Przemysł Zbrojeniowy
Program AMPV może być droższy i ruszyć później
Amerykańskie wojska lądowe chcą opóźnić o rok start programu budowy nowego transportera opancerzonego AMPV i zwiększyć jego koszty o kilkaset milionów dolarów.
Amerykanie chcą w ten sposób opóźnić jeden z najkosztowniejszych programów dotyczących pojazdów wojskowych, w wyniku którego na początku lat 20-tych zostałyby wymienione, pamiętające jeszcze czasy wojny w Wietnamie, tysiące transporterów M113. Amerykanie założyli kupno w ciągu 13 lat 2097 nowych wielofunkcyjnych pojazdów opancerzonych AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle), z których każdy kosztowałby około 1,8 miliona dolarów.
Draft zapytania ofertowego, który opracowano w marcu br. uwzględniał średni koszt produkcyjny jednej sztuki natomiast dokument opublikowany 1 października br. zakładał większe koszty, rozbite na poszczególne fazy programu. Ma on się zacząć kontraktem podpisanym w maju 2014 r. z jednym wykonawcą (tzw. faza EMD - engineering and manufacturing), w wyniku którego ma powstać 29 pojazdów do badań państwowych i później kontraktem na trzyletnią produkcją wstępną, która zaczęłaby się od 2020 r.
W marcu dokument zakładał że faza EMD będzie trwała cztery lata od 2014 do 2017 r. i będzie kosztowała około 388 milionów dolarów. Ostatnia propozycja zakłada już pięcioletnią pracę nad budową 29 prototypów od 2015 do 2019 r. za 458 milionów dolarów.
Automatycznie zaczęły rosnąć późniejsze koszty. Wcześniej zakładano budowę 289 pojazdów od 2018 do 2020 r. za około 1,08 miliarda dolarów, ale 1 października koszt fazy produkcji wstępnej został już oszacowany na 1,2 miliarda dolarów, co daje w sumie wydatek 1,68 miliarda dolarów przed rozpoczęciem produkcji seryjnej.
Przy założonej w marcu sumie 1,46 miliarda dolarów widać, że koszty wzrosły o ponad 200 milionów dolarów. Jak na razie wojska lądowe zaplanowały 116 miliona dolarów w roku 2014 i ten wydatek został już zaakceptowany przez Kongres.
Obecnie w przetargu pozostały dwa koncerny: BAE Systems oferujący wariant pojazdu Bradley i General Dynamics proponujący klony pojazdów Stryker.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie