Przemysł Zbrojeniowy

Defence24 Day: Wiodące produkty polskiego przemysłu obronnego w raporcie Promotory Bezpieczeństwa

Imprezą towarzyszącą w ramach Defence24 Day była prezentacja raportu Promotory Bezpieczeństwa, druga już impreza w czasie której portal Defence24 opublikował listę najlepiej rokujących wyrobów polskiego przemysłu z punktu widzenia rynków eksportowych.

Reklama

Moderator dr Jacek Raubo we wstępnej przemowie podkreślił innowacyjność i nowoczesność produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego, powstałych dzięki nowoczesnemu myśleniu. Po tym krótkim wstępie w zastępstwie za Piotra Wawrzyka, sekretarza stanu ds. prawnych, prawno-traktatowych, Narodów Zjednoczonych i konsularnych i parlamentarnych w MSZ na scenę wszedł Marcin Wróblewski, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa MSZ. W swoim przemówieniu które wygłosił, poruszył kwestię dotyczącą obecnej sytuacji na Ukrainie, jak bardzo ta inwazja zmieniła sferę bezpieczeństwa nie tylko w Europie, ale i na świecie. Podkreślił także, że polski przemysł zbrojeniowy obecnie należy do światowej czołówki, jednak kluczem do jego rozwoju jesz poszukiwanie zagranicznych rynków zbytu. MSZ aktywnie wspiera takie działania promując polskie uzbrojenie czy uczestnicząc w rozmowach z przedstawicielami innych krajów, chcących pozyskać sprzęt znad Wisły. Podkreślono, że polski przemysł obronny powinien szczególną uwagę skupiać na współpracy międzynarodowej, zwłaszcza w oparciu o NATO i UE.

Reklama

Element, na który zwrócono w przemówieniu uwagę była kwestia ocenienia końcowego odbiorcy polskiego uzbrojenia, czy nie trafi on w "niepowołane ręce", nad czym bacznie czuwa właśnie MSZ.

W następnym etapie przedstawiono wybrane produkty oferowane przez polskie zakłady zbrojeniowe, zarówno te gotowe jak mi.n. PPZR Piorun, jak i na końcowym stadium opracowania np. lekki system przeciwpancerny Pirat.

Reklama

W tym roku wyłonionych zostało 15 produktów. Były to:

  1. Wielozadaniowy pojazd taktyczny 4x4 oferowany przez Hutę Stalowa Wola. Rozwiązanie to może zostać użyte do misji patrolowych, rozpoznania i specjalistycznych zastosowań, takich jak pojazdy dowodzenia i łączności dla artylerii. Platforma ta oferuje wysoką odporność balistyczną i przeciwminową i może przenosić do ośmiu żołnierzy a jej maksymalna masa to 18 ton.
  2. Lekki kierowany pocisk przeciwpancerny Pirat produkcji firmy Mesko S.A. powstał w celu neutralizacji nieprzyjacielskich czołgów i innych pojazdów opancerzonych, a także lekkich fortyfikacji i powoli poruszających się obiektów latających. Pocisk może dokonywać ataku idąc po płaskiej trajektorii, albo działać w trybie ataku na cel z górnej półsfery, na odległościach do 2,5 kilometra i jest naprowadzany półaktywnie laserowo.
  3. Bezzałogowy pojazd rozpoznawczy Perun z modułem uzbrojenia, czyli automatyczna kołowa platforma, została stworzona do prowadzenia misji bojowych i rozpoznawczych. Pojazd został zaprojektowany przez konsorcjum złożone z firm ZM Tarnów S.A i STEKOP S.A. a Także Wojskowej Akademii Technicznej. Moduł uzbrojenia może zostać wyposażony w karabin maszynowy albo wyrzutnię kierowanych pocisków przeciwpancernych.
  4. System armaty morskiej OSU-35K to nowy wariant 35 mm armaty morskiej opracowany przez firmę PIT-RADWAR S.A. System zapewnia zdolność precyzyjnego neutralizowania zagrożeń z powietrza w tym w szczególności bezzałogowych statków powietrznych na średnich i małych wysokościach. Armata może zostać użyta także przeciwko zagrożeniom powierzchniowym. Jego system kontroli ognia jest zintegrowany z sensorem optoelektronicznym, a architektura tego rozwiązania jest modułowa i zdatna do instalacja na jednostkach pływających różnych klas.
  5. Karabinek MSBS Grot to broń dostarczone do Wojska Polskiego w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy w Wojskach Obrony Terytorialnej i wojskach operacyjnych. Ten modułowy system uzbrojenia jest w pełnie kompatybilny z karabinkami NATO. Jest stale rozwijany na podstawie doświadczeń użytkujących go żołnierzy i odnotował swoje pierwsze sukcesy eksportowe.
  6. Lekki morski trał niekontaktowy został opracowany przez firmę OBR CTM S.A. w ramach projektu powziętego przez Europejska Agencję Obrony. Trał ma ochraniać jednostki pływające przez minami niekontaktowymi poprzez generowanie sygnatur fizycznych.
  7. Przeciwpancerny zdalnie sterowany ładunek wybuchowy Tulipan, dzieło firmy Belma, to uzbrojenia dla piechoty stworzone z wykorzystaniem sensorów akustycznych i termalnych. Umożliwia ono wykrycie różnego rodzaju celów i może być wykorzystanie także przeciwko pojazdom pancernym, po ustawieniu tej broni w tryb ataku z górnej półsfery. Mina może się odpalać w trybie autonomicznym albo po zatwierdzeniu przez operatora.
  8. Przenośny system przeciwlotniczy Piorun produkowany przez firmę Mesko S.A. jest zdolny do rażenia celów w promieniu 6,5 km i na wysokościach od 10 m do 4 km. Broń ta odnotowała już pierwsze sukcesy eksportowe i jest używana bojowo na Ukrainie. Pioruny mogą być wystrzeliwane z ręcznych wyrzutni klasy MANPADS, ale zostały już zintegrowane także z systemami OPL Poprad, Kusz i Pilica.
  9. Wielowarstwowy wielozadaniowy rój W2MPIR to system stworzony przez Grupę WB. Zaprojektowano go do zwalczania szerokiego spektrum celów w tym do penetracji tzw. "baniek antydostępowych" przeciwnika. System wykorzystuje m.in. bezzałogowce rozpoznawcze FT-5 i FlyEye i efektory w postaci systemów rodziny Warmate. Cały system jest zintegrowany z systemem dowodzenia i kierowania artylerią Topaz.
  10. Systemy cichej komunikacji i radiostacje Perad to system stworzony przez WB Group wykorzystujący bezzaogowce jako latające routery. Bezzałogowce przenoszą lekkie radiostacje Peradn umożliwiajace skrytą komunikację. BSP mogą być powietrznymi retranslatorami sygnału dostarczając bezpiecznej taktycznej komunikacji w nawet najtrudniejszym terenie.
  11. Mobilny system obronne Kusza stworzony przez CRW Telesystem-Mesko to system bardzo krótkiego zasięgu wykorzystujący pociski Piorun lub Grom. Jego podwójna wyrzutnia może być posadowiona na lekkim pojeździe, np. Polaris MRZR lub Tojocie Hilux. Istnieją także stacjonarne warianty Kuszy i montowane na bezzałogowych platformach lądowych. Kusza umożliwia szybką reakcję na zagrożenie, a także może zostać wpięty do większego, zintegrowanego systemy obrony powietrznej.
  12. Ubranie Ochronne EOD ONE Grupy Lubawa to pierwszy na świecie stój tej klasy, który oferuje ochronę operatora nie tylko przed odłamkami ale również przed nadciśnieniem powstającym w wyniku eksplozji. Ubiór chroni użytkownika także przed odłamkami i falą gorąca. System posiada też liczne dodatkowe funkcje ułatwiające pracę sapera, takie jak system komunikacji głosowej i obrazowej, system klimatyzacji i kontroli wbudowanego oświetlenia.
  13. Mobilny kamuflaż multispektralny Grupy Lubawa i jej spółki Miranda umożliwia zwiększenie ochrony pojazdów bojowych, chroniąc je przed wykryciem w spektrach optycznym, termalnym i radarowym. Na jego podstawie można stworzyć systemy kamuflażu dla wielu platform w Wojsku Polskim, m.in. Rosomaka albo BWP. Kamuflaże mogą być dodawane wraz z modułami opancerzenia w formie szybko wymienialnych paneli.
  14. Robot saperski Gryf produkowany przez Łukasiewicz - PIAP umożliwia identyfikację, przeniesienie i transport podejrzanych obiektów. Dzięki zastosowanemu podwoziu może poruszać się po trudnym terenie, w tym także w budynkach włącznie z pokonywaniem schodów.
  15. Średniej wielkości robot PIAP Patrol to urządzenie patrolowe i wsparcia, zdolne do wykrywania i neutralizowania niewybuchów, min i improwizowanych ładunków wybuchowych. Patrol może otrzymać wyposażenie dodatkowe pozwalające na wykrywanie i neutralizowanie min, toksycznych chemikaliów albo skutków użycia broni masowego rażenia.
undefined
Reklama

Komentarze (7)

  1. Pankracy

    Serce rośnie jak się to czyta. Szkoda tylko, że to głównie zasługa prywatnej inicjatywy w rozwijaniu sprzętu i technologii, gdyby tak MON bardziej otworzył się na inne przedsiębiorstwa i zainwestował w ich rozwój i kooperację to moglibyśmy mieć powtórkę z lat 30 kiedy mieliśmy sprzęt światowej klasy. Oby tylko tym razem starczyło nam czasu na wdrożenie do jednostek liniowych.

  2. Cyber Will

    Polska potrzebuje własnych rakiet dalekiego zasięgu . Na tym powinien się skoncentrować polski przemysł. . Jesli jest problem ze stworzeniem technologii (np. silników czy paliwa) we własnym zakresie to należy ja kupić. Albo pozyskać w inny sposób.. Plus licencyjna opl .

    1. Gnom

      Widzisz wolę polityczną posiadania jakichkolwiek samodzielnych zdolności operacyjnych (choć chęć bycia mocarstwem i owszem) bez kontroli wielkiego brata z z za oceanu (obecnie, bo przedtem z zza Odry) - bo ja nie? Widzisz jakąkolwiek wyobraźnię innego układu politycznego i możliwy brak wsparcia Polski - bo ja nie? Widzisz chęć rozwoju zaawansowanych technologii obronnych w Polsce ze strony rządzących (poza piana medialną) - bo ja nie? Więc raczej oczekuj działań szaleńców hobbystów w ramach instytucji badawczych i przemysłowych, którzy przemycają powstawanie niezbędnych elementów, a na licencje i inne działania wymagające zaangażowania polityków nie licz. Po prostu wspieraj ludzi , którzy robią to co trzeba, nawet dobrym słowem, aby im się nadal chciało.

    2. wert

      Gnom@ jesteś zwykłym fantastą. Mieliśmy szansę rozwijania się na poziomie Korei Płd ale ją oddały balcerkowe bękarty za garść srebrników z brukselki/berlina. Rozpatrujesz sytuację w CAŁKOWITYM oderwaniu od rzeczywistości, od otoczenia, od dążeń naszych przeciwników. Państwa tak samo rywalizują jak Homo Mrówkus w korpo. Bez zasad i moralności. Tylko efekt. Mając PKB 8x mniejsze od niemca chcesz się emancypować. Gratulacje. Nawet elektrowni atomowej nam zabraniają" "użyjemy wszelkich europejskich środków prawnych"- słowa ministry środowiska. Bez lewara USA NIC nie zrobimy

  3. nochybano

    a gdzie jest Oncilla ???

  4. Był czas_3 dekady

    System armaty morskiej OSU-35K dostosować do pojazdów typu ROSOMAK, LPG z HSW i mamy w krótkim czasie jeden z elementów SONY. Jak najszybciej oczywiście, bo takie NSMy są na dzisiaj bezbronne.

    1. szczebelek

      Chodzi o możliwość obrony przeciwlotniczej? Jeśli to ma być okrętowe działo to wyobrażam sobie, że to po prostu spora krowa. To już lepiej pioruny wykorzystać xd

    2. Gryfin

      Chyba trochę za duża i zbyt droga do zastosowania na pojeździe.

    3. X

      "jak najszybciej ", to u nas mogłoby oznaczać za jakieś 3-5 lat

  5. B1ob

    Jak dla mnie Perun do przebudowy ma podwozie - ma zbyt wysoko punkt ciężkości. Taka moja fantazja - widziałbym go jako uniwersalny mobilny punkt ogniowy: działko, 2xpirat i piorun oraz teleskopowo wysuwana głowica optoelektroniczna, dzięki czemu można połączyć niski profil pojazdu z dobrymi możliwościami obserwacji.

  6. AdSumus

    Czyli wszystko co mamy.

  7. Buka

    A skorupiaki i amunicja do nich nie na eksport?