Reklama

Precyzja strzału w połączeniu z nowoczesnymi technologiami

szkolenie, wot, cswot, instruktor, strzelec wyborowy
Szkolenie instruktorskie
Autor. CSWOT

W dniach od 14 do 27 lutego br. na bazie poligonu w Wędrzynie, Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadziło ostatni etap kursu instruktorskiego dla strzelców wyborowych. W zajęciach udział wzięło kilkunastu żołnierzy z terenu całego kraju, a szczególny nacisk położony został na wykorzystanie nowoczesnych technologii wspomagających pole walki.

Przygotowanie instruktora strzelców wyborowych wymaga długiej i wytężonej pracy, która podzielona jest na kilka etapów szkolenia instruktorskiego realizowanego w CSWOT, ale także szkoleni doskonalą swoje umiejętności w macierzystych pododdziałach.
Wykładowca CSWOT odpowiedzialny za realizację kursu.

Realizowane w CSWOT szkolenie instruktorów w specjalności strzelec wyborowy składa się z trzech etapów szkolenia – podstawowego, zaawansowanego i instruktorskiego, w których to każdy poprzedzony jest kwalifikacjami weryfikującymi przygotowanie merytoryczne jak i sprawność fizyczną kursantów. W czasie pierwszego (podstawowego) przyszli instruktorzy doskonalą swoje umiejętności z zakresu topografii, podstaw taktyki działania strzelca wyborowego, uczą się balistyki oraz realizują strzelania precyzyjne na dystansach kilkuset metrów. W drugiej (zaawansowanej) części szkolenia, Terytorialsi doskonalą dotychczas nabywane umiejętności, uczą się podstaw kierowania ogniem artylerii, a także odbywają strzelania specjalistyczne w różnych postawach strzeleckich. Kurs zaawansowany kończy się kilkudniowym wykonywaniem zadania taktycznego.

Reklama
szkolenie, instruktor, wot, cswot
Szkolenie instruktorów WOT
Autor. CSWOT

Ostatni (instruktorski) etap szkolenia poświęcony jest na naukę metodyki prowadzenia zajęć oraz realizacji strzelań z broni wyborowej do celów ruchomych. Terytorialsi w tej części zajęć (pod okiem kadry dydaktycznej) wcielają się w rolę instruktorów prowadząc wybrane elementy szkolenia. Takie działanie pozwala im przede wszystkim nabrać doświadczenia praktycznego, które po zakończeniu szkolenia i uzyskaniu tytułu instruktora strzelców wyborowych będą mogli wykorzystać w czasie prowadzonych zajęć w swoich macierzystych Brygadach OT.

Na bieżąco wyciągamy wnioski z wojny na Ukrainie oraz innych konfliktów zbrojnych, które pozwalają nam na dopasowanie obecnych procedur do wymagań współczesnego pola walki.
Wykładowca z CSWOT

Wprowadzenie do szkolenia nowoczesnych urządzeń i technologii jak np. dronów, czy korzystanie ze specjalistycznych aplikacji pozwala na zwiększenie świadomości sytuacyjnej pola walki. Dzięki nim żołnierze otrzymują nowe narzędzia wspomagające ich pracę oraz zwiększające ich skuteczność.

szkolenie, cswot, strzelec wyborowy, wot, instruktor
Szkolenie instruktorów strzelec wyborowy WOT
Autor. CSWOT

Szkolenie strzelców wyborowych WOT jest jednym z priorytetów szkoleniowych formacji. Są oczami i uszami zespołu. Działają w każdej sekcji lekkiej piechoty, jest ich dwóch (starszy strzelec wyborowy i strzelec wyborowy). Prowadzą działania rozpoznawcze i odpowiadają za ubezpieczenie sekcji. To oni są mistrzami maskowania i kamuflażu oraz potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika.

szkolnie, instruktor, strzelec wyborowy, wot, cswot
Szkolenie instruktorów
Autor. CSWOT
Reklama
WIDEO: Rosyjskie bazy wojskowe w Syrii i Afryce Północnej
Reklama

Komentarze (5)

  1. panemeryt

    Znaczenie snajperów na polu walki spada. Tradycyjnie 95% ich zadań to było rozpoznanie, ubezpieczanie grup specjalnych i koordynowanie ognia. Tylko 5% to misje „snajperskie” pokazywane w filmach. Sporo z tych 5% to były zadania kontr-snajperskie. I to nie efektowny „pojedynek” snajperów tylko zwykła pomoc w namierzeniu pozycji wroga. Obecnie znacznie lepiej, szybciej i taniej te zadania wykonują drony. Widać to choćby po przykładzie Ukrainy gdzie w początkowym okresie wojny snajperzy byli aktywni a obecnie praktycznie ich działalność nie na znaczenia. Misje są zbyt niebezpieczne. Elektronika wykrywająca jest tak tania i powszechna, że nie opłaca się ryzykować ich życiem dla błahego zadania (np. odstrzelenia szeregowego żołnierza). Cały czas wywalamy kasę w coś co daje mierny efekt.

  2. Prezes Polski

    Jeśli działają w ugrupowaniu sekcji, powinni być uzbrojeni w karabiny samopowtarzalne. Bor jest dobry snajpera, który działa samodzielnie. Jak zwykle w naszej armii wszystko na odwrót.

    1. Extern.

      Bo to raczej nie są strzelcy wyborowi tylko snajperzy. Prawdziwi strzelcy wyborowi bardzo starają się właśnie nie wyglądać na snajperów, tylko jak zwykli żołnierze ze swojego oddziału. A ci tu nie dość że mają dedykowaną broń precyzyjną to wyraźnie również się stylizują na snajperów. Na zachodzie nawet powstała koncepcja typu broni dedykowanej dla strzelców wyborowych czyli tzw. DMR. Najczęściej jest to coś zbudowanego na bazie standardowego karabinka piechoty tyle że z grubszą i trochę dłuższą lufą, wyposażony w jakiś nieduży celownik optyczny. Zasada jest właśnie taka aby już z kilkunastu metrów nie wyglądał on jak broń precyzyjna.

  3. Seb66

    Świetny artykul. O szkoleniu KILKUNASTU strzelców. Hurra rozstawimy PO JEDNYM co 150 km . Ciekawe kiedy przeczytam że np. "W ogólnopolskich zawodach strzeleckich MŁODZIEŻY wzięło udział KILKANAŚCIE TYSIĘCY młodych strzelców?? PS. wiecie JAK szkolą się amerykańscy strzelcy? Ano tak ze jak są na strzelaniu to np. żarcie dowożą im na strzelnice, żeby NIE MARNOWALI CZASU na schodzenie ze stanowisk i wracanie. I STRZELAJĄ CAŁYMI DNIAMI.

  4. szczebelek

    WOT może mieć poważne problemy w ciągu kilku miesięcy...

  5. Jur

    Bardzo dobrze.

Reklama