Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjski bezzałogowiec rozbił się w terenie zabudowanym

Fot. Группа "Кронштадт
Fot. Группа "Кронштадт

Rosyjski bezzałogowy statek powietrzny Orion w czasie lotu testowego rozbił się w terenie zabudowanym kilkadziesiąt metrów od kamienic mieszkalnych na przedmieściach miejscowości Listwianka w okolicach Riazania w obwodzie riazańskim w Rosji.

Bezzałogowiec spadł na ziemię w pobliżu ogródków działkowych należących do pobliskiego osiedla mieszkalnego. W wyniku awaryjnego lądowania w przygodnym terenie trawiastym doszło do całkowitego zniszczenia maszyny, w tym odłamania podwozia, skrzydeł oraz przedniej i tylnej jej części. W wyniku tego wypadku lotniczego nikt nie odniósł obrażeń.

Według słów przedstawiciela moskiewskiego departamentu śledczego ds. transportu Rosyjskiej Komisji Śledczej detektywa Siergieja Bubieniewa do katastrofy doszło w trakcie lotu testowego w wyniku awarii technicznej. Maszyna rozbiła się w niedaleko lotniska wojskowego, gdzie miała przeprowadzić planowane lądowanie po zakończonych próbach. Statek powietrzny nie należał do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (które pierwsze egzemplarze tych maszyn ma otrzymać do końca br.), co wskazuje na to, że były to testy fabryczne bądź BSP należał do innych rosyjskich resortów siłowych, które również wykorzystują drony tej klasy.

Według nieoficjalnych informacji przekazanych lokalnej prasie z kręgów rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego wypadek ten nie utrudni ani nie zablokuje procesu dostaw tych maszyn zgodnie z podpisanym kontraktem dla SZ FR. Według deklaracji producenta bezzałogowy statek powietrzny Orion jest maszyną przeznaczoną głównie do dalekich lotów rozpoznawczych. Ma być zdolny do samodzielnego wykonywania zleconej misji w powietrzu przez ok. 24 godziny, a jego maksymalna masa startowa wynosi ok. tony przy ładowności na poziomie 200 kg. Najprawdopodobniej istnieje możliwość opracowania uzbrojonej wersji tej maszyny, a nieoficjalne źródła mówią o pierwszych takich testach, które miały odbyć się na początku br.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.