Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Raytheon: Polski przemysł odgrywa "istotną rolę" w naszych programach [WYWIAD]

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Defence24.pl rozmawia z Shawn Rantas, dyrektor  Programu Patriot w Raytheon Missiles & Defense, o realizacji w Polsce programu Wisła i perspektywach współpracy pomiędzy tą amerykańską firmą a polskim przemysłem obronnym.

Maciej Szopa: Jak przebiega realizacja I etapu programu Wisła? 

Shawn Rantas, dyrektor  Programu Patriot w Raytheon Missiles & Defense: Raytheon Missiles & Defense wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec Ministerstwa Obrony Narodowej, realizując swoją część programu WISŁA zgodnie z harmonogramem i uzgodnioną ceną. Pierwsze dwa zestawy wyrzutni Patriot produkowane przez Hutę Stalowa Wola zostaną ukończone na początku 2021 roku. Radar Patriota w konfiguracji 3+ dla Polski jest obecnie w trakcie integracji i zgodnie z harmonogramem powinien być ukończony pod koniec 2021 roku.

A jak przebiega współpraca z polskim przemysłem w ramach programu Wisła? 

Dzięki ścisłej współpracy z Polską zrozumieliśmy, jak ważny jest udział przemysłu w zwiększaniu jej potencjału obronnego. Dlatego też polski przemysł odgrywa i nadal będzie odgrywać istotną rolę w naszych programach. Wykorzystujemy doświadczenie i udział w pracach nad Patriotem dziewięciu polskich partnerów przemysłowych, którzy już realizują umowy podwykonawcze związane z systemem Patriot. Wszyscy ci nasi partnerzy mają teraz możliwość dostarczania technologii i produktów dla Raytheon Missiles & Defense oraz wspierania globalnej bazy klientów, użytkowników systemu Patriot. 

Wciąż nie podpisano jednak umów wykonania zobowiązań offsetowych związanych z pierwszą fazą programu Wisła. Jak Państwo to skomentują i jak może to wpłynąć na pierwszą oraz drugą fazę Wisły?

Raytheon Missiles & Defense w pełni respektuje swoje zobowiązania offsetowe wobec Polski i jest gotowy zrealizować liczne zaproponowane projekty, których celem jest zapewnienie polskim przedsiębiorstwom znaczącego i korzystnego zakresu prac. Jesteśmy zobowiązani do zachowania poufności w negocjacjach z PGZ pomiędzy naszymi firmami i Ministerstwem Obrony Narodowej. Już teraz korzystamy z kompetencji i udziału w pracach dziewięciu naszych polskich partnerów przemysłowych, którzy realizują kontrakty produkcyjne związane z systemem Patriot. Wszyscy ci partnerzy mają możliwość dostarczać technologie i produkty do Raytheon Missiles & Defense oraz wspierać klientów systemu Patriot na całym świecie.

Jakie są perspektywy eksportowe dla polskich firm współpracujących z koncernem Raytheon?

Naszym celem jest zbudowanie długofalowego partnerstwa z polskim przemysłem, daleko wykraczającego poza fazę I programu WISŁA i ten cel realizujemy z powodzeniem. Polskie firmy, z którymi współpracujemy, konkurują w skali globalnej i zdobywają nowych klientów na świecie. Na przykład PIT-RADWAR wytwarza anteny do systemów identyfikacji „swój-obcy”, montowane w radarach Patriot przeznaczonych dla  Rumunii, a routery firmy Teldat można znaleźć w systemie Patriot w wielu innych krajach. 

Pierwsza faza programu Wisła jest tylko częścią kompletnego polskiego systemu obrony i będzie miała odpowiednie zdolności wyłącznie razem z drugą fazą, a najlepiej także z innymi elementami. Jak to wygląda z Pani perspektywy?

Polska rozpoczęła modernizację zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, kupując system Patriot w ramach programu WISŁA, a obecnie kontynuuje program modernizacji swojej obrony narodowej. Nasza firma jest dobrze przygotowana do współpracy z polskim przemysłem i zapewnienia sprawnej wielowarstwowej architektury, w której poszczególne warstwy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej współpracują ze sobą by eliminować zagrożenia powietrzne i rakietowe wszelkiego rodzaju. Postępujący rozwój i mnożenie się zagrożeń sprawiają, że powstaje pilna potrzeba realizacji zarówno fazy II programu Wisła jak i całościowej architektury systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (IAMD) przed różnymi zagrożeniami, począwszy od małych bezzałogowców aż po taktyczne pociski balistyczne.

Co stanowi największe wyzwanie podczas wdrażania pierwszej fazy systemu Wisła?

Epidemia COVID-19 to oczywiście duże wyzwanie dla realizacji programu WISŁA. Wysiłki zespołu Raytheon Missiles & Defense oraz dostawców na całym świecie podczas pandemii pozwoliły nam na niezakłóconą realizację zobowiązań wobec naszych klientów. Praca, jaką nasz rozbudowany zespół wykonał właśnie tu, w Polsce, może posłużyć za przykład kreatywności i odporności. Dzięki naszemu zespołowi programy o kluczowym znaczeniu są realizowane zgodnie z planem, mimo wyjątkowo trudnych warunków.

Jednym z najważniejszych polskich zamówień w dziedzinie obronności jest myśliwiec F-35. W jakie dziedziny zaangażowany jest tu koncern Raytheon?

Polscy pracownicy Pratt & Whitney produkują ważne komponenty do silnika F135, który napędza F-35. Raytheon Missiles & Defense wytwarza systemy uzbrojenia powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, które zapewniają myśliwcowi F-35 dominację w powietrzu. Raytheon Intelligence & Space produkuje montowane w samolotach sensory, które pozwalają pilotom widzieć w dowolnym kierunku, a Collins Aerospace wytwarza wyświetlacze przezierne montowane na hełmach pilotów. Wspólnie dokładamy starań, by pomóc Polsce w zdobyciu niezbędnych  zdolności do zapewnienia jej bezpieczeństwa. 

W jakim stopniu program Wisła stanowi uzupełnienie myśliwców F-35A?

System Patriot jest produkowany z myślą o ścisłej współpracy z zaawansowanymi myśliwcami, by zapewnić solidną obronę przeciwlotniczą i ogólną dominację w powietrzu. Współpraca z F-35A zwiększa skuteczność i zdolność przetrwania obu systemów i stanowi kompleksowe rozwiązanie dla prowadzących działania bojowe. 

Czy istnieją jakieś inne obszary, w których koncern Raytheon mógłby zaoferować coś polskim siłom zbrojnym lub współpracować z polskim przemysłem obronnym?

Nie oferujemy produktów typu „to samo rozwiązanie dla wszystkich”. Zapoznajemy się z najgłębszymi obawami naszych klientów, wykorzystujemy zaawansowane modelowanie i symulacje, by zrozumieć i przewidzieć zagrożenia, jakim być może będą musieli stawić czoła, a potem współpracujemy z nimi, by zapewnić im niezbędny potencjał. Przykładem takiego podejścia jest nasza partnerska współpraca w Polsce dotycząca zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz wprowadzenie na wyposażenie sił zbrojnych systemu Patriot jako podstawy ich potencjału obronnego. 

Raytheon Technologies powstała dzięki fuzji z UTC, która była obecna w Polsce już od dawna. Pratt&Whitney także tutaj działała, podobnie jak Collins Aerospace czy Raytheon Missiles & Defense. Jakie nowe możliwości otworzyły się w Polsce dzięki powstaniu Raytheon Technologies?

Po połączeniu Raytheon i United Technologies nowa firma ma cztery jednostki biznesowe: Raytheon Missiles & Defense, Raytheon Intelligence & Space, Pratt & Whitney oraz Collins Aerospace. Rozmiary i zakres działania firmy w połączeniu z jej zwiększoną obecnością na rynku, tworzą istotną ekonomię skali, która pozwala nam tworzyć i dostarczać lepsze rozwiązania kompleksowe i zdolności nowej generacji w szybszy i bardziej ekonomiczny sposób. Bazując na wieloletniej i stabilnej obecności w Polsce, Collins Aerospace, Raytheon Missiles & Defense oraz Pratt & Whitney zatrudniają obecnie w Polsce ponad 5000 pracowników.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama
Reklama

Komentarze