Przemysł Zbrojeniowy

Remont silników Mi-8 w Warszawie

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

3. Regionalna Baza Logistyczna, Wydział Techniki Lotniczej ogłosiła zakończenie negocjacji i zawarcie umowy dotyczącej naprawy głównej napędzających śmigłowce Mi-8 silników turbinowych TW2-117A/AG w latach 2020–2021. Kontrakt o wartości 29,4 mln zł zrealizują Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A z Bydgoszczy, poprzez włączone do spółki od grudnia 2019 roku Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 w Warszawie.

Jak wynika z dokumentacji, negocjacje były prowadzone z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 jako jedynym podmiotem dysponującym odpowiednią dokumentacją i kompetencjami, które pozyskano wraz z włączeniem do spółki Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 4 w Warszawie. to one jak dotąd realizowały tego typu remonty silników lotniczych.

 Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. są jedynym właścicielem (na zasadach praw wyłącznych) dokumentacji techniczno-remontowej pt. „Warunki techniczne na remont główny silników TW2-117A/AG w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 4 S.A.”, uzgodnionej przez Szefa Techniki Lotniczej – Głównego Inżyniera Wojsk Lotniczych z dnia 24 stycznia 2018 r., na podstawie której decyzją Koordynatora zadania ww. sprzęt winien zostać naprawiony. Ponadto Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. dysponują niezbędną wiedzą techniczną, przeszkolonym personelem i doświadczeniem do realizacji ww. zamówienia oraz nie istnieje alternatywne/zastępcze rozwiązanie umożliwiające realizację przedmiotowego zamówienia.

Czytamy w uzasadnieniu zastosowania procedury bezprzetargowej 

Umowa dotyczy remontów głównych rosyjskich silników TW2-117A/AG a więc jednych z najstarszych w tej rodzinie napędów, stosowanych w przeznaczonych do sukcesywnego wycofania maszynach Mi-8T. Ze względu na konsolidację Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 4 z bydgoskimi Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 to te ostatnie są stroną umowy, ale jej realizacja odbędzie się w Warszawie. Wartość całkowita umowy bez VAT to 29 422 764,23 zł, czyli o ponad 9 mln więcej niż pierwotnie szacowany koszt realizacji prac, zaplanowanych na rok bieżący i następny. Umowa została zawarta 14.05.2020 a jej publikacja nastąpiła 02.06.2020.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.