Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja dostanie więcej pocisków balistycznych od Kima

Delegacje Rosji i Korei Północnej w czasie spotkania
Delegacje Rosji i Korei Północnej w czasie spotkania
Autor. mil.ru

Reżim w Pjongjangu rozbudowuje fabrykę pocisków balistycznych krótkiego zasięgu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że powstałe tam systemy uzbrojenia wzmocnią rosyjską armię walczącą na Ukrainie.

Amerykański think tank James Martin Center for Nonproliferation Studies (CNS) opublikował zdjęcia satelitarne pokazujące rozbudowę północnokoreańskiej fabryki pocisków balistycznych Ryongsong Machine Complex w miejscowości Hamhung. Zdjęcia miały zostać wykonane na początku października przez komercyjne satelity firmy Planet Labs.

Reklama

Więcej rakiet dla Rosji?

Co konkretnie ukazują zaprezentowane zdjęcia? Jak wskazuje Agencja Reutera chodzić ma o pojawienie się dodatkowego budynku montażowego oraz nowego obiektu, który z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać za pomieszczenie socjalne przeznaczone dla pracowników. Na analizowanych materiałach satelitarnych dostrzeżono również wejścia podziemne do pomieszczeń mających znajdować się pod głównym obiektem.

„Zaobserwowane inwestycje mogą wskazywać na zwiększanie przepustowości fabryki” – stwierdził analityk CNS Samuel Liar. Z opublikowanych zdjęć wynika, że nowy budynek montażowy jest nawet o 70 procent większy od budynku dotychczas używanego do montażu pocisków.

O jakich pociskach mowa? Prawdopodobnie chodzi o rakiety KN-23 (org. Hwasong-11). Wskazują na to m.in. materiały publikowane dotychczas przez północnokoreańskie media (m.in. wizyta Kim Dzong Una w kompleksie Hamhung w 2023 roku).

Czytaj też

Wspomniane pociski wpisują się w rodzaj rakiet, których szczególnie potrzebują Rosjanie, szukający różnych sposobów na skuteczne omijanie ukraińskiej obrony powietrznej. KN-23 – przetestowane po raz pierwszy w maju 2019 roku – docelowo mają latać na obniżonej trajektorii. „Rosja wystrzeliła tysiące pocisków od początku inwazji na Ukrainę. Poleganie na Korei Północnej w zakresie dodatkowych dostaw mogłoby odciążyć jej własne zakłady produkcyjne” - powiedział Lair.

Rozbudowa kompleksu w Hamhung to nie jedyna inwestycja zbrojeniowa czyniona przez reżim Kim Dzong Una w ostatnim czasie. Nowe konstrukcje zostały również zidentyfikowane w Vinalon, w którym prawdopodobnie produkowane jest paliwo do pocisków balistycznych.

Wykorzystywanie pocisków produkcji północnokoreańskich przez Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie trwa już co najmniej od początku tego roku. W lutym na łamach Defence24.pl pisaliśmy o tym, że w okresie 30 grudnia 2023 – 7 lutego 2024 r. Rosjanie przy pomocy opisywanych pocisków przeprowadzili co najmniej kilkanaście ataków. Rosnąca systematycznie współpraca Moskwy z Pjongjangiem wskazuje na to, że w najbliższym czasie takich ataków może być znacznie więcej.

Reklama

Skuteczność systemów satelitarnych

Ujawnienie rozbudowy fabryki w Hamhung to jeden z wielu przykładów rosnącej skuteczności systemów satelitarnych. W ostatnim czasie zdjęcia wykonane z kosmosu wykazały chociażby zwiększanie przez Federację Rosyjską zdolności do produkcji silników rakietowych na paliwo stałe i rozbudowę kilku kompleksów zbrojeniowych na terenie kraju. Więcej na ten temat można przeczytać na portalu Space24.pl i w obecnej tam stałej rubryce „Widziane z orbity”.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Ależ

    Czyli zapewne Ukraina dostanie rakiety balistyczne od Korei południowej