Przemysł Zbrojeniowy
Roboty PIAP dla wojska. Kontrakt za 80 mln zł
Inspektorat Uzbrojenia kupi za 80,74 mln zł 35 kompletów Robotów Patrolowo-Przenośnych (RPP) produkowanych przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP.
Jak poinformowały służby prasowe MON 27 listopada br. w Warszawie w obecności Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej oraz Jadwigi Emilewicz minister przedsiębiorczości i technologii, odbędzie się ceremonia podpisania umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, a Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP na dostawę inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych.
Przedmiotem umowy, o wartości 80,74 mln zł, będzie dostawa 35 kompletów Robotów Patrolowo-Przenośnych (RPP) wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, a także zestawem amunicji, pocisków i materiałów eksploatacyjnych. Terminy dostaw zostały określone na lata 2019-21.
Robot Patrolowo-Przenośny (o masie w przedziale 50-75 kg) ma być platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.
RPP będzie urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniającego obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby. Ponadto elementami ukompletowania robota będą urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.
oko
To jest kpina i co te robociki mają zatrzymać Rosyjskie zagony pancerne? Brakuje nam wyrzutni ppanc nowoczesnych granatników a tu 80baniek poszło na zabawki hehe Kto za tym lobbował ...
Mg
PIAP mógłby opracować opancerzone roboty, które wspierały by oddziały w walce
Harry 2
Kończy się rok i MON szuka (i znajduje) gdzie by tu upchnąć pieniądze by nie przepadły. Wolałbym aby te pieniądze były dołożone do następców Honkerów (wszystkie powinny być opancerzone, solidne), dołożone do Wirusa by wszystkie miały drzwi (i nie były tym samym wersja letnią) itd, itd.