Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Próby pojazdów Hawkei dla armii australijskiej

Fot. J. Sabak/Defence24.pl
Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Firma Qinetiq Australia rozpoczęła cykl prób wytrzymałościowych lekkich pojazdów opancerzonych Hawkei 4x4, przeznaczonych dla armii australijskiej. W ramach prób sprawdzana jest wytrzymałość na zużycie eksploatacyjne w trudnych warunkach terenowych, charakterystycznych dla Australii.

Qinetiq Australia to firma świadcząca usługi w zakresie badań zmęczeniowych materiałów i konstrukcji, w tym lotniczych i militarnych. Na czas prób, przewidzianych na osiem tygodni, firma zamontowała kadłub pojazdu, pochodzącego z australijskich zakładów koncernu Thales, do łoża stanowiska testowego. Seria prób ma wykazać słuszność przewidywanego okresu eksploatacji wozu Hawkei oraz zademonstrować skuteczność kilku ulepszeń, wprowadzonych do konstrukcji po zakończeniu pierwszej fazy prób prototypu w 2010 r.

Próby, jakim poddawane jest nadwozie, mają symulować służbę pojazdu obciążonego ładunkami o różnej masie, montowanymi w różnych miejscach kadłuba. Hawkei poddawany będzie w czasie testów nieustannym zmiennym przeciążeniom, mającym sprawdzić wytrzymałość konstrukcji.

Rząd Australii zdecydował się zakupić opancerzone pojazdy Hawkei 4x4 w październiku 2015 r., kontrakt ma wartość ok. 1,3 mld USD. Armia australijska ma otrzymać 1100 pojazdów i ponad 1000 przyczep. Produkcja ma rozpocząć się w połowie 2017 r., natomiast dostawa pierwszych egzemplarzy spodziewana jest pod koniec 2017 r. Całość dostawy ma zostać zrealizowana w trzy lata.

Hawkei jest oferowany Siłom Zbrojnym RP w ramach programu Pegaz.

Czytaj też: Hawkei do zadań specjalnych. Druga odsłona w Polsce.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Viper

  ciekawe czy było by możliwe pozyskanie licencji na produkowanie jakiegoś fajnego pojazdu dla programu pegaz na takiej samej zasadzie jak nasze rosomaki. Technologia była by do ogarnięcia dla polskich firm i dało by to może podstawy do opracowania czegoś dla programu Mustang

  1. Vvv

   Ale sa nam oferowane

 2. gh

  A dla Polski stary sprawdzony tarpan. Związkowcy już zacierają ręce, szykuje się kontrakt stulecia.

  1. kojiki

   Może być nawet sprawdzony tapczan na kołach.

 3. morgul

  Poprad na czymś takim to miałoby sens ...

 4. DUDUŚ

  MY ZA TO KUPIMY DZIKA. AMZ KUTNO TO PRZECIEŻ ŚWIATOWY LIDER TECHNOLOGII..

 5. zxc

  Ładnie ta terenówka wygląda na pewno dużo lepiej niż te nasze wynalazki i jeżeli chodzi o solidność konstrukcji, to także jest znacznie lepiej niż u nas.

  1. Kowalski

   Fajna maszyna, chociaż moim faworytem jest ampv.

  2. Janek Kos

   Ciekawe, badania w toku a Ty już znasz wyniki i wyniki porównawcze.

 6. Ak47

  Ale czy to cudo pływa? ;)

 7. poznaniak

  Tak jak już kiedyś wspomniałem można by pomyśleć o zakupie tego samochodu i przy okazji ,jakby w pakiecie,zakupić używane fregaty australijskie,ktore to mają większą siłę ognia niż cała nasza flota.Wojska lądowe miały by wreszcie porządny transport a nasza marynarka miała by idealny okręt na już no i po prostu by wreszcie coś znaczyła.

 8. pp

  Hawkei w naszej armii? Za dobrze wygląda. Ta kostrukcja nie zostanie wybrana ponieważ jest zbyt... dobra. Zmieniając temat czy ktoś wie dlaczego konstrukcje tego typu nie mają nawet lekko opancerzonego silnika?

 9. sss

  fajna maszyna i fajnie by było gdyby do artykulow więcej zdjęć dawać nie trzeba było by szukać po necie a jest sporo tego :D

 10. GRZEGORZ III

  Czy ktoś wie czy pojazdy z programu Pegaz mają trafić do Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku ? Czy ten batalion ma dalej istnieć , ma być zlikwidowany , skadrowany , czy przekształcony w OT ??? Proszę o jakąś odpowiedź.

 11. bob

  cena pewnie kosmiczna

 12. Wafel

  U nas zdaje się dla WS był plan zakupienia tej klasy pojazdów, tylko, że w o wiele mniejszej liczbie.

Reklama