywda się nie stała, i za swą tytaniczna pracę na stanowisku wiceprezesa zarządu PGZ S.A. wziął przynajmniej godziwą odprawę. Myślę, że sześciocyfrową.

  10. Ciekawy

    Ciekawe jak do wykonywania przyszłych zadań ma się brzmienie Art. 6 ustawy offsetowej oraz Art. 17 ustawy Pzp...

  11. Wiem to

    Ze stołka na stołek. Roszad stanowiskowych ciąg dalszy.

Reklama