Przemysł Zbrojeniowy
Rakiety MBDA dla greckich Rafale i okrętów
Rząd w Atenach zawarł z koncernem MBDA umowy dotyczące dostaw uzbrojenia rakietowego dla Greckiej Marynarki Wojennej i Greckich Sił Powietrznych. Będą one obejmować m. in. pociski Exocet i Aster 30 dla fregat rakietowych FDI HN oraz pociski powietrze-powietrze MICA i Meteor dla zakupionych niedawno samolotów wielozadaniowych Dassualt Rafale.
Oba kontrakty podpisali 24 marca 2022 r. podczas spotkania w Atenach admirał Aristeidis Alexopoulos, dyrektor generalny ds. inwestycji i uzbrojenia w greckim Ministerstwie Obrony Narodowej oraz prezes MBDA Eric Béranger.
Zawarte właśnie kontrakty są kontynuacją naszych długotrwałych relacji. Współpracujemy ściśle od 1968 roku, gdy Grecja została pierwszym nabywcą rakiet Exocet. Nowe kontrakty na dwa zestawy uzbrojenia dla marynarki wojennej i sił powietrznych świadczą o naszym nieustannym wzajemnym zaufaniu.
Eric Beranger, prezes MBDA
Czytaj też
Pierwszy kontrakt obejmuje dostawę pocisków przeciwlotniczych ASTER 30 B1 i przeciwokrętowych MM40 Exocet Block 3C dla trzech fregat rakietowych FDI HN – plus opcjonalnie jeszcze jednej fregaty o ile powstanie.
Druga umowa dotyczy uzbrojenia dla sześciu kolejnych zamówionych przez Grecję myśliwców Rafale. Stanowi on rozwinięcie podpisanej w styczniu 2021 roku umowy na uzbrojenie dla 18 samolotów Rafale. Dla dodatkowych sześciu myśliwców przewidziano identyczny pakiet uzbrojenia jak dla głównej umowy: pociski powietrze-powietrze dalekiego zasięgu Meteor, pociski manewrujące SCALP, wielozadaniowe pociski powietrze-powietrze MICA oraz pociski przeciwokrętowe AM39 Exocet.
Czytaj też
W realizację obu kontraktów, a także we wsparcie eksploatacji pocisków, będą zaangażowane firmy greckiego przemysłu zbrojeniowego. Ma to wzmocnić związki lokalnego przemysłu z koncernem MBDA, który w 37,5% należy do Airbusa, w 37,5% do BAE Systems a w pozostałych 25% do Leonardo. Oznacza to więc de facto wzmocnienie europejskiej współpracy.
Zniesmaczony
Meteory to na chwile obecną najlepsze na świecie pociski w swojej klasie. Jak sadzisz @Valdorku ex Davienku, ekspercie od wszelkiej maści pocisków, zwłaszcza od AIM-120 z 1973 roku.
Valdore
Wiszisz biedny Zniesmaczony, od waszych rosyjskich R-77 sa na pewno lepsze, od AIM-120D juz nie, co wykazały testy dla US Navy:)
Zniesmaczony
Valdorku ex Davienku, ale to ty jesteś rosjaninem, wiec nie udawaj Polaka, bo nie wypada. Nie znasz Polskiej historii, bo pisałeś, że w Polsce było referendum w Polsce o przystąpieniu Polski do NATO. Dla twojej wiedzy, w Polsce nie używamy R-77, ale co ty możesz o tym wiedzieć, skoro ty uzbroiłeś F-4F Luftwaffe w 1973 roku w AIM-120? IUS Navy wybrało AIM-120, bo to ich produkt, Meteor to produkt Europejski. Ale ty pewnie nie wiesz nawet tego.
Zniesmaczony
Valdorku ex Davienku, w Polsce nie używamy R-77, ale co ty możesz o tym wiedzieć, skoro ty uzbroiłeś F-4F Luftwaffe w 1973 roku w AIM-120? IUS Navy wybrało AIM-120, bo to ich produkt, Meteor to produkt Europejski. Ale ty pewnie nie wiesz nawet tego. A wiedział byś, gdybyś choć raz wychylił nosa spoza swojego biurka z Olgino.
Zniesmaczony
Meteory to obecnie najlepsze pociski w swej klasie.
DIM
grecki MON informował, że każdy Rafale mieć będzie w zestawie po dwie takie rakiety. Trochę to mało... Oczywiście pasuje też amunicja z Mirage 2000.