Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ruszyła produkcja Viperów dla Bahrajnu

Fot. Bell Textron
Fot. Bell Textron

Koncern Bell Textron poinformował o rozpoczęciu produkcji śmigłowców uderzeniowych AH-1Z Viper zamówionych w 2019 roku przez Bahrajn. Z tej okazji zakłady w Amarillo odwiedziła delegacja sił zbrojnych tego kraju. Kontrakt obejmuje 12 maszyn, których dostawa ma zostać zrealizowana do połowy przyszłego roku.

Departament Obrony USA zamówił od Bella 12 śmigłowców Viper w lutym 2019 roku. Dostawy mają być realizowane do sierpnia 2022 roku. Śmigłowce są produkowane w ramach 16 transzy, która pierwotnie miała trafić do US Marine Corps. Prace prowadzone będą w zakładach Bella w Fort Worth i w Amarillo w stanie Texas. Następnie maszyny przejdą certyfikację w bazie US Navy w Patuxent River, skąd trafią do użytkownika końcowego.

Zgodnie z tradycją, zmontowany kadłub pierwszego wyprodukowanego dla tego odbiorcy śmigłowca został podpisany przez przedstawiciela sił zbrojnych Bahrajnu. Był to Attache d.s. Obrony w USA – adm. Jasim Al Jowder. - „Dzisiejsza ceremonia to  kamień milowy w na drodze zaawansowanych możliwości śmigłowców Viper do Królestwa Bahrajnu” – oświadczył Mike Deslatte, wiceprezes i dyrektor programu Bell H-1.

Zakup 12 śmigłowców uderzeniowych AH-1Z Viper jest częścią szerszego programu modernizacji floty wiropłatów używanych przez Siły Zbrojne Bahrajnu, który zakłada w kolejnej fazie pozyskanie nowych śmigłowców transportowych. Obecnie, korzystają one z 22 jednosilnikowych śmigłowców uderzeniowych AH-1E/F, czyli zmodernizowanych w latach 80-tych ubiegłego wieku śmigłowców AH-1G z zapasów US Army. Towarzyszy im 8 szkolno-treningowych TAH-1P. Flotę maszyn wielozadaniowych tworzy 8 nowych UH-60M Black Hawk oraz 19 maszyn Bell 212.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama