Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Przeciwlotniczy Ryś dla Węgier z premierą na Eurosatory 2024

Zestaw przeciwlotniczy Skyranger 30 posadowiony na podwoziu bojowego wozu piechoty KF41 Lynx. Pojazdy w takiej konfiguracji zamówili Węgrzy.
Zestaw przeciwlotniczy Skyranger 30 posadowiony na podwoziu bojowego wozu piechoty KF41 Lynx. Pojazdy w takiej konfiguracji zamówili Węgrzy.
Autor. Rheinmetall

Niemiecki koncern Rheinmetall poinformował, że na paryskich targach Eurosatory 2024 odbędzie się premiera systemu przeciwlotniczego Skyranger 30 posadowionego na podwoziu KF41 Lynx. Pojazdy w takiej konfiguracji chcą pozyskać Węgry.

W grudniu Węgrzy podpisali z Rheinmetallem umowę na jego integrację z podwoziem gąsienicowego bojowego wozu piechoty KF41 Lynx o wartości 30 mln euro. Nie jest wiadome, czy po pozytywnym zakończeniu tego procesu pozyskane zostaną systemy OPL na bazie dotychczas zamówionych Rysi, czy złożone zostanie na nie oddzielne zamówienie. Jak widzimy, pojazd demonstracyjny (będący najpewniej prototypem) powstał wpół roku od podpisania umowy i pojawi się na paryskich targach Eurosatory 2024, które to zgromadzą zapewne wiele konstrukcji przeciwlotniczych wykorzystujących uzbrojenie artyleryjskie różnego typu. Zaprezentowany pojazd jest tylko propozycją i może on jeszcze zmienić się, otrzymując np. pociski przeciwlotnicze krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu. Jak pokazuje wojna na Ukrainie, tego typy zestawy pozwalają na skuteczne i tanie eliminowanie różnego typu środków napadu powietrznego szczególnie bezzałogowców.

Skyranger 30 to artyleryjsko-rakietowy zestawy przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu możliwy do integracji na wielu platformach lądowych. Uzbrojenie główne stanowi armata rewolwerowa Oerlikon KCA kal. 30 mm zasilana amunicją 30 mm x 173 pozwalająca na skuteczną eliminację celów powietrznych i lądowych na dystansie 3000 metrów, chociaż maksymalna donośność może wynieść 5-8 km. Jej szczytowa szybkostrzelność została określona na 1200 pocisków na minutę, chociaż nominalnie wynosi ona 200. Można z niej strzelać amunicją programowalną. Do zwalczania celów na dalszym dystansie przeznaczone są przeciwlotnicze pociski kierowane bardzo krótkiego zasięgu jak Mistral/Stinger/Chiron umieszczone w czterokomorowej wyrzutni.

Reklama

Za wykrywanie celów odpowiedzialny jest radar AESA działający w paśmie S opracowany przez Rheinmetall Italia. Pozwala on na wykrycie takich celów jak samolot na dystansie do 20 km, w przypadku śmigłowców zasięg ten zmniejsza się do 12 km, zaś jeżeli chodzi o pociski rakietowe ma on wynieść 10 km. W kwestii wyszukiwania celów C-RAM oraz bezzałogowców zasięg ma wynosić 5000 metrów. Istnieje możliwość integracji Skyrangera 30 z dodatkowymi systemami wykrywającymi. Do samoobrony pojazd posiada uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm. W przyszłości system ten ma również mieć możliwość eliminacji celów za pomocą wiązki lasera. Masa zestawu ma wynosić 2,5 tony. Dotychczas został on zakupiony przez Austrię, Niemcy a w przyszłości pozyskanie go deklarują Węgry oraz Dania.

Czytaj też

Boxer Skyranger 30
Boxer Skyranger 30
Autor. Robert Czulda
Reklama

Komentarze (5)

 1. MaroNegro

  Nasza zssw30 ma te same zdolnosci

 2. Monkey

  A co tam słychać o naszej Sonie?

  1. Davien3

   To co zwykle czyli niewiele.

  2. Był czas_3 dekady

   HSW + WB + AREX powinni już rozpocząć prace nad wieżami dla SONY..Innych producentów z takim doświadczeniem chyba u nas nie ma?

  3. Monkey

   @Był czas 3_dekady: Chyba masz rację, o lepszych do tego zadania w Polsce raczej ciężko. Dokooptowałbym jeszcze PIT-Radwar, bo radiolokator przynajmniej do wstępnego wykrywania także by się przydał.

 3. xxyyy

  w polskiej zbrojeniówce nic się nie dziel pewnie czeka na inwestora strategicznego

 4. LMed

  No cóż, trzeba mieć nadzieję, że program takiej wieży gdzieś tam w Ojczyżnie naszej ruszył już.

 5. CzarnyRycerz

  Chciałoby się zobaczyć nasz odpowiednik osadzony na podwoziu Borsuka. Tylko potem do głowy przychodzi, że przydałoby się w ogóle na start zacząć produkować samego Borsuka a potem wersje specjalistyczne.

  1. skition

   Na początek mógłby być Skynex na podwoziu RMMV HX42M...Po zdemontowaniu Skynex..( za pomocą dźwigu) można tam zamiennie montować AGM (Artillery Gun Modul). Co prawda obecnie AGM jest na RMMV HX3 ale mają być i mniejsze moduły w wariancie 4x4,6x6 i 8x8.., a taki RMMV HX3 moze zabierać dwa moduły Skynex. ( co dwa efektory to nie jeden)

Reklama