Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rheinmetall zainwestuje na Litwie

Wizualizacja planowanej fabryki koncernu Rheinmetall na Litwie
Wizualizacja planowanej fabryki koncernu Rheinmetall na Litwie
Autor. Rheinmetall

Rząd Litwy podpisał z niemieckim koncernem zbrojeniowym Rheinmetall umowę inwestycyjną w sprawie budowy fabryki produkującej amunicję artyleryjską kalibru 155 mm – poinformował w poniedziałek litewski resort gospodarki i innowacji. Negocjacje trwały przez około 10 miesięcy.

Koncern zainwestuje w budowę fabryki ponad 180 milionów euro, zostanie stworzonych co najmniej 150 nowych miejsc pracy. Ta inwestycja ma być jedną z największych w historii Litwy.

Powstanie fabryki Rheinmetall na Litwie jest bardzo ważnym krokiem w kierunku zaspokojenia pilnych potrzeb naszego kraju w zakresie obronności i bezpieczeństwa. Pomoże nam to zapewnić nieprzerwany dostęp do niezbędnej broni i amunicji
Aušrinė Armonaitė litewska ministra gospodarki i innowacji

Armin Papperger, dyrektor generalny Rheinmetall, oświadczył w komunikacie, że „jesteśmy wdzięczni za to długoterminowe partnerstwo z Litwą, które potwierdza nasze ambicje bycia jednym z filarów krajowego i międzynarodowego bezpieczeństwa”.

Reklama

Władze Litwy zakładają, że budowa fabryki, która ma produkować dziesiątki tysięcy sztuk amunicji rocznie, rozpocznie się już w październiku. Pod koniec kwietnia litewski Sejm zmienił prawo, stwarzając dogodne warunki dla dużych lokalnych i zachodnich firm zbrojeniowych. Chodziło głównie o przyspieszenie i ułatwienie budowy fabryki Rheinmetall.

Zakłada się, że fabryka zostanie wybudowana w Radwiliszkach nieopodal Szawli, gdzie znajduje się baza Sił Powietrznych Litwy, na gruntach państwowych należących obecnie do Litewskiego Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu (LSMU). Decyzja o przekazaniu 340-hektarowego terenu ma być rozpatrzona przez Radę LSMU na nadzwyczajnym posiedzeniu 13 czerwca.

Niemcy mają na Litwie rozmieścić brygadę Bundeswehry w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO. Są też ważnym dostawcą broni dla tego kraju. Litwini zakupili między innymi samobieżne haubice PzH 2000, które wykorzystują pociski kalibru 155 mm. Rheinmetall w ostatnich miesiącach intensywnie rozbudowuje swoje zdolności produkcji amunicji

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (5)

 1. DDR

  Otwierają fabryki wszędzie gdzie się da Hiszpania Węgry nawet w Australii bo wszędzie produkcja jest tańsza i szybsza niż w niemieckim czerwono/zielonym państwie z dykty

  1. MiP

   Wszystkie światowe firmy tak robią że otwierają swoje fabryki tam gdzie jest tania siła robocza.Temu dużo tych różnych zagranicznych fabryk jest u nas 🙂

 2. WSK74PL

  Lokalizacja fabryki przemyślana, baza NATO i klient na miejscu ........... Wygląda na to, że Polska jak zawsze przespała.

  1. user_1050711

   WSK74PL. A może RM już zna takie uzgodnienia, że to Polska, czy np. Estonia mają być terenem następnej wojny, nie Litwa ? A jeśli nie, to może ma to być fabryka RM w Rosji, choć aktualnie teren ten jeszcze znajduje się na Litwie ? A w każdym razie RM to największy z koncernów tej branży i na pewno zna także te źródła informacji, których nie mamy prawa znać my.

 3. user_1050711

  340 hektarów darowizny pod fabrykę ? 340 ???

 4. xdx

  Podatek 0% przez okres do 20 lat to można inwestować

 5. radziomb

  Kiedy ruszy ta fabryka? w 2027 roku ? Przeciez na same maszyny czeka cię 2.3 lata. Wie to Polska bo na nowa fabryke prochu w Pionkach czekamy 6 lat i jeszcze nie ruszyła... Dobrze że powstaje. Czyli wojna potrwał długo, z 10 lat. ?

  1. szczebelek

   Harmonogramu budowy nie podali

  2. MiP

   My na wszystkie Borsuki które chcemy kupić poczekamy z 15 lat..... To już wtedy ta niemiecka fabryka będzie szła pełną parą

  3. Wuc Naczelny

   @MiP a co to ma do rzeczy ile my wtedy borsuków. Na Litwie powstaje produkcja amunicji 155mm.

Reklama