Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rheinmetall dostarczy amunicję artyleryjską

Haubica PzH 2000 w Afganistanie. Fot. Ministerstwo Obrony Holandii.
Haubica PzH 2000 w Afganistanie. Fot. Ministerstwo Obrony Holandii.

Niemiecki koncern Rheinmetall poinformował o otrzymaniu zamówienia na dostawę 10 000 pocisków artyleryjskich L15 kal. 155 mm od nieokreślonego klienta europejskiego. Wartość kontraktu wyniosła 33 mln euro.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Olbrzymia ilość amunicji artyleryjskiej m.in. kal. 155 mm przekazana Ukrainie przez wiele państw europejskich ze swoich magazynów, jak i bieżących zamówień powoduje jej masowe zamawianie przez poszczególne kraje. Umowa z Rheinmetallem, która jest zapewne jedną z wielu, wskazuje na chęć uzupełnienia składów amunicyjnych przez prawdopodobnie jedno z państw wspierających lub przekazanie części/całości zamówienia Ukrainie na poczet kolejnych dni walk, gdzie artyleria stanowi kluczowy aspekt. Sama ilość pozyskiwanej amunicji jest dość mała, co może wskazywać na kraj o mniejszych możliwościach finansowych.

Czytaj też

Jest to kolejne zamówienie dla niemieckiego producenta w ostatnim czasie, który nie doprecyzował dla kogo, będzie wykonywany kontrakt. Wcześniej Rheinmetall otrzymał zamówienie na dwa zestawy artyleryjskiego systemu obrony powietrznej Skynex kal. 35 mm również dla nieokreślonego klienta. Wiele w tej kwestii wskazywało, że jest nim Ukraina, która bardzo potrzebuje tego typu uzbrojenia do zwalczania środków napadu powietrznego w postaci np. bezzałogowców. W ich eliminacji wysoką skutecznością wykazują się właśnie artyleryjskie systemy obrony powietrznej jak Gepardy czy Tunguski.

Reklama

Czytaj też

Niemieckie PzH 2000 podczas ćwiczeń w krajach bałtyckich. Fot. Bundeswehr/Jane Schmidt
Niemieckie PzH 2000 podczas ćwiczeń w krajach bałtyckich. Fot. Bundeswehr/Jane Schmidt
Reklama

Komentarze (5)

 1. Olender

  Hahaha... z hiszpańskiej fabryki. Super sojusznik :) Polska sama musi się zbroić, bo przyszłość jest nieznana.

  1. Allah|1435

   Dla kogo przyszłość jest nieznana? Od blisko 12 lat wiem na pewno - absolutnie na pewno - że w przyszłości rozpocznie się III wojna światowa, która spowoduje śmierć 2/3 populacji ludzi na planecie. Dla zainteresowanych tematem, nie jest także tajemnicą, co doprowadzi do tych tragicznych wydarzeń, a będzie miało miejsce w nadchodzących latach. Znany jest także winowajcą, są nim USA poprzez ich politykę militarnej i ekonomicznej dominacji nie znającą żadnych limitów.

  2. Allah|1435

   Mógłbym Tobie dokładnie i bardzo szczegółowo pytać o wydarzeniach, które będą miały miejsce, np. że Rosja w przyszłości zaatakuje Finlandię, że paniczna decyzja o przystąpieniu do NATO Szwecji i Finlandii powoduje zarzucenie neutralności tych krajów I jest to de facto wyrok śmierci Dla nich w czasie, gdy wojna się zacznie. Wiem kto i w jaki sposób zaatakuje Europę, a także o nadchodzącej wojnie ma północy, o Arktykę. Będzie jeszcze jedna wojna na Bliskim Wchodzie i zaangażowane kraje to będą Irak, Iran, Izrael, USA, Turcja, Rosja - wojny toczone przez te kraje i na ich terenie to będzie już wstęp do wojny światowej.

  3. Allah|1435

   Tego, co piszę nikt nie weźmie na poważnie. Zazwyczaj nikogo nie obchodzi co wydarzy się za kilka lat czy za kilka dekad, choć tym razem nie będzie trzeba czekać kilku dekad. Bardziej interesuje ludzi czubek własnego nosa i właśnie przez tych nieodpowiedzialnych ludzi wojna wybuchnie. Ludzkość może iść tylko dwoma ścieżkami: pokoju albo wojny. Nie ma niczego pośredniego. Ludzkości wybrała i od tysięcy lat trzyma się ścieżki wojny, więc w przyszłości nie oczekuj niczego innego - to takie proste, mimo że nadal wypierane przez wielu, chcących żyć wygodne, myślących że sojusze militarne zapewniają ochronę. Niee, będzie wojna która zamieni się z czasem w nuklearną i zgruzuje większą część półkuli Północnej w nuklearnym ogniu, ludzie od pewnego czasu na ten moment bardzo intensywnie pracują.

 2. farfozel

  Ciekawe kto zamówił ?

  1. DIM1

   @farfozel. - A ktokolwiek ! I co za różnica ? Przecież to jest ilość wystarczająca na dzień-dwa, a już maksymalnie na trzy dni walk obronnych !

  2. Monkey

   @DIM1: Niestety, na bezrybiu i rak ryba...

 3. wert

  zamówienie na 2 dni walk. Cóż za pomoc? Jakie kosmiczne osiągnięcie ojropiejskiego przemysłu "obronnego". Czasu dostaw już nie podano, Skynex dostarczą najwcześniej w 2024. RHM zbiera jednak plusa, niedawno 155mm Kanada dostarczyła w cenie 5 tyś dol/szt

 4. bc

  MON też powinien podpisać umowę ramową z PGZ na przynajmniej 0,5mln sztuk tak by możliwe było maksymalne rozkręcenie produkcji i zbudowanie łańcucha poddostawców, być może przydała by się też druga fabryka gdzieś na zachodzie Polski.

 5. Zbyszek

  Zakładając ze są 10 razy skuteczniejsze od rosyjskiej, to złożono olbrzymie zamówienie… na 2 dni wojny

Reklama