Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rząd Niemiec przyjął nową strategię dla przemysłu obronnego

Autor. KMW

Niemiecki rząd chce wzmocnić krajowy przemysł zbrojeniowy i przygotować go na nowe wyzwania, jakie niesie ze sobą wojna w Ukrainie. Przyjęta w środę przez rząd nowa strategia dotycząca przemysłu bezpieczeństwa i obrony zastąpiła dokument z 2020 roku.

Reklama

W nowym dokumencie strategicznym stwierdza się, że Niemcy muszą stać się tak szybko, jak to możliwe „gotowe do obrony” - przekazał portal magazynu „Zeit”.

Reklama

Według przyjętej strategii, Niemcy powinny więcej inwestować w cyberbezpieczeństwo i inne technologie związane z bezpieczeństwem i obronnością, a także rekrutować więcej specjalistów w zakresie kluczowych technologii.

Centralną rolę mają odgrywać firmy z siedzibą w Niemczech, które „generują znaczną część swoich obrotów w przemyśle bezpieczeństwa i obronności”. Jako kluczowe obszary wymienia się technologie informatyczne i komunikacyjne, sztuczną inteligencję, amunicję, budowę okrętów marynarki wojennej, czołgi i systemy lotnicze.

Reklama

Stwierdzono również, że niemiecki rząd powinien pracować nad większą liczbą wspólnych europejskich projektów zbrojeniowych i zamówień.

Czytaj też

Przyjęta strategia otworzy „nowy rozdział w stosunkach państwa z przemysłem, w duchu Zeitenwende (zwrot w niemieckiej polityce bezpieczeństwa, zapowiedziany przez Scholza w lutym 2022 roku po inwazji Rosji na Ukrainę - PAP)” - powiedział minister obrony Niemiec Boris Pistorius prezentując dokument.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. staryPolak

    Putin produkuje broń. Unia Europejska tworzy dokumenty. Po żałosnej i tragicznej kontrofensywie ukraińskiej państwa UE powinny natychmiast przejść na gospodarkę wojenna na pół gwizdka (o więcej nie ma co marzyć). Ale to było ponad rok temu.

    1. Borkow

      Gospodarkę wojenną to może wprowadzic Rosja gdzie jest ktoś kto może to zrobic. Europejskie i amerykanskie firmy zbrojeniowe to firmy prywatne i one muszą mieć pewność zarobku aby coś wprowadzac. Dla nich liczy się zysk , pewny zysk na lata. A co będzie jesli nagle wojna się skończy a te firmy będą rozbudowywały zakłady, fabryki, kto im zapewni zbyt?

    2. Jan z Krakowa

      Zysk liczy się także dla firm państwowych czy częściowo prywatnych, jak przykładowo w Rosji. Jeśli tego zysku nie ma to takie straty pokrywa się kosztem poziomu życia obywateli -- na samym końcu, a na każdym etapie kosztem gospodarki danego państwa. Tak że państwowa własność nie umożliwia w żadnym wypadku obejścia praw rynku.

  2. Jan z Krakowa

    Nie mamy żadnego powodu aby posiadać Królewiec, ponieważ to nierozsądne żadanie konfliktuje nas z Rosją. Nie w naszym interesie zresztą, ponieważ Ukraina zawrze rozejm albo p[okój z Rosją. Więc po co to wszystko.

  3. radziomb

    Niemcy , Francja i polska powinny połączyć siły żeby pokonac Rosje., Kązdy z naszych krajów ma porachunki z Rosją. Królewiec Powinien być Polski. Teraz Rosja jest najsłabsza w historii. Powstanie Wielkopolskie tez się udało głównie dlatego że niemcy były słabe po 1 wojnie Ś.W

    1. Grom2137

      Zapominasz tylko o tym że i Europa jest najsłąbsza w historii.

    2. staryPolak

      Rosja ma gospodarkę wojenną, nową kadrę oficerską, wyszkoloną w walce armię, naród zaczadzony i agenturę w Brukseli i w każdym kraju. Jeśli to ma być słaba Rosja to jak określić UE?

Reklama