Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosomak SA uczcił Powstania Śląskie

Fot. PGZ
Fot. PGZ

Na murze budynku spółki Rosomak S.A. odsłonięto mural historyczny, upamiętniający Powstania Śląskie z lat 1919-1921. W tak wyjątkowy sposób zostali upamiętnieni m.in. bohaterowie tamtych wydarzeń, którzy urodzili się lub mieszkali w Siemianowicach Śląskich – Wojciech Korfanty, płk Jan Emil Stanek i inni zasłużeni dla Śląska i Polski.

Projekt jest hołdem dla lokalnej społeczności, która bohatersko walczyła o wolność kraju oraz swojej małej ojczyzny. Dzięki bohaterskim zrywom Powstańców Śląskich, ich determinacji i ofiarności znacząca część Górnego Śląska została w 1922 r. ostatecznie włączona do odradzającej się II Rzeczypospolitej. Mural jest wspólną inicjatywą Rosomak S.A. oraz Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

- prezes Fundacji PGZ Ilona Kachniarz
image
Fot. PGZ

Mural o powierzchni 450 m² upamiętnia bohaterów Powstań Śląskich urodzonych lub zamieszkałych w Siemianowicach Śląskich, którzy poza Wojciechem Korfantym, pozostawali w cieniu historii choćby płk. Jana Emila Stanka (dowódcę, który wydał rozkaz o rozpoczęciu II Powstania), Tadeusza Bawoła (członka Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, uczestnika III Powstania, znanego na świecie tenora operowego), Walentego Fojkisa (dowódcę 1 Pułku Powstańczego im. J. Piłsudskiego podczas III Powstania) czy Zdzisława Tadeusza Stęślickiego (kuriera Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, który w III Powstaniu, jako porucznik Wojska Polskiego, pełnił służbę przy Komendzie Głównej Powstańczej).

image
Fot. PGZ

To jest wyjątkowy moment nie tylko dla nas - pracowników spółki, ale również dla mieszkańców Siemianowic Śląskich. Jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia, które na stałe zagości w naszej świadomości dzięki odsłonięciu tablicy upamiętniającej Powstańców Śląskich pochodzących z naszego miasta, dla których honor i niepodległość były cenniejsze niż własne życie.

- prezes zarządu Rosomak S.A. Bartłomiej Smoczyński
image
Fot. PGZ

Wśród cech wyróżniających zrealizowany projekt wymienić warto fotorealizm, niezwykłą dbałość o szczegóły oraz elementy trójwymiarowe. Mural wykonał Wojciech Walczyk, znany również z realizacji murali m.in. o tematyce patriotycznej, w tym serii obrazów na temat Powstań Śląskich dla Katowic. Uroczystość odsłonięcia muralu uświetnili swoją obecnością m.in. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicemarszałek Województwa śląskiego Beata Białowąs, Prezydenci Miast Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Piekary Śląskie oraz przedstawiciele Wojska Polskiego i służb mundurowych.

image
Fot. PGZ 

- Mam nadzieję, że dzięki tej inicjatywie, która łączy w sobie tradycyjne i nowoczesne spojrzenie na historię, pamięć o bohaterach Powstań Śląskich będzie nam towarzyszyć na co dzień, nie tylko przy okazji uroczystości

 Jarosław Wieczorek, Wojewoda śląski.

Do uczestników wydarzenia okolicznościowy list skierował Prezes Rady Ministrów. – Włączenie Górnego Śląska do naszej Ojczyzny okupione zostało krwią przelaną podczas trzech niepodległościowych zrywów. Ta krew scementowała ten region z Ojczyzną i stała się kamieniem węgielnym jego nowej, wielkiej tradycji historycznej. Zgromadzonym na uroczystości upamiętnienia zwycięskiego powstania w 1921 r. przesyłam podziękowania i wyrazy szacunku – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, powołana przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A. realizując misję społecznej odpowiedzialności biznesu, szeroko wspiera spółki z Grupy PGZ oraz przedsięwzięcia realizowane na rzecz społeczności lokalnych.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama