Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: Testy BMP-1 z działkiem 30 mm

Fot. Uralvagonzavod
Fot. Uralvagonzavod

Na poligonie Insytytutu Badawczego Sprzętu Pancernego w Kubince pod Moskwą rozpoczęły się badania bojowego wozu piechoty BMP-1 zmodernizowanego w ramach programu Basurmanin. Dość prosta modyfikacja, zamówiona przez rosyjskie siły zbrojne, polega na zastąpieniu przestarzałego systemu uzbrojenia wieżą z transportera kołowego BTR-82A uzbrojoną w działko 30 mm i karabin maszynowy 7,62 mm.

Jak zapowiadają rosyjskie media, już w przyszłym roku do jednostek sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Rosgwardii (Rosyjskiej Gwardii Narodowej) mają trafić pierwsze zmodernizowane BMP-1. W rosyjskiej służbie znajduje się nadal około tysiąca tego typu maszyn a około 7 tys. jest zmagazynowanych. Program modernizacji Basurmanin powstał w zakładach UralWagonZawod z Niżnego Tagilu w odpowiedzi na zapotrzebowanie nowo tworzonych jednostek, zwłaszcza Rosgwardii, oraz ograniczone środki jakimi dysponuje rosyjskie ministerstwo obrony. Równolegle z dawaniem nowego życia zabytkowym BMP-1 Rosja modernizuje np. wozy BMP-2, wyposażając je w nowoczesne wieże B05Ja01 Bereżok (rus. Б05Я01 "Бережок") wyposażone w działko 30 mm, 4 pociski kierowane i nowy system kierowania ogniem.

Również program BMP-1 Basurmanin dotyczy wymiany wieży pojazdu bez istotnej ingerencji w jego wyposażenie, opancerzenie czy napęd. Zamiast archaicznej wieży z armatą 73 mm pojazd otrzymał wieżę identyczną z zastosowaną w pojazdach BTR-82A. - Po raz pierwszy plany modernizacji BMP-1 pojawiły się w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Planowano umieścić na nim wieżę BMD-2 – przypomniał w rozmowie z „Izwiestią” rosyjski ekspert wojskowy Aleksiej Kłopotow - Możliwości uzbrojenia BTR-82A są wystarczające do nowoczesnej walki. Przy niskich kosztach armia otrzyma skuteczny pojazd bojowy.  

image
Pojazd BMP-1 Basurmanin to prosta i funkcjonalna modernizacja. Rys. Uralvagonzavod

Transportery kołowe BTR-82A, który systematycznie staje się standardem w rosyjskich jednostkach zmotoryzowanych, wypierając BTR-80 i starsze, są modyfikacją BTR-80 wyposażoną przed wszystkim w znacznie silniejsze uzbrojenie. 

Bezzałogowa wieża BTR-82A wyposażona jest w nową , zasilana obustronnie armatę automatyczną 2A72 kalibru 30 mm i 7,62 mm karabin maszynowy PKTM. Armata jest stabilizowana w dwóch płaszczyznach, posiada dzienno-nocny system celowniczy, pozwalający na zwalczanie pojazdów i siły żywej przeciwnika, jak też celów powietrznych, na odległościach do 2,5 km. Instalacja tego typu modułu uzbrojenia na BMP-1 znacznie zwiększa skuteczność, zasięg i zakres zwalczania celów. Stanowi tanią modyfikację istotnie podnoszącą możliwości pojazdu. Masa wieży od BTR-82A wynosi około 1700 kg, co powoduje, że zachowana jest zarówno zdolność do pływania jak i inne osiągi pojazdu. Problemem nadal pozostaje jednak jego słabe opancerzenie.

Zmodyfikowane BMP-1 Basurmanin mają w pierwszej kolejności trafić do rosyjskich sił zbrojnych i gwardii narodowej, jednak zakłady UralWagonZawod będące autorem tego projektu nie kryją, że liczy również na zamówienia od zagranicznych użytkowników BMP-1,  z których część jest nadal odbiorcami rosyjskiego uzbrojenia (w przeciwieństwie np. do Polski). Na świecie eksploatowanych jest nadal ponad 7 tys. pojazdów tego typu, znajdujących się na wyposażeniu sił zbrojnych 30 krajów.

Reklama

Komentarze (27)

 1. man42

  Jesli to prawda to kogoś trzeba pożegnać

 2. Obserwator

  Bardzo interesujące, a zarazem efektywne podejście Rosjan do zagadnienia modernizacji sprzętu wojskowego. Natomiast w Polsce kończy się zazwyczaj na jałowych dyskusjach, a co najwyżej na zarzucanych później prototypach (vide: BWP-95). Obrazu tragicznej sytuacji wyposażenia WP dopełnia fakt, że nawet przeglądy techniczne polskich BWP-1 wykonać musiał firma z Republiki Czeskiej...

 3. POLAK

  buahahaha ! to teraz niech zmodernizują rubina do 4K :P

 4. Smoleńsk 1634

  Mam wrażenie ,że wszystko co robią onuce to jest coś niebywałego. To może któryś z tych piewców potęgi wytłumaczy mi kiedy rosjanie będą mieli kanalizację w domu. Bo na razie to 30% populacji nie ma bieżącej wody.

 5. bropata

  W Polsce od lat 1990 opracowano wiele interesujących modernizacji BWP-1, które przewidywały nie tylko różnego typu wieże (załogowe i bez) z armatami 23-40 mm czy uzbrojenie w ppk Spike, ale (co chyba było najważniejsze) także wzmocnienie ochrony pojazdu dodatkowymi panelami opancerzenia kompozytowo-reaktywnego CERAWA-1 oraz modernizację innych układów wozu: napędowego, jezdnego czy celowniczo-obserwacyjnego. Jedna z takich modernizacji, oznaczona jako Puma 1 na liście programów operacyjnych ujętych w “Planie Modernizacji Technicznej SZ RP w latach 2009-2018”. Jednak w listopadzie 2009 roku zapis o tej modernizacji BWP-1 został ostatecznie usunięty. Sądzę, że względy taktyczno- techniczne miały tu najmniejsze znaczenie.

 6. PKP kargo

  A za to my mamy ławki na 100 lecie... Ruska armia jest słaba i inwestuje w stary sprzęt a jak coś nowego zrobią, to jest jeszcze gorsze od tego starego... Sankcje działają...my mamy rozpisane dialogi i solidnych sojuszników, także Rosjanie bójcie się...Czuliscie to trzęsienie ziemi...To Rosjanie Trzęsacy portami przed nami...wania znad wolgi

 7. tylko Basta

  @Sesss Za \"słaby pancerz\" pewnie pod plandeką stara 266 czy innego Jelcza (i z całym szacunkiem dla Stara i Jelcza) bezpieczniej a i \"pancerz\" lepszy... Oczywiście nie warto mieć wsparcia w postaci nowoczesnego działka 30 mm i mowoczesnych przyrządów celowniczych wspartych termowizorem ależ po co ta \"ekstrawagancja\"

 8. Sesss

  Biorąc pod uwagę to co można zrobić z BWP-1 za rozsądną cenę, to nawet jeśliby zmodernizować do podobnego poziomu to już tylko dla WOT i rezerwy. W zawodowych jednostkach nawet zmoder BWP-1 to anachronizm. Zbyt mało miejsca w srodku, za slaby pancerz

 9. Dos

  A gdzie Kurganiec?

 10. kombajn

  Wiele osób tutaj płacze ze Rosjanie potrafią a u nas się debatuje. Prawda tylko że chyba państwo nie doczytali. Ruscy mają 7 tysięcy BMP-1 zmagazynowanych czyli innymi słowy w dobrym stanie. Nowych lub lekko eksploatowanych + mają odpowiednią wierze na podorędziu która mogą po prostu wstawić w miejsce starej (pewnie po jakiejś modyfikacji). My mamy sprzęt zajeżdżony do granic możliwości. U nas trzeba by wymienić od groma więcej niż samą wierze. Praktycznie cały układ napędowy, odremontować wnętrze itd. Że o lekkim choćby dopancerzeniu nie wspomnę. U nas się w zasadzie szanuje żołnierza na polu walki. W Rosji ludzi mnogo.

 11. SAK

  A u nas co sprzedajemy , bo to ruski sprzęt . I jeszcze ten płomienny Antoni . Masakra

 12. Ernst Junger

  Turra 30 z bushmasterem i mamy modernizację za 3 mln sztuka.

 13. Ciekawski

  Dlaczego u nas nie można takiego czegoś zrobić? Borsuk to odległa przyszłość, a co do tego czasu?

 14. St. Marynarz

  Rosjanie oprócz zakupu nowego sprzętu modernizują T72 , BWP 1 , i to jest prosta metoda na wzmocnienie potencjału armii, a my tylko dyskutujemy.

 15. Olender

  I to jest właśnie logiczne i perspektywiczne myślenie... Skoro nie możemy zrobić lub dostać czegoś, to zróbmy przynajmniej coś (unowocześnijmy)... Niestety, zdrowo-rozsądkowe myślenie jest z reguły obce w kręgach decyzyjnych...

 16. ito

  U nas też by można- bezzałogowa wieża z 30 mm bushmasterem + 7,62 pekaśką (UKM 2000)+ PPKiem. Czyli dokładnie to, co ma dostać rosiek. Długa seria powinna być tańsza, a modernizacja BWP 1 zamiast ich złomowania może przybliży nas do chwili, w której wszyscy polscy żołnierze będą pomykać po polu walki pod jakimś pancerzem zamiast pod plandekami.

 17. ito

  Spokojnie, nasze dotrwają w stanie niezmienionym aż do wymiany na nowy. Wtedy już NIKT na świecie nie będzie takich miał. Może nawet dotrwają do stulecia służby?

 18. tamek

  a co jest na stanie polskiej armii

 19. BUBA

  I proszę Rosjanie zmodernizowali \"nie nadającego się do modernizacji\" BMP/BWP-1. Zmodernizowali \"nie nadającego się do modernizacji\" T-72, \"nie nadającego się do modernizacji\" MiGa-29, i wiele innych \"nie nadających się do modernizacji\" pojazdów i systemów uzbrojenia tymczasem w Polsce mamy kolejny pochód opracowań, analiz, planów modernizacyjnych, bo po ekipie Macierewicza przyszła ekipa Błaszczaka która analizuje od nowa i dostaje za to pewnie sowite wynagrodzenia...

 20. Victor

  Na pewno będzie lepszy od naszego BWP1. Łatwo drwić, trudniej coś zrobić. Nawet taka modernizacja naszych BWP byłaby dobra. Ale niestety.

 21. Lays

  Przerobić na bezzałogowe, wieża już jest, sterowanie raczej bez problemu, wyciąć część opancerzenia, żeby odchudzić go. Jako BWP to porażka ale jeśli będzie bezzałogowy jako wóz wsparcia piechoty to już by sprawdzał się zdecydowanie lepiej.

 22. putnik

  na stan armii rosyjskiej wejdzie bewup niemający analogjów w mirie.

 23. TomaszBąk

  i to jest właściwa moderka BMP-1. Tego potrzebuje WP jako uzupełnienie przyszłego nowoczesnego bwp XXI wieku. Przy takiej modernizacji i zachowaniu wymogu pływalności borsuk mógłby stać się nowoczesnym, silnie opancerzonym i uzbrojonym pojazdem. Osobiście nie wierzę w powodzenie projektu realizowanego przez konsorcjum którego liderem jest HSW. W przypadku bwp tylko i wyłącznie zakup licencji tak jak to miało miejsce w programie KTO.

 24. BRZDĄC

  w ramach odpowiedzi Polska powinna skonfigurować systemy bojowe zaczerpnięte z amerykańskiego niszczyciela M50-ONTOS ..gdzie w wydaniu polskim nośnikiem byłyby BWP-1 a środkami niszczenia byłoby 23 mm pojedyncze działko \"pół Wróbla\" oraz zdejmowalne działa bezodrzutowe SPG-9 w ilościach 3/4 sztuk i jako novum to można byłoby z nich strzelać z BWPa lub po zdjęciu używane przez desant BWPa.....i mielibyśmy 4 stanowiska ogniowe w jednym ..czyż nie genialna a zarazem prosta idea gdzie posiadamy wszystkie elementy układanki

 25. Dark

  Jak widać da się ... a u nas ani modernizacji ani nowych transporterów.

Reklama