Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja chce być niezależna od dostaw zagranicznego sprzętu

fot. rostec.ru
fot. rostec.ru

Rosyjski rząd wprowadza zakaz zakupu zagranicznego sprzętu i urządzeń dla przemysłu obronnego o ile posiadają one krajowe odpowiedniki. Jest to element planu uniezależniania rosyjskiego sektora zbrojeniowego od dostaw spoza kraju i ochrony rynku krajowego - czytamy w oficjalnym oświadczeniu. 

Ministerstwo Handlu i Przemysłu Rosji ma zajmować się kontrolą czy wybrany sprzęt posiada w kraju równoprawny odpowiednik czy też nie. Urządzenia które będzie nie posiadają odpowiedników produkcji rosyjskiej mają być zwolnione z podatku VAT. Przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku.

Nowe regulacje mają objąć nie tylko zakłady ściśle zbrojeniowe, ale też np. urządzenia odlewnicze i inny sprzęt metalurgiczny, do produkcji elektroniki i optoelektroniki.

Jest to element szerszego planu zabezpieczania przez rząd Rosji dostaw sprzętu dla sił zbrojnych i innych czynników siłowych pochodzących od krajowych producentów, niezależnych w najwyższym stopniu od zagranicznych dostawców. Zgodnie z nim ograniczany jest też udział w rosyjskim sprzęcie wojskowym komponentów zagranicznych. 

Jednak pomimo wysiłków władz, możliwości rosyjskich producentów są nadal niewystarczające dla wymagań najnowszych technologii na które zapotrzebowanie wyrażają siły zbrojne. Jest to widoczne zwłaszcza w zakresie optoelektroniki (noktowizory i termowizory) czy zaawansowanej elektroniki. W tych kwestiach Rosja korzysta jednak w miarę możliwości ze "sprawdzonych sojuszników i dostawców" takich jak np. firmy francuskie.

Reklama

Komentarze (2)

  1. takijeden

    No i dobrze... To oznacza spowolnienie tempa modernizacji SZ FR Bardziej niebezpieczeństwo dla na to FR która na szybko kupuje gotowce z zachodu...

    1. Artwi

      Rosjan nie interesuje "murzyńska" modernizacja, którą Zachód może skasować embargiem jak np. F-16 w Wenezueli tylko "stalinowska" gdy Zachód dostarczał technologii, które Rosjanie mogli rozwijać i użytkować przez następne kilkadziesiąt lat. Od "murzyńskiej" modernizacji sprzętu wojskowego na najbliższe kilkanaście lat Rosjan bardziej interesuje modernizacja bazy przemysłowej taki sprzęt produkującej co zapewnia efekty na kilkadziesiąt lat i to w dodatku w całej gospodarce. Jak tego nie rozumiesz to współczuję. Rosjanie robią dokładnie coś odwrotnego niż BALCEROWICZ, który nakładał podatki na wyroby polskich firm i... zwalniał z podatków wyroby importowane (vide afera z Optimusem, ale podobnie działało np. zwalnianie z podatków importu gotowych soków owocowych z nakładaniem podatków na koncentraty do wyrobu soków w Polsce lub nakładanie podatków na surowce do produkcji leków w Polsce przy zwolnieniu z podatków importu leków gotowych itp.). Efekty widać: Kamaz za 2013 ok. 1 mld $ zysku netto, Łada ok. 750 mln $ zysku netto, bezrobocie 5.2%. A jak na tym tle wygląda Tuskmenistan i czy ktoś oprócz wapniaków pamięta co oznacza FSO (a Skodę jakoś wszyscy znają... Ale Václav Klaus zawsze w wywiadach, np. dla The Economist, powtarzał - Balcerowicz to jest przykład jak NIE NALEŻY reformować gospodarki!)?

    2. MB

      Za to Polska modernizuje się za pomocą zachodnich technologi...powoli znikają z mapy kraju najważniejsze zakłady. Tak szybko się modernizujemy, że nawet offset nam nie potrzebny. Taką to potęgą technologiczną jesteśmy. Gotowy sprzęt zagraniczny kupiony prosto z półki to raczej problem niż wzmocnienie armii. Oczywiście wszystkiego nie da się wyprodukować, zresztą nie robią tego nawet Amerykanie i Anglicy dbający o swoje interesy. Niestety, przyznaję to z wielkim bólem w tym wypadku Artwi ma rację,

  2. doinformowany

    ARTWI trafiłeś w sedno. Gierek pożyczył 23 mld USA, zbudował 573 zakłady, huty, fabryki itp. "Konstruktywna opozycja" sprzedała je za 100 mld USD w ramach tzw. prywatyzacji i nic więcej nie jest w stanie zrobić. Kłamali, klamią i będą kłamać bo taka obowiązuje narracja a Świat wzorem USA się zbroi ???

Reklama