Reklama

Siły zbrojne

Ukraina zdobyła "defiladowy" transporter

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosjanie do walk na Ukrainie wydelegowali także sprzęt używany na paradach, co podczas pierwszych jego przechwyceń wprawiło w lekkie zdumienie wielu ludzi. Kraj dysponujący potężną liczbą sprzętu pancernego wysyła ten paradny do walk? Jak widać, mimo upływu miesięcy takie pojazdy nadal są wysyłane do walki i zdobywane, rodzi się zatem pytanie o rosyjskie rezerwy sprzętowe.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Najliczniejszym kołowym transporterem opancerzonym/kołowym bojowym wozem piechoty stosowanym w wojskach Federacji Rosyjskiej jest BTR-82A. Właśnie taki pojazd został zdobyty przez armię ukraińską, która najpewniej niedługo wcieli go do własnych jednostek, po przeprowadzeniu remontu i wymianie np. radiostacji. Ukraińcy ze względu na dużą liczbę zdobytych tego typu maszyn mają już zapewne dość duże doświadczenie w ich serwisie.

Według informacji umieszczonych przez Romana Donika, jeden ze zdobytych transporterów miał wyraźne oznaczenia świadczące o wcześniejszym wykorzystaniu go na rosyjskich paradach. Miał również oznaczenia jednostek gwardyjskich .

Reklama

Kołowy transporter opancerzony BTR-82A to ciężko uzbrojona wersja transportera BTR-80 o ulepszonym opancerzeniu. Najbardziej widoczną modyfikacją BTR-82A jest moduł wieżowy BPPU-1 wyposażony w armatę 2A72 kalibru 30 mm i 7,62 mm karabin maszynowy PKTM. Armata jest stabilizowana w dwóch płaszczyznach, posiada dzienno-nocny system celowniczy TKN-4GA-01 (z noktowizorem i dalmierzem laserowym), pozwalający na zwalczanie pojazdów i siły żywej przeciwnika, jak też celów powietrznych, na odległościach do 2,5 km, a nie jak armata 2A28, na dystansie kilkuset metrów. Masa tego bezzałogowego systemu wieżowego wynosi około 1700 kg.

Transporter wyposażono w zmodernizowany system ochrony, zwiększający jego zdolność przetrwania. Zwiększono odporność na miny i ładunki improwizowane. Zastosowano absorbujące energię siedzenia, wykładziny przeciwodłamkowe oraz nowy system gaśniczy. W celu zwiększenia komfortu załogi BTR-82A został wyposażony w system klimatyzacji, który służy także do optymalizacji warunków pracy urządzeń elektronicznych pojazdu. Wszystkie te zmiany spowodowały wzrost masy całkowitej pojazdu do 15,4 tony (BTR-80A ma masę 14,5 tony).

Rosjanie pozyskują znaczne liczby transporterów BTR-82A/AM, co pozwala na zastępowanie wozów BTR-80, w tym przez ich modernizację (standardowo BTR-82AM to właśnie oznaczenie przebudowanych transporterów BTR-80). W stosunku do poprzedników podstawową cechą charakterystyczną tych pojazdów, opracowanych na bazie BTR-80/A, jest wzmocnienie uzbrojenia głównego (armata 30 mm zamiast wielkokalibrowego karabinu maszynowego 14,5 mm bazowego BTR-80). Jest to równoznaczne ze zwiększeniem zdolności do zwalczania innych pojazdów podobnej klasy. Oprócz tego otrzymały one nowsze przyrządy obserwacyjno-celownicze, pozwalające na rozszerzenie zakresu działań w nocy i w trudnych warunkach atmosferycznych.

Reklama

Komentarze (2)

 1. DIM1

  @Greg. Rosyjski (i ukraiński) PKB zawsze były fikcyjnie niskie. Do oficjalnych danych zgłaszano ułamek faktycznej produkcji. Pamiętam, gdy według ocen świetnie zorientowanych w tym bankowców cypryjskich czy niemieckich, rosyjskie pranie brudnych pieniędzy oceniano na rząd 200 mld dolarów rocznie. Co wykonywano różnymi sposobami, ale głównym z nich było zaniżanie wolumenu i wartości produkcji. Na Ukrainie jeszcze bardziej niż w Rosji. - gdy wybuchła sprawa banków Cypru, cypryjska telewizja publiczna, retransmitowana wtedy w Atenach, on-line transmitowała bardzo żywe wtedy dyskusje z cypryjskiego parlamentu... Ciekawe, że światowe serwisy wiadomości (nawet greckie) milczały wtedy o tym jak zaklęte. Cypryjczycy potem też szybko uciszyli się.

 2. slajder

  pare lat temu zobaczylem budzety wojskowe roznych panstw miedzy innymi rosyjski ,wtedy zauwazylem z jest na poziomie sredniego panstwa europejskiego czyli wyszlo ze nie ma szans na utrzymanie ilus tam okretow atomowych i calej masy sprzetu o ktorym pisza sowieckie media..to sie opiera wszystko na blefie a swiat naiwnych ludzi lyka te bzdury

  1. Honker Haker

   A czy liczby z naszego, polskiego budżetu oddają naszą sytuację finansową, gdy już otwarcie mówi się o finansowaniu zadań budżetowych spoza danego budżetu?

  2. Prawdziwy

   Np.BGŻ pod zastaw papierów dłużnych MF ,sfinansuje zakupy/ produkcję, sprzętu wojskowego ,to się nazywa Inżynieria Finansowa.Tak więc,spokojna Wasza(Pańska- ?) rozczochrana!

  3. Noityle

   Duza czesc budzetu Rosji jest tajna wiec ile naprawde idzie na wojsko nie wiadomo. Nawet gdyby wciaz nie wiadomo ile faktycznie przez korupcje.

Reklama