Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Postępy wykonawcze pierwszej fazy systemu Wisła

Autor. WZŁ 1

Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 poinformowały o kolejnych postępach pierwszej fazy prac wykonawczych systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła.

Reklama

W komunikacie spółki WZŁ nr 1, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) czytamy, że zawarta w dniu 30 listopada 2021 r. umowa na dostawę do SZ RP Mobilnych Węzłów Łączności – MCC1 dla Programu Wisła Faza I przeszła w kolejny etap realizacji. Pod koniec grudnia ubiegłego roku Spółka H. Cegielski – Poznań S.A. wykonała i dostarczyła fundamentalny element systemu – ramę bazową masztu antenowego, co pozwala na montaż pierwszego MCC1.

Reklama
Autor. WZŁ 1
Reklama

Mobilny Węzeł Łączności systemu Wisła to nowoczesna, cyfrowa aparatownia służąca do połączenia zestawów Wisła oraz do zabezpieczenia łączności dla Systemu Pasywnej Lokacji (SPL) szczebla taktycznego. MCC1 umożliwia współpracę ze stacjonarnymi i polowymi systemami SZ RP i NATO o różnych klauzulach tajności. Aparatownie posłużą jako punkt styku pomiędzy systemem kierowania i dowodzenia IBCS, a narodowymi systemami dowodzenia.

Czytaj też

Przypomnijmy, że Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. z Zegrza podpisały w listopadzie 2021 roku umowę z Inspektoratem Uzbrojenia MON na dostawę Mobilnych Węzłów Łączności MCC1. Została ona zawarta w ramach realizacji pierwszej fazy programu pozyskania przez Siły Zbrojne RP Zestawów Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej Średniego Zasięgu Wisła. Wartość kontraktu wyniosła ok. 233 mln zł brutto. Zgodnie z umową, WZŁ-1 S.A. mają dostarczyć cztery zestawy MCC1 do końca 2024 roku.

WZL-1 MCC1
Autor. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Budowa polskiego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej we wszystkich jego warstwach, przede wszystkim w oparciu o rozpoczętą w marcu 2018 r. realizację programu Wisła oraz zawartą we wrześniu 2021 r. umowę ramową na realizację programu Narew, stanowi priorytet w obszarze modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Zestawy Wisła zastąpią systemy S-125 Newa-SC oraz S-200 Wega-C.

Źródło: Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

  1. Kleofas03

    Pikanterii dodaje fakt że zakłady łączności kupiły spawarki za 2,6 mln PLN CZYLI BĘDĄ SIE UCZYĆ NOWYCH KOMPETENCJI Ale ok skoro kontrakt na 76 mln PLN za goła ramę CUDA

    1. MaroNegro

      Dokladnie tak jak z procesorami, tez nikt nie wie dlaczego kosztuja kilkaset i wiecej $ skoro to zwykly czarny plastik z zatopinymi w nim metalowymi nozkami

    2. mick8791

      @Kleofas03 chłopcze zakup nowych narzędzi nie jest równoznaczny z nauką nowych kompetencji!

  2. Rudy 102-

    Z takim tempem od czasu zamówienia w 2018 roku do 2025 nie będziemy posiadać gotowych bateri wstyd jak ciul

    1. MaroNegro

      Ibcs i nowe radary na arsenku galu od amerykanow dopiero nie dawno weszly na stan us army. Nasz patriot to zupelnie nowa jakosc w europie.. Wstyd jak ciul ze nie wiesz a mowisz

  3. Edmund

    Ludzie pomyślcie zanim cos napiszecie w stylu ,,Nie sądzę, aby dostawa baterii kiedykolwiek trwała dłużej." @Kong ,,Z takim tempem ... wstyd" @Rudy102. Dostawa to tylko końcowy etap, a tutaj chodziło także o know-how, transfer technologii, samodzielne wyprodukowanie i działanie według wyśrubowanych standardów i norm amerykańskich firm zbrojeniowych. Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 robią też różne inne rzeczy, ale nauczyły sie działać według najwyższych norm zarządzania i standardów jakości na światowym poziomie. Termin dostaw jest skoordynowany z licznymi innymi dostawami i pracami. To nie jest rama do pługa.

    1. X

      "Tutaj chodzi o to", że zmarnowano ok 4 lata, pod "śfiatłym" przywództwem AM a poźniej MB.

  4. Kong

    Nie sądzę, aby dostawa baterii kiedykolwiek trwała dłużej. Działamy już 4 lata, podpisaliśmy umowy, opowiedzieliśmy jakie to wszystko jest innowacyjne i na początku 2023 jesteśmy tam gdzie 2018. Może się mylę i teraz wszystko idzie dużo szybciej. Kiedy jednak czytam, że kontrakty na budowę komponentów zostaną podpisane również w 2021 roku, tracę wyobraźnię.

    1. mick8791

      @Kong przede wszystkim tempo naszych prac jest dostosowane do tempa produkcji u amerykańskich dostawców tego systemu! Biorąc pod uwagę powyższe pojawia się pytanie o co Ci facet chodzi? Harmonogram prac jest jasno rozpisany łącznie z tym kiedy powinny być podpisane kolejne kontrakty na wykonanie poszczególnych elementów systemu i do kiedy muszą być dostarczone. Uwielbiam takich "geniuszy" niezorientowanych w temacie ale uznających, że powinni się w danej materii wypowiedzieć...

  5. Golf

    Ramę do masztu pospawali. No, no...

    1. szczebelek

      A co niektórzy się dziwią dlaczego nie zamówiono 700 sztuk Krabów, bo u nas powodem do dumy jest pospawanie ramy...

    2. mick8791

      A co? Mieli nie spawać? Na czymś cała aparatura musi być zamontowana. Co za durny komentarz!

    3. mick8791

      @szczebelek "inteligencie" nikt się jakoś specjalnie nie jara i nie podnieca faktem wykonania ramy nośnej. Jest za to komunikat o postępie prac. Nie wiem z czym masz problem... A przyczyna braku zamówienia na 700 Krabów (czy też może odwracając sytuację zamówienie K9) jest również znana więc przestań siać ferment!

  6. [email protected]

    Kaski by założyli do pracy z suwnicą :)

    1. Wilis

      Sądząc po zdjęciach chwalić się nie ma czym. Kilka spawów i nic więcej. Postęp na miarę naszych możliwości

Reklama