Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Putin: „T-90M to najlepszy czołg na świecie”. Naprawdę?

T-90M nowszej serii produkcyjnej z dodanymi dodatkowymi metalowymi zasobnikami na wybuchowy pancerz reaktywny zamontowanymi na burtach kadłuba.
Autor. Mil.ru/CC BY 4.0

Władimir Putin wpadł z gospodarską wizytą do zakładów Urałwagonzawod w Niżnym Tagile. Tam produkowany jest m.in. najnowocześniejszy czołg wdrożony do armii Rosji – T-90M. Prezydent Federacji Rosyjskiej nie po raz pierwszy określił wóz mianem „najlepszego pojazdu (tego typu) na świecie”.

We fragmencie programu telewizji Zwiezda widzimy prezydenta Rosji zwiedzającego hale produkcyjne, gdzie prowadzone są prace m.in. przy czołgach T-90M Proryw-3 oraz ciężkich wozach wsparcia czołgów BMPT Terminator. W gruncie rzeczy widok tego ostatniego pojazdu jest cenniejszą informacją niż cokolwiek, czego można dowiedzieć się o T-90M, ponieważ stanowi potwierdzenie, że produkcja BMPT trwa.

Wracając do T-90M, na filmie widać zubożenie wyposażenia względem wersji produkowanych jeszcze 2 lata temu. Uwagę zwraca zwłaszcza brak czujnika ugięcia lufy, co z pewnością ma negatywny wpływ na celność. W jego miejscu znajduje się… pancerna osłona.

To proces dalszej „racjonalizacji” produkcji T-90M. Wcześniej w wyniku zachodnich sankcji wyraźnemu zubożeniu uległa część przyrządów obserwacyjno-celowniczych, ograniczając świadomość sytuacyjną załogi. Co więcej, w jednym udokumentowanym przypadku okazało się, że T-90M nie posiadał nowej, zmodernizowanej armaty 2A46M-5, a jej wcześniejszy wariant, który wyprodukowano na potrzeby starszego wariantu T-72 na przełomie lat 80. i 90. Wyraźnie kontrastuje to ze słowami rosyjskiego prezydenta o „najlepszym czołgu na świecie”. Jak dotąd Rosjanie mieli stracić przynajmniej 64 czołgi tego typu (z czego 3 zdobyli Ukraińcy).

Reklama

T-90M to najnowsza, zmodernizowana wersja rosyjskiego czołgu podstawowego T-90, która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej o kryptonimie „Proryw-3”. Poprawie uległy obszary takie jak siła ognia, ochrona oraz mobilność. Większość T-90M czołgów ma powstawać w wyniku modernizacji obecnie eksploatowanych T-90 oraz T-90A. Mniejsza część jest produkowana od podstaw.

Czytaj też

Dotychczasowe uzbrojenie główne wymieniono na zmodernizowaną armatę gładkolufową 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ogniem oraz umieszczonym na stropie wieży zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z karabinem maszynowym. Opancerzenie zostało wzmocnione poprzez montaż modułów wybuchowego pancerza reaktywnego „Relikt” na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. T-90M ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji. Zainstalowano także nowy silnik wysokoprężny W-92S2F o mocy 1130 KM z automatyczną przekładnią oraz dodatkowym agregatem prądotwórczym (APU).

T-90M najnowszej serii produkcyjnej, widoczne dodatkowe moduły wybuchowego pancerza reaktywnego Kontakt-1 chroniące dolną przednią płytę kadłuba.
Autor. Mil.ru/CC BY 4.0
Reklama
Reklama

Komentarze (16)

 1. Tani2

  Szef Rostecu wyjaśnił.T-14 jest na uzbrojeniu armii FR.Ale nie bierze udziału w Specjalnej operacji. Bo jest drogi.T-90M jest tañszy. Czyli forsa,forsa i?forsa

 2. Tani2

  I jeszcze jedno w warunkach wojny produkuje się wersje jak najbardziej uproszczone czyli tanie. Zlikwidowali czujnik ugięcia lufy a dopancerzyli ten fragment . Dla mnie to logiczne tam pojedynkòw pancernych nie ma. Jedyny sfilmowany pojedynek Leo2a6 z teciakiem to spod Awdiejewki. Pojedynek to nie był bo teciak był za nasypem kolejowym o Leo na otwartej przestrzeni. Wynik mògł być tylko jeden. Ja przypomne że wg sowieckich dokumentòw pòźnowojenne teciaki 34 były 30 % tańsze jak wczesne. Pominięto niektòre procesy technologiczne uproszczono montaż i produkowano masowo. I tu zacytuję gen Pattona ktòrego dziennikarze zapytali czy niemieckie czołgi są lepsze. Odp nie wiem ,ale amerykańskie wojsko zawsze ma wsparcie czołgòw a niemieckie prawie nigdy.,, Tak też było z teciakami....

 3. Tani2

  Pranie to jest to co weryfikuje jakość broni. Jak pisałem wcześniej moja wiara w możliwości teciaka 90M była niska. Życie ją zweryfikowało czyli filmik. Teciak dostaje rakietą w przòd za chwilę dowalają mu dronem i co i nic. Dalej walczy. Po drugiej stronie niemiecki Leopard2a6 dostaje rakietą w przòd i siada mu elektronika czyli zdolność do walki. To mòwił jego d-ca. Goście ten czołg jako wòz bojowy jest zdyskwalifikowany w moim rozumieniu. I producent elektroniki coś powinien w tym temacie zrobić...... . Bo trafienie w przòd to jest norma dla czołgu. I tak przez proste poròwnanie mogę napisać co jest lepsze ? Leopard2a6 czy T-90M? Teciak bez dyskusji bo wyszedł w praniu. Leopard to problem bo z nim coś trzeba zrobić.

 4. QVX

  Czyżby zamierzali porzucić T-14? Skoro T-90M "najlepszy".

  1. Davien3

   A cos sie ruszyło z produkcja Armat czy dalej maja całe 20 prototypów z archaicznym działem i silnikiem z lat 80-tych?

 5. Tani2

  Ja wam napiszę żartem. Czego oczekujecie od Putina? Że będzie chwalił broń wroga? Ja tu ciągle piszę nie ma broni złej czy dobrej. Jest właściwie lub niewłaściwie użyta. Przez oczywiście dobrze wyszkolonego i motywowanego żołnierza. A sprzęt to materiał rozchodowy i nic więcej. Niczym długopis dla ucznia. Jak się wypisze to się go ....... i tyle.

 6. OptySceptyk

  To już nie T14? Coś takiego.... ;)

  1. QVX

   Pewnie rezygnują po cichu z T-14. Inna rzecz, że akurat to wybór optymalny, jeśli uwzględnimy, że napęd T-14 nie wyszedł kompletnie. Z T-80 też, bo pomimo szumnych zapowiedzi nie poradzili sobie z produkcją turbin.

  2. Pegaz

   T-14 to ja defilade, na czas peknoskalowej wojny produkuje sie czołgi które będą tanie i da się szybko wyprodukować.

  3. QVX

   @Pegaz Ale się ich nie zachwala, że są najlepsze...

 7. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

  Przemyślana i praktyczna konstrukcja. Po bokach widać zasobniki na krany, zegarki, smartfony i złote zęby. Robi wrażenie. Rozumiem, że lufa lekko podniesiona, żeby nie spadały zawieszone na niej sedesy? Ale nie ma daszku. Czyżby miał już jakąś odpowiedź na drony?

  1. kukurydza

   Oczywiście że ma, kompania ruSSkich czołgów atakiem frontalnym wyłącza z walki nawet 15 dronów kamikadze. Potem tylko trzeba żeby oddział zaporowy ugasił pożary, i wymienił trupy na nową wkładkę mięsną, a taki czołg drugiej fali to załoga nawet chętniej obsadzi, bo będą w nim już te trofiejne krany, złote zęby i sedesy które wyzwolili poprzednicy!

 8. bezreklam

  ,,najlepszego pojazdu (tego typu) na świecie,,- dla mnie to brzmi jakby ,,w gronie najlepszych tego typu

 9. Davien3

  Putin powiedział akurat prawde bo nikt na świecie nie produkuje tak zacofanej tchnicznie konstrukcji jak T-90M

  1. DBA

   Chyba jeszcze tylko KRL-D

 10. rED

  Jest tak dobry że nie potrzebuje nowej armaty.

  1. DBA

   Jest taki dobry, że nie potrzebuje żadnej armaty. Walczy duchem ruskiego miru

 11. Chyżwar

  Do kogo ta mowa? Go ruskich chyba tylko? Gdyby najnowszy teciak oberwał tak, jak oberwał ukraiński M1 to wieża poleciałaby na orbitę. A Ukraina dostała najstarszą wersję M1A1. Praktyka wojenne wykazała, że nie najnowsza niemiecka amunicja przebija ruskie czołgi jak chce. I żaden Relikt nic na to nie może poradzić. Ekran od termo w tecie ma wielkość dużego smartfonu a miejsce, w którym on się znajduje z ergonomią niewiele ma wspólnego. Poza tym jest jeszcze silnik, którego trwałość pozostawia wiele do życzenia. Putin chyba nigdy nie widział jak w środku wygląda dowolny zachodni czołg pochodzący z obecnej produkcji.

  1. Shin Kazama

   Z jednej strony prawda, ale przecież Trzecia Rzesza miała doskonałe Pantery i Tygrysy i to nie pomogło.

  2. QVX

   A ZSRR miał USA za sobą - ciekawe, ile by T-34/85 i IS-2 zwojowały bez lokomotyw, wagonów, maszyn, butów, tuszonki z małpy etc. :-)

  3. Herring

   przeciwko byla praktycznie cala reszta swiata + russkie dostali Lend-Lease. Gdyby nie to to by te niemieckie Pantery i Tygrysy w koncu do morza Beringa powpadaly. Teraz praktycznie caly swiat jest przeciwko agresji russkich...

 12. Vixa

  W Rosji wszelkie czujniki przegięcia już dawno się poprzepalały, to po co to zakładać na czołg?🤣🤣🤣

 13. zegrz69

  to jest "„najlepszy pojazd (tego typu) na świecie”. bo nikt inny t90 nie produkuje...

 14. Rykoszet

  Póki co to rosyjskie czołgi raz za razem pobijają światowe rekordy w rzucie wieżą do góry ;)

 15. MiP

  U nich wszystko jest "najlepsze" na świecie a później oglądamy filmiki jak te wszystkie cuda palą się na Ukrainie 🙂

 16. Ma_XX

  nie w skórzanym płaszczu à la Herr Flick (miedwiediew)???

Reklama