Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjska flota wprowadza do służby nowoczesne holowniki ratownicze

Holownik projektu 02980. Fot. Defence24.pl
Holownik projektu 02980. Fot. Defence24.pl

W Bałtyjsku podniesiono banderę rosyjską na nowym holowniku ratowniczym „SB-123” projektu 02980 (PS-45). Jednostka zbudowana przez stocznię Pella z Sankt Petersburga jest pierwszym z czterech holowników tego typu, które zamówiono dla WMF FR.

W Bałtyjsku, głównej bazie Floty Bałtyckiej, podniesiono banderę św. Andrzeja na nowym holowniku ratowniczym „SB-123” projektu 02980 (PS-45). Jednostka, wykonana w stoczni Pella z Sankt Petersburga, to pierwszy z czterech holowników tego typu zamówionych dla marynarki wojennej Rosji.

Nowe holowniki przeznaczone są przede wszystkim do uczestniczenia w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, holowania uszkodzonych jednostek, gaszenia pożarów, ewakuacji i udzielania pomocy medycznej, a także wsparcia działań nurków. Ich wyporność to 1216 t, wymiary 48x13x5,4 m, siłownia wyposażona jest w dwa silniki wysokoprężne o mocy 2666 kW, co pozwala na osiągnięcie prędkości 14,5 w. oraz uciągu na palu wynoszącego 80 t.

Bliźniacza jednostka „SB-121” będzie służyć również we Flocie Bałtyckiej, jednak jej miejscem bazowania będzie port Łomonosowsk nad Zatoką Fińską. Dwa kolejne holowniki tego typu są obecnie budowane w stoczni Pella.

(AN)

Reklama

Komentarze (6)

 1. zeeed

  Będzie co miało ciągnąc ten ruski złom po morzach i oceanach :D

  1. Urko

   Szczególnie, że ten nowy rosyjski holownik napędzany jest silnikami Caterpillar z pędnikami Rolls-Royce-a (chociaż w prospekcie występuje zwrot "lub ekwiwalent")

  2. Smuteczek

   Dlatego nam nie potrzebne holowniki. nie mamy złomu, chociaż po głębszym zastanowieniu zmieniam zdanie, u nas nie ma co holować

 2. olo

  Podobno fabrykę KOLIBRÓW mają tam zamontować.

 3. Urko

  Formalnie pierwszym był prototypowy SB-121. I jako taki pierwszy był spuszczony na wodę i pierwszy, prawie 2 miesiące temu zakończył państwowe testy. Jednak nadal nie miał swojego oficjalnego ceremonialnego przyjęcia... Można jednak SB-123 nazwać "pierwszym seryjnym" .

 4. matbosman

  O to, to , to to jest dobre posunięcie, biorąc pod uwagę że do każdej misji oceanicznej każdemu ich okrętowi towarzyszy holownik... łatwiej będzie Moskwę czy Kuźniecowa zawlec do macierzystego portu

 5. Kabo

  A co my wprowadzamy do Armii ? Nowe rekwizyty.

 6. Alax

  Podobno na tych holownikach mają być też zainstalowane pociski manewrujące :) szachy mat USA!!

  1. fgh

   Nie zdziwiłbym się. Pewnie większość ich cywilnych statków(lodołamacze, statki badawcze) ze względu na znaczne rozmiary byłaby zdolna odpalać "kalibry".

Reklama