Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Raytheon otrzymuje fundusze na technologie dla „polskiego” radaru

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Koncern Raytheon otrzymał dodatkowe fundusze na dalsze ulepszenie procesu produkcji półprzewodników opartych na technologii azotku galu (GaN). Technologie te mają być wykorzystane m.in. w aktywnej antenie AESA radaru Patriot, który ma być oferowany Polsce w ramach programu WISŁA. Byłoby dobrze, gdyby były one również przekazane dla polskiego przemysłu radiolokacyjnego w ramach offsetu.

Według koncernu Raytheon nowy radar systemu Patriot oparty na technologii azotku galu ma być dostarczony w 2022 roku. Może w tym pomóc kontrakt Title III o wartości 14,9 mln USD, przyznany koncernowi Raytheon przez Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych (U.S. Air Force Research Laboratory) i Biuro Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych. Suma ta ma sfinansować dalsze ulepszenie procesu produkcji półprzewodników opartych na technologii azotku galu, w tym poprawę wydajności produkcji oraz zwiększenie niezawodności szerokopasmowych, monolitycznych, mikrofalowych obwodów scalonych i cyrkulatorów wytwarzanych przez Raytheon.

Azotek galu to „materiał półprzewodnikowy, który pozwala na bardziej efektywne wzmacnianie sygnałów radiowych dużej mocy w mikrofalowym zakresie częstotliwości”. Jego zastosowanie pozwala na zwiększenie mocy sygnału (a więc na zwiększenie zasięgu) lub przy tych samych parametrach zasięgowych – na ograniczenie rozmiarów i wagi systemu antenowego (między innymi poprzez zmniejszenie systemu chłodzenia) oraz na ograniczenie poboru prądu i zmniejszenie kosztów zakupu i eksploatacji.

Technologia GaN jest o tyle ważna, że można ją stosować w szerokiej gamie wojskowych radarów i systemów obronnych, jak np. w nowym systemie aktywnych zakłóceń radiolokacyjnych NGJ (Next Generation Jammer) budowanym dla amerykańskiej marynarki wojennej. System ten, opracowywany przez firmy Raytheon Space i Airborne Systems, ma wejść do wstępnej, ograniczonej produkcji w 2018 roku. Będzie on równocześnie pierwszym demonstratorem nowej technologii GaN.

Wiceprezes ds. zaawansowanych technologii w dziale zintegrowanych systemów obrony firmy Raytheon Colin Whelan stwierdził przy tej okazji: „Jesteśmy dopiero na początku drogi, jeśli chodzi o wykorzystanie mocy, jaką przełomowa technologia azotku galu może zapewnić w zastosowaniach militarnych. Nowy kontrakt stanowi kontynuację dorobku 17 lat prac firmy Raytheon nad technologią GaN, w które zainwestowaliśmy ponad 200 milionów dolarów. W ciągu następnych dwóch lat ulepszymy proces wytwarzania GaN, aby zwiększyć efektywność wykorzystania częstotliwości radiowej, przy jednoczesnym utrzymaniu, a nawet zwiększaniu wydajności produkcji i zapewnianiu niezawodności tych układów”.

Prace te od dawna zostały już docenione przez rząd amerykański, który poprzez biuro sekretarza obrony już 13 czerwca 2013 r. uhonorował koncern Raytheon za zakończenie przygotowania produkcji azotku galu, którego rozwojem zajmowano się od 10 lat.

Przekazanie tej technologii dla polskiego przemysłu radiolokacyjnego w ramach offsetu za kupno systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu (przy realizacji programu Wisłą), pomogłyby opracować radary całkowicie nowej generacji, użyteczne dla polskiej armii.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. Kkk

    W Polsce opracowano już technologię wytwarzania kryształów GaN. Rząd RP nie jest jednak zainteresowany kontynuowaniem prac i uzyskania w perspektywie możliwości produkcji własnych układów na bazie GaN. Najwyraźniej Rząd RP woli "pozyskać" technologię w ramach offsetu. Kiedy przestaniemy okazywać "murzyńskość"? Kiedy Rząd RP zacznie wspierać POLSKIE firmy a nie produkujące na terenie Polski?

    1. Davien

      Od wytwarzania kryształów do funkcjonujacych modułów to jeszcze bardzo daleko wiec niewiele nam to daje. Stac cie na wydanie kolejnych miliardów dolarów by ponownie wynajdować koło??

  2. Marek1

    "Byłoby dobrze, gdyby były one również przekazane dla polskiego przemysłu radiolokacyjnego w ramach offsetu" ... zaiste, pozycja negocjacyjna Polski musi być szalenie istotna, jesli opiera sie na w/w wishful thinking.

  3. dimitris

    Skoro już wybraliście Państwo "Patriota", jasne, że takiego nowoczesnego ofsetu, jak chcecie, nie będzie. Ale niechże się mylę !

  4. Max Mad

    A w tamtym roku MON zapierał się że stacja radiolokacyjna w pełni gotowa. A producent mówi 2022 rok...

  5. prześmiewca

    Z tego co słyszałem od Raytheona to oferowali tylko Polsce możliwość wyginania z drutu anteny IFF. Przedstawiciel Raytheona zapewnił biała muzin z Polska, że to symbol wielkie zaufanie Ameryka dla biała muzin z Polska bo IFF jest bardzo ważne! To już druga taka pochwała Wielki Sahib z za Wielka Woda! Wcześniej Sahib chwalić biała muzin z Polska, że kłaść lakier na F-16 równo jak nikt w świecie!

  6. Marmot

    Czyli Polska płaci amerykanom kasę za opracowanie radaru który mógł by zrobić PITRADWAR..... genialne....

    1. Jaca

      Polska płaci? Przecież pisze wyraźnie że Raytheon otrzyma dotacje z kasy USAF.

    2. Dron- x

      Technologia azotku galu wykorzystywana w produkcji mikrofalowych układów scalonych jest technologią unikalną nad którą Raytheon pracuje od 17 lat a Ty chcesz żeby PIT Radwar opracował takie układy w ciągu ilu lat? Równie dobrze można napisać żeby dać pieniądze jakiejś polskiej firmie a oni wyprodukują super procesor do PC-ta. Cóż za problem prawda? Półprzewodniki zbudowane na GaN to wysoka technologia i bez transferu do Polski zapomnij aby Pit Radwar zbudował układ scalony w oparciu o tą technologię. Dotacje dla Raytheona na opracowanie radaru pochodzą z laboratorium badawczego US AIR Force a nie Polski.

    3. KrzysiekS

      Mamrot czytaj uważnie my jeszcze nie kupiliśmy to oznacza tylko że technologia radaru Raytheon jest lepsza od technologi radaru Meads. Ktoś głupio napisał "polski radar" może go i nam sprzedadzą ale na pewno nie technologię.

  7. KrzysiekS

    Chyba ktoś śni "Przekazanie tej technologii dla polskiego przemysłu radiolokacyjnego w ramach offsetu " kto przekaże nam taka technologię. Według mnie Wisła i Narew powinny zostać połączone i uzależnione od jednego możliwości produkcji w Polsce tańszego efektora (czyli dedykowanego dla systemu Narew) i mam nadzieję że tak negocjują z Raytheon Company oraz Lockheed Martin Corporation. I mam nadzieję że tańszy efektor to będzie coś innego niż AIM-120 AMRAAM coś bliżej SkyCeptor (czyli na bazie pocisku Stunner).

  8. No Doubt

    Na szczęście, wbrew tytułowi nie będzie to "Polski" radar. Jedyna słuszna koncepcja jaka jak rozumiem przyświeca kupna baterii "Patriot" jest taka, że wersja nasza będzie taka sama jak używana przez US (radary i szeroko rozumiana elektronika i system).

Reklama