Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: Testy BMP-1 z działkiem 30 mm

Fot. Uralvagonzavod
Fot. Uralvagonzavod

Na poligonie Insytytutu Badawczego Sprzętu Pancernego w Kubince pod Moskwą rozpoczęły się badania bojowego wozu piechoty BMP-1 zmodernizowanego w ramach programu Basurmanin. Dość prosta modyfikacja, zamówiona przez rosyjskie siły zbrojne, polega na zastąpieniu przestarzałego systemu uzbrojenia wieżą z transportera kołowego BTR-82A uzbrojoną w działko 30 mm i karabin maszynowy 7,62 mm.

Jak zapowiadają rosyjskie media, już w przyszłym roku do jednostek sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Rosgwardii (Rosyjskiej Gwardii Narodowej) mają trafić pierwsze zmodernizowane BMP-1. W rosyjskiej służbie znajduje się nadal około tysiąca tego typu maszyn a około 7 tys. jest zmagazynowanych. Program modernizacji Basurmanin powstał w zakładach UralWagonZawod z Niżnego Tagilu w odpowiedzi na zapotrzebowanie nowo tworzonych jednostek, zwłaszcza Rosgwardii, oraz ograniczone środki jakimi dysponuje rosyjskie ministerstwo obrony. Równolegle z dawaniem nowego życia zabytkowym BMP-1 Rosja modernizuje np. wozy BMP-2, wyposażając je w nowoczesne wieże B05Ja01 Bereżok (rus. Б05Я01 "Бережок") wyposażone w działko 30 mm, 4 pociski kierowane i nowy system kierowania ogniem.

Również program BMP-1 Basurmanin dotyczy wymiany wieży pojazdu bez istotnej ingerencji w jego wyposażenie, opancerzenie czy napęd. Zamiast archaicznej wieży z armatą 73 mm pojazd otrzymał wieżę identyczną z zastosowaną w pojazdach BTR-82A. - Po raz pierwszy plany modernizacji BMP-1 pojawiły się w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Planowano umieścić na nim wieżę BMD-2 – przypomniał w rozmowie z „Izwiestią” rosyjski ekspert wojskowy Aleksiej Kłopotow - Możliwości uzbrojenia BTR-82A są wystarczające do nowoczesnej walki. Przy niskich kosztach armia otrzyma skuteczny pojazd bojowy.  

image
Pojazd BMP-1 Basurmanin to prosta i funkcjonalna modernizacja. Rys. Uralvagonzavod

Transportery kołowe BTR-82A, który systematycznie staje się standardem w rosyjskich jednostkach zmotoryzowanych, wypierając BTR-80 i starsze, są modyfikacją BTR-80 wyposażoną przed wszystkim w znacznie silniejsze uzbrojenie. 

Bezzałogowa wieża BTR-82A wyposażona jest w nową , zasilana obustronnie armatę automatyczną 2A72 kalibru 30 mm i 7,62 mm karabin maszynowy PKTM. Armata jest stabilizowana w dwóch płaszczyznach, posiada dzienno-nocny system celowniczy, pozwalający na zwalczanie pojazdów i siły żywej przeciwnika, jak też celów powietrznych, na odległościach do 2,5 km. Instalacja tego typu modułu uzbrojenia na BMP-1 znacznie zwiększa skuteczność, zasięg i zakres zwalczania celów. Stanowi tanią modyfikację istotnie podnoszącą możliwości pojazdu. Masa wieży od BTR-82A wynosi około 1700 kg, co powoduje, że zachowana jest zarówno zdolność do pływania jak i inne osiągi pojazdu. Problemem nadal pozostaje jednak jego słabe opancerzenie.

Zmodyfikowane BMP-1 Basurmanin mają w pierwszej kolejności trafić do rosyjskich sił zbrojnych i gwardii narodowej, jednak zakłady UralWagonZawod będące autorem tego projektu nie kryją, że liczy również na zamówienia od zagranicznych użytkowników BMP-1,  z których część jest nadal odbiorcami rosyjskiego uzbrojenia (w przeciwieństwie np. do Polski). Na świecie eksploatowanych jest nadal ponad 7 tys. pojazdów tego typu, znajdujących się na wyposażeniu sił zbrojnych 30 krajów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.