Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Przeciwrakietowy Prometeusz na testach. Kiedy dostawy?

Fot. Rostech
Fot. Rostech

Wszystkie elementy systemu rakiet przeciwlotniczych S-500 Prometeusz są już wyprodukowane i przechodzą obecnie testy – zapewnił w wywiadzie z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej wicepremier Rosji Jurij Borysow. Zaprzeczył jednocześnie, aby S-500 miały być prezentowane podczas niedoszłej defilady 9 maja 2020 roku na Placu Czerwonym.

W rozmowie z agencją Interfax, rosyjski wicepremier, mówił o historycznych rodzajach uzbrojenia, takich jak „Katiusza” czy karabin Mosin. Wywiad związany był z 75. rocznicą zwycięstwa nad Niemcami. Jednakże, cała rozmowa dotknęła również kwestii odnoszących się do najnowszych typów sprzętu. Pojawił się m. in. wątek prac nad nowym samopowtarzalnym karabinem wyborowym mającym zastąpić wreszcie wysłużoną konstrukcję SWD, karabinem snajperskim w nowym kalibrze oraz bronią wyciszoną mającą zastąpić karabin WSS-M na poddźwiękową amunicję 9x39 mm.

Interesującym wątkiem był również temat związany z kompleksem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-500 Prometeusz, który ma stanowić element rosyjskiego warstwowego systemu antydostępowego. Zgodnie z rosyjskimi źródłami S-500 ma dysponować możliwością zwalczania celów aerodynamicznych (takich, jak samoloty i pociski manewrujące) na dystansie do 600 km i celów balistycznych o prędkości do 5 m/s z odległości 200 km, na pułapie maksymalnym 50 tys. metrów.

Ja zapewnił rosyjski wicepremier Jurij Borysow, wszystkie komponenty S-500 zostały już wyprodukowane i przechodzą obecnie badania oraz testy. Chodzi tu o pierwszy kompleks rakietowy, który ma trafić do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w 2021 roku w celu przeprowadzenia niezbędnych badań i ewaluacji. Nie jest wykluczone, że pewne komponenty, na przykład systemu kierowania ogniem czy układu wykrywania i śledzenia, zostały już przetestowane w warunkach operacyjnych.

Rosyjska agencja prasowa Izwiestia, powołując się na źródła w ministerstwie obrony, informowała w październiku ubiegłego roku, że S-500 były testowane w Syrii. Co prawda ministerstwo obrony oficjalnie zaprzeczyło, jednak w ówczesnych komunikatach mowa była tylko o domniemanym użyciu całego kompletnego systemu S-500, a w szczególności jego rakiet. Nie wykluczało to jednak możliwości testów innych komponentów. Rosjanie dość często sprawdzają w Syrii nowy sprzęt lub jego komponenty. Dobrym przykładem był prototyp Mi-28NM, który również trafił na ten teatr działań.

Jeśli chodzi o system S-500 Prometeusz, to pierwotnie miał on trafić do armii w 2020 roku jednak najprawdopodobniej stanie się to rok później. Natomiast w 2025 roku mają rozpocząć się dostawy seryjnych kompleksów wraz z najnowszymi pociskami o zasięgu do 600 km. 

Reklama

Komentarze (14)

 1. Davien

  A ty sie naucz czegos o pakcie Ribbentrop-Mołotow i tajnych protokołach do neigo, polecam tez archwum w Moskwie moze czegos sie dowiesz;)

 2. mac

  S-600 będzie zwalczać cele podwodne, a S-700 podziemne - oba zestawy są już w produkcji i niebawem wejdą równolegle do służby

  1. Kopara

   Kolega zapomnial o maskowaniu BURZA KAMCZATKI

  2. Analityk plusik

   No za pewne szybciej niż ten nasz Patriot NG

  3. Davien

   A ktos wam w Rosji sprzedał chocby srubki do patriota:))

 3. Szach mat w jednym ruchu

  Najbardziej to ciekawi mnie te testowanie w Syrii?

  1. Davien

   Istotnie, w co oni maja tam zamair stzrelac?? Choc patrząc na to co było wczesneij to na miejscu Iłów bym sie od Syrii trzymał z daleka:)

 4. FR technologiczne imperium

  Wspaniale, mam nadzieję że zaczniecie produkować i kupować na potęgę, tak trzymać Rosja, musicie mieć więcej czołgów, więcej samolotów , więcej rakiet wciąż więcej i więcej remontujcie kuznkrcova i budujecie następnego, jesteście potęgą musicie być obecni na morzach i oceanach tak aby nikt nie odważył się was zaatakować i zająć wasze państwo miodem i mlekiem płynące.

  1. Wkurzony

   Do FR. Szkoda, że Polska nawet w kilku procentach nie jest w stanie dorównać Rosji jeśli chodzi o swoje własne uzbrojenie (czyli uzbrojenie przez siebie wymyślone i wdrożone). Zaleca się więcej pokory pyszałku co to nie chciał nawet oddać guzika od munduru a wojnę przegrał w 2 tygodnie. Uprasza się o mniej nadymania się, wybitny intelektualisto.

  2. szkoda czasu

   Przecież to zwykły troll z "wiadomej" gromadki.

  3. Davien

   Polska wojne przegrała trollu bo Rosja ja wywołała i napadła na nas razemz Niemcami grabiac i mordujac Polaków , wiec zwyczajnie milcz.

 5. mobilny

  Powiem tak. Żeby nie było tak że Prometeusz będzie szybciej niż nasze Patrioty

  1. Davien

   Mobilku, Patrioty w 2022-23r.

  2. Zibi

   to się jeszcze okaże bo na razie jeszcze nowy radar do produkcji chyba jeszcze nie trafił....

  3. mobilny

   Wow to ile na to cudo co go jeszcze nie ma poczekamy? A ile zapłaciliśmy? A F-35 to kiedy i ile już zapłaciliśmy? O porażce pt. Homar nie wspominam nawet by trolla nie kopać......ostatni raz

 6. easyrider

  No fajna sprawa. Może jakiegoś Turka znowu da się naciąć na parę rubli?

 7. Olender

  Te nasze F-35 nawet nie dolecą do Polski a będą już strącone... następne pieniądze w błoto

  1. Jacek

   Do twojej wypowiedzi wkradł sie błąd, powinno być SU-57.

  2. mac

   strącić to możesz szklankę z samogonem z pieńka

  3. easyrider

   No tak, po co nam samoloty? Lepiej nic nie kupować. Czołgów też nie warto. Bo Moskwa ma PPK i więcej czołgów. W sumie armia w ogóle nie jest potrzebna. Bo Moskwa ma większą. A za tą kasę można by przecież kupić duuuuużo rosyjskiego gazu. Nieco przepłacając ale to Moskwie się spodoba.

 8. rrrrr

  Jeżeli S-500 ma zwalczać cele balistyczne o prędkości do 5 m/s to znaczy że nie ma takiej zdolności. Chyba chodziło o km. Grawitacja przyspiesza obiekty do większej prędkości.

  1. wert

   na pewno może zwalczać. Nie ma przecież analogów

  2. biały

   oj amerykanie specjalnie stworzą rakietę balistyczną która nie będzie przekraczać prędkości 5m/s :)

  3. dyndas

   Trochę dziwny ten parametr, bo chyba już S400 miał zwalczać ICBMy do 7,2kms

 9. 12345

  S-500. Co tam ? Może S-1000 od razu zróbcie. Skandynawowie wątpią w zasięg S-400, bo 400 km to gruba przesada. Rosja ma dobą obronę plot. , ale zdecydowanie podają zawyżone parametry swojego sprzętu. Swoją drogą, ten sprzęt nigdy nie był użyty bojowe ani S-400 ani S-500, więc trudno to określić.

  1. Andrzej

   Parametry sprzętu USA to średnio 3-60% deklarowanego zasięgu.

  2. Fanklub Daviena

   Skandynawowie mogą sobie wątpić, ale wywiad USA zarejestrował udane zniszczenie celu na odległość 482 km - to światowy rekord i nie należy do ukochanego przez Daviena Patriot ani Aegisa...:)

  3. Grom

   Ooo znasz informacje na temat tego co rejestruje wywiad usa? Ty sam czytasz co piszesz? To jest absurd tak wielki że aż ręce opadają. Ale jaki ma wydźwięk no nie? Mamy w kraju coraz więcej osób które wierzą w teorie spiskowe więc łatwo dają wiarę w to że prorosyjski obywatel ma informacje na temat tego co zdobywa wywiad usa. Ja skolei ci powiem najnowsze doniesienia wywiadu Rosji. I fsb i gru o tym mówiło. Poważnie. O tóż Rakieta spadła po 80 km a na 482 kilometrze wybuch ładunek zamieszczony w celu żeby nie było wstydu i Rosjanie podają to jako rekord. Za 2 może 3 lata tak samo zrobia znowu i rekord będzie miał 600 km

 10. opady

  Ptaki powinny się bać.

 11. Hmmm

  Przegrzane respiratory spowodowały dwa pożary w szpitalach zakaźnych, w których zginęło kilkanaście osób, lekarze "skaczą" z okien, a ci o kolejnych super rakietach, ciekawe w co będą nimi strzelać, w drobnoustroje?

  1. R

   I jak to sie ma Trollu do artukulu?

  2. Kiks

   No ma się :D

  3. boso ale w ostrogach

   Tak że macie jeden z najwyższych wskaźników zachorowań na świecie i kto wie czy nie będziecie mieli najwyższego, ale na rakiety zawsze macie pieniądze. Nawet oddaliście posiadany sprzęt medyczny na zachód dla taniego poklasku mimo że sami macie braki. Życie Rosjan życiem ale propaganda najważniejsza.

 12. Kaczor

  Tuz przed parada zwycięzców Szojgu sprawdzał 3-warstwowa OPL Moskwy 14 z 60 baterii nie odpaliło a to ma być wina Interfejsu

 13. Patriota

  A jak tam nasza obrona przeciwlotnicza ??? 5 lat paplaniny i zakup raptem 2 baterii Patriot z 200 rakietami do pokazania na paradzie?? to będzie ta nasza Tarcza Polski?? Amerykanie już radar wybrali i gdzie jest drugi etap Wisły?? Tyle gadania że gdy tylko USA wybiorą radar to zaczynamy drugi etap Wisły,radar już wybrany i nagle cisza a program Narew nawet nie ruszył.

 14. Bumer

  Czy to już nie miał być system na platformie latającej? O ile pamięć mnie nie myli to na tym portalu z okazji wprowadzenia któregoś s400 Rosjanie zapowiadali, że s500 będzie systemem powietrznym.Moze to tak samo jak obietnice strategicznego bombowca drona w 2040 roku?

Reklama