Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja zmodernizowała moździerz Lotos. Ujawniono zmiany

Samobieżny armatomoździerz 2S42 Lotos oraz moździerz 2S41 Drok.
Samobieżny armatomoździerz 2S42 Lotos oraz moździerz 2S41 Drok.
Autor. Pavel "Myth" YB/Flickr

W serwisie X (dawniej Twitter) pojawiło się nagranie przedstawiające transport na terenie Rosji na zestawie niskopodwoziowym testowany od paru lat samobieżny armotomoździerz 2S42 Lotos. Pojazd względem dotychczas opublikowanych zdjęć i filmów przeszedł pewne zmiany.

Jak widzimy na poniższym materiale wideo, nowy system moździerzowy otrzymał zarówno ja burtach kadłuba, jak i wieży pancerz siatkowy mający zwiększyć poziom ochrony załogi pojazdu. Oprócz tego osłona dodatkowa trafiła na tył kadłuba. Na Lotosa nałożona została także siatka maskująca, zapewne w celu utrudnienia rozpoznania przez osoby postronne czym widziany pojazd jest. W sierpniu 2023 roku tymczasowy dyrektor generalny CNIITochMasz Anton Semeniak poinformował o kończących się przygotowaniach do rozpoczęcia prób państwowych opisywanego moździerza, jednak do dzisiaj brak informacji o ich efektach. W ostatnim czasie coraz więcej testowanych w ostatnich latach konstrukcji jest wdrażanych do służby i produkcji seryjnej.

Reklama

Testy zakładowe Lotosa miały zakończyć się w sierpniu 2022 roku, jednak po czasie zdecydowano się na wdrożenie do pojazdu rozwiązań na bazie doświadczeń wojennych z Ukrainy. Dokładny zakres zmian nie został jednak określony. Wcześniej pojazd poddawano testom zarówno na lądzie, jak i podczas pokonywania przeszkód wodnych, dodatkowo był zrzucany z różnych wysokości i pod różnymi kątami. Nowy system moździerzowy ma zapewne pozwolić na zastąpienie dotychczas używanych przez rosyjskie jednostki powietrznodesantowe samobieżnych moździerzy 2S9 Nona oraz holowanych 2B16 Nona-K. Lotosy stałyby się drugim nowym środkiem wsparcia ogniowego (stromotorowego) przeznaczonym dla rosyjskiego WDW obok aktualnie testowanych 2S18 Pat-S.

Czytaj też

2S42 Lotos to rosyjski armatomoździerz samobieżny zaprojektowany przez rosyjską spółkę CNIIToczMasz (wchodzącą w skład rosyjskiego państwowego konsorcjum Rostec). Uzbrojenie główne stanowi armatomoździerz 2A80-1 kal. 120 mm (identyczny z gąsienicowym systemem 2S34 Chosta) pozwalający na rażenie celów na dystansie 7-13 km w zależności od użytej amunicji. Jest on wyposażony w automat ładowania pozwalający na osiągnięcie szybkostrzelności na poziomie 6-8 strzałów na minutę. Do samoobrony załoga używa uniwersalnego karabinu maszynowego PKT kal. 7,62 mm umieszczonego w bezzałogowym module bojowym na stropie wieży. Załogę pojazdu stanowi czterech żołnierzy.

Reklama

Pojazd bazuje na kadłubie bojowego wozu desantu BMD-4M i to nim oraz transporterom opancerzonym desantu BTR-MDM Rakuszka mają Lotosy zapewniać wsparcie ogniowe. Pancerz kadłuba ma zapewniać ochronę przed amunicją kal. 7,62 mm z każdej strony oraz 12,7 mm w przypadku trafienia w przód pojazdu. Jednostkę napędową 2S42 stanowi silnik wysokoprężny 2W-06-2 o mocy 450 KM, co przy masie 18 ton pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej wynoszącej 70 km/h oraz zasięgu 500 km. Wóz ponadto dysponuje zdolnością do desantu powietrznego ze spadochronem, a także do pływania.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama