Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce są jednym z beneficjentów programu offsetowego, związanego z realizacją pierwszej fazy programu obrony powietrznej Wisła. Spółka będzie odpowiedzialna za wsparcie eksploatacji systemu PAC-3 MSE, ale też produkcję wybranych elementów elektronicznych wyrzutni i rakiet.
Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce uczestniczą w programie offsetowym, związanym z pierwszą fazą pozyskania systemu obrony powietrznej Wisła. W końcu marca spółki PGZ, w tym WZE, podpisały umowy wykonania zobowiązań offsetowych z koncernem Lockheed Martin. Wartość tych zobowiązań wyceniona została na 725 mln zł.
Lockheed Martin dostarcza w programie Wisła przede wszystkim pociski rakietowe PAC-3 MSE (Polska zakupiła ich ponad 200), przez co offset, za jaki odpowiedzialna jest ta firma związany jest przede wszystkim (choć nie tylko) z systemem PAC-3 MSE.
Umowa z WZE SA dotyczy serwisowania i produkcji elementów pocisków rakietowych PAC-3 MSE oraz wyrzutni przeznaczonych do tych rakiet.
Zakres offsetu daje nam duże możliwości dotyczące produkcji bloków elektroniki dla wyrzutni Patriot, jak i dla całej sekcji rakiety PAC-3 MSE. Mamy dobrze rozwinięte zespoły R&D w obszarze elektroniki i konstrukcji elektronicznych. Jesteśmy przygotowani na to, by produkować takie bloki elektroniki zarówno dla polskiego odbiorcy, jak i na eksport
Od ponad roku spółka wprowadza międzynarodową normę zarządzania jakością klasy AS 9100, opartą na normie ISO 9001. Dzięki temu jest odpowiednio przygotowana do współpracy z amerykańskimi partnerami.
WZE mają duże doświadczenie w realizacji podobnych programów offsetowych, w tym dotyczących nowoczesnych systemów rakietowych. Obecnie prowadzą kompleksowe wsparcie eksploatacji systemu NDR, użytkowanego przez Morską Jednostkę Rakietową. Umowa w tym zakresie podpisana została jeszcze w 2017 roku. Z kolei w ramach offsetu za pierwszą fazę obrony powietrznej średniego zasięgu Wojskowe Zakłady Elektroniczne stworzą więc potencjał, który pozwoli w kraju wspierać eksploatację efektora systemu Wisła, ale jednocześnie daje możliwości eksportowe.
Możliwe też, że właśnie w Zielonce powstanie laboratorium do badań pocisków rakietowych. Umowę na stworzenie takiego laboratorium, w ramach offsetu na pierwszą fazę Wisły podpisała Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należą WZE. W rozmowie z Defence24.pl prezes PGZ Witold Słowik mówił, że rozważa się umieszczenie takiego laboratorium w Zielonce. Ostateczne decyzje jednak na razie nie zapadły. Spółka cały czas wspiera też zmodernizowany system S-125 Newa-SC, jaki pozostanie w służbie do czasu pełnego wprowadzenia zestawów Wisła i Narew do jednostek rakietowych Sił Powietrznych.
Przypomnijmy, że pociski PAC-3 MSE stanowią podstawowe uzbrojenie systemu Wisła w pierwszej fazie. Są przeznaczone do zwalczania szerokiego spektrum celów – zarówno aerodynamiczych, jak i zaawansowanych pocisków balistycznych. W rozmowie z Defence24.pl wiceprezes Lockheed Martin Missiles and Fire Control ds. programu PAC-3 Jay Pitman mówił, że koncern złożył Polsce propozycję dostarczenia kolejnej partii PAC-3 MSE w ramach drugiej fazy Wisły. Taka oferta byłaby alternatywą dla pocisku SkyCeptor, proponowanego przez Raytheon.
W ramach umowy zawartej 15 kwietnia z Lockheed Martin, obok WZE i samej PGZ, zaangażowane będą też inne spółki. Grudziądzkie WZU otrzyma zdolności produkcji elementów wyrzutni M903, z której odpalane są pociski rakietowe PAC-3 MSE (jak i PAC-3 CRI oraz PAC-2 GEM-T, których nie zakupiła Polska). Zdolności produkcyjne elementów wyrzutni „pocisków PAC-3 MSE” będą budowane też w WZL nr 1, a konkretnie w jej oddziale w Dęblinie (dawne WZL nr 4). Z kolei bydgoskie WZL nr 2 otrzyma zdolności związane ze wsparciem statków powietrznych (w praktyce przede wszystkim F-16).
Na podpisanie czeka drugi pakiet umów wykonania zobowiązań offsetowych pierwszej fazy programu Wisła, z firmą Raytheon, obejmujący także zobowiązania firmy Northrop Grumman. Jak niedawno informował Defence24.pl, termin podpisania tych umów przesunięty został, na prośbę offsetodawcy, z 15 kwietnia na 15 czerwca.
Główna umowa na realizację pierwszego etapu programu Wisła podpisana została w marcu 2018 roku, a szacowana wartość pierwszej fazy obrony powietrznej średniego zasięgu to 4,75 mld dolarów. Za tę kwotę Polska otrzyma cztery jednostki ogniowe (dwie baterie) systemu IBCS/Patriot, wraz z ponad 200 pociskami PAC-3 MSE. Umowa obejmuje także niektóre elementy kompletnego systemu Wisła, na przykład wsparcie eksploatacji i aktualizacje oprogramowania systemu IBCS do 2026 roku.
Dostawy związane z pierwszą fazą systemu Wisła mają zakończyć się do 2022 roku, do tej daty powinny też zostać zrealizowane wszystkie zobowiązania offsetowe. Pentagon, w ramach procedury FMS złożył już zamówienia na realizację pierwszych elementów Wisły u trzech głównych partnerów programu – Raytheon (we wrześniu 2018 roku), Lockheed Martin (pod koniec lutego br.) i Northrop Grumman (w marcu br.). Osiągnięcie gotowości przez system Wisła pozyskiwany w I fazie planowane jest na lata 2023-2024.
Kaz
Kiedy wreszcie ruszy system NAREW ? Tyle już zapowiadano i ciągle nic !
Czytelnik
Narew ruszy kiedy pozyskamy potrzebne do jej produkcji technologie w drugiej fazie Wisły. Temat wałkowany milion razy.
Ssssssssssss
Będzie to co zamówiono z półki i nic więcej. Oficjalnie II etap Wisły przełożony na 2026 czyli w praktyce na nigdy i nic poza tym co już zapłacone nie będzie kupowane. Budżet się wali a jeszcze jakiś czas muszą to ukrywać. Będzie na parady i szkolenie, nic więcej. Wszystkie zakupy dla wojska będą maksymalnie cięte.
Harry 2
Żadnej korzyści z powyższego nie będzie. Mieliśmy mieć zyski ze sprzedaży Rosomaków za granicę i co? To tylko marzenia. Za to się nie płaci.
Lee
Eee wysłaliśmy kilka sztuk do Emiratów Arabskich chyba?
adams
Co z tego skoro nie dostaliśmy żadnych technologii które chcieliśmy i w dalszym ciągu największym osiągnięciem naszego przemysłu będzie przeciwlotniczy Piorun o zasięgu niecałych 7km
re-adams
ale "najlepszy na świecie" (w swojej klasie oczywiście). A przy okazji, to laboratorium do rakiet to nic? Sami byśmy takie zbudowali?
Marek1
re-adams - a niby dlaczego nie ?? CO takiego do tego laboratorium doda LM ?? Dlaczego od 25 lat NIKT w RP nawet nie pomyślał, by takowe zbudować dla prowadzenia B+R w zakresie rakiet w ogóle ?
Patcolo
W porównaniu z tym co mieliśmy a z tym co będziemy mieć zamawiając śladowe ilości sprzętu to jest dobrze. Gdybyśmy od razu zamówili 96 sztuk f16 to cały serwis dawno by był u nas i inaczej by wyglądały rozmowy co do modernizacji f16 do poziomu Vipera. Inaczej by też wyglądały negocjacje w sprawie pozyskania f35 i mówilibyśmy też o innej liczbie. No ale jak kupuje się tak jak u nas a nie jak w Turcji czy w Indiach to efekty są jakie są.
As
Gdzie tu korzyści? To tylko wprowadzenie norm fukncjonujących już w całym cywilizowanym świecie i nauka elementarnej obsługi przyszłego sprzętu.
Marek1
No i w zasadzie już wiadomo, ze efektor "niskokosztowy" dla Wisły poszedł się ... gonić. LM zadecydował, ze będzie nim rakieta wysokokosztowa PAC-3MSE. No ale kto bogatemu zabroni ?? A że na nic innego kasy nie starczy to i co z tego ?
Davien
Marek, LM tu nie ma nic do powiedzenia, odpowiada wyłącznie za PAC-3MSE, Patriot to system Raytheona wiec może bez sciemniania.
Marek1
Brak zdolności zrozumienia czytanego tekstu ?? - co do agresywnego lobbingu LM w sprawie zastąpienia niskokosztowego Skyceptor dla II etapu Wisły przez kolejne kilkaset PAC-3MSE ma Raytheon ??
Okręcik
porównując wartość kontraktu na Caracale i tu oraz offsetów [ tu 725 mln] to Polska zrobiła "interes życia". O offsetach za BH i AW101 już nie wspomnę.....
KrzysiekS
Współpraca z firmami zagranicznymi (w tym przypadku największy dostawca uzbrojenia na świecie) pewną kulturę produkcyjną jeżeli to połączymy z nową wiedzą to jak najbardziej pożądana synergia.